[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: olinno
Forum Index » Profile for olinno » Messages posted by olinno
Message
Vand filtru intern, marca JUWEL, 560l\h (pump 400). Sunt incluse toate materialele filtrante, buretele cu carbune activ a fost folosit o luna + o rezerva.

dimensiuni: 10.5x14x39

continut: carcasa filtrului
2 bureti cu carbune activ(1nou + 1folosit)
2 bureti cu gauri mai mari
1 burete cu gauri mai mici
1 burete fin
pompa + accesorii

pret: 80ron + transport
ai zis ca ai cumparat de la un alt petshop care probabil inseamna si alt producator > alti pesti > cu alte obiceiuri. stai linistit o sa se acomodeze cu timpul. ai rabdare si o sa vezi si pe cei noi innotand
Cumpar o mana buna de HC (Hemianthus callitrichoides ”Cuba”)!
ii galben sau tinde spre rosu?incearca sa faci o poza mai buna ca sa se vada mai bine
de unde pot sa cumpar de pe net (preferabil din romania) tuburi t8 > 1x osram fluora 18w, 2x osram lumilux 865 18w? sau daca are cineva de vanzare. cumar numai produs nou!
dupa parerea mea a iesit super!

poti sa-mi spui din ce este facut capacul? cu ce l-ai lipit, taiat? mai multe detali pentru ca si eu vreu sa-mi fac unul nou. si de unde ai cumparat acel plastic? mersi anticipat
am vrut sa fac un fel de jurnal despre acvariul meu, si m-am gandit scriu aici toate probleme ce le am legat de acest acvariu ca sa nu mai deschid un nou topic. asta ar fi fost idee mea... cum sa fac in continuare ?
mersi de sfaturi . am comandat cansitra (jbl cristal profi 700e), gama completa de fertilizare jbl cu substrat. va functiona o luna in paralel filtrul interior cu exterior, dupa care o sa-l scot pe cel intrerior si va urma schimbul de substrat, si nou set-up. incerc sa fac fara a descicla acvariul.

mai am o problema: iluminatul. vreu sa fac un nou capac. m-am gandit la 3x18w T8. ce tuburi sa pun? 1x osram fluora 2x osram biolux 965 sau 2x osram lumilux 865. acvariu va fi bine plantat. 60l de apa, aproape 1w/L.

astept sugesti, opinii, sfaturi :-) .
dupa cum stiu in setul acela este inclus si o butelie de 500g parca. setul e nou sau folosit? daca e folosit si il iei fara butelie vezi ca o sa ai nevoie si de un reductor.
si inca ceva... cum fac cu filtru, daca imi vine filtrul extern (jbl cristal profi e700) trebuie sa pun in functiune si sa las si filtru vechi cel intern ca sa se cicleze si cel extern. c-am o luna sau cat?sau cum se procedeaza corect?
mai am o intrebare. stie cineva cat tine un JBL Ferropol 24 cu 1 picatura/zi? sa stiu cat sa comand.
mersi de sfaturi. debitul de la filtru se poate regla, nu? ca totusi nu am un acvariu prea mare si filtru ii pana la 160L. sper ca nu va fi o tornada in acvariu
Aquabasis. dar am vazut la unii care nu au pus niciun alt strat de pietris peste el. dar dupa cum am citit si mi sa spus, se pune un strat de pietris pe el, quarz sau ceva de genu. si asa o sa si fac, aquabasis si un strat de pietris (ceva nuanta mai naturala). si fertilizare jbl micro, si macro EI.
momentan am un filtru interior de juwel, si vreu sa-mi cumpar un filtru exterior. m-am gandit la un JBL cristal profi 700e, ii pana la 160L. eu am 60 net. ii prea mare, sau se imi sfatuiti sa-mi cumpar. azi maine vreau sa comand si substratul fertilizant jbl. si aici am o intrebare, sa iau un sac de 2.5 kg si mai pun peste pietris, sau sa iau un sac mai mare si sa las numa subtratul fertilizant. nu prea imi place culoarea maro care o are, numa nu vreau nici sa se amestec subtraturile cand plantez sau scot o planta din substrat. astept sfaturile voastre, cat mai multe!
de acord cu maniacs. daca ai o singura bara, pe care e fizat corpul de iluminat poate sa intre in balans mai usor decat daca ii prin pe 2. ar fi mai sigur cu 2 bare. asta ar fi parerea mea.
sorry de offtopic: @fujito: ai comandat vreodata de pe amazon? ce crezi cam cat timp iti ia sa ajunga coletu in romana de pe amazon?+ shipping`u te mai costa iara, crezi ca mai renteaza?
iti fatuiesc sa ramai la riccia pentru inceput, dupa ce mai avansezi te poti orienta si la plante mai pretentioase
@pc.ciprian din pacate nu pot sa fac rost de mai multe. nici in arad nu se gaseste prin petshopuri. cineva are acasa vreo 2-3 si mi le vinde. si dupa cum an inteles nu prea se inmultesc, adica prefera apa salmastra pentru inmultire. om vedea si om trai
am si eu o bucatica de moss atacat de aceasta alga, si azi maine vreu sa cumpar 2-3 bucati de amano shrimp. o sa revin dupe ce o sa-i am in acvariu si ii vad la treaba ;)
mai de mult imi era frica ca din cauza vibratiilor o sa am o surpriza neplacuta cu acvariul, dar cand dau volumu mai tare, si pun mana pe acvariu nu simt aproape nici o vibratie, in schimb geamu de la usa de baie, care e pe hol, vibreaza destul de bine. dar pesti n-au nici o treaba.
 
Forum Index » Profile for olinno » Messages posted by olinno
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com