[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sorin18_my
Forum Index » Profile for Sorin18_my » Messages posted by Sorin18_my
Message
Salut..lampa mea se pare ca si-a cam dat duhu .. intrerupatorul a inceput sa caraie si cam atat ca de atunci nu a mai mers.
Am scos de tot intrerupatoru , am legat firele.. nimic.
Am sa atasez poze cu droserul ca reusesc sa il gasesc decat pe net pe un site si e vre-o 35 de euro si m-am gandit ca voi poate aveti vre-o solutie mai rapida
Multumesc anticipat.



Cumpar reactor purigen
Cumpar 2-3-4 pui de LSS/super eruption/Leopard Mozaic, in special LSS.
Astept raspuns pe privat cu o poza sau un filmulet. O seara placuta .
cristianalexandru wrote:eu am un EX 700 intr-un bazin de 100 litri net + un E901 (asta nu inseamna ca nu facea fata E901 ), dar un EX 700 cu siguranta nu face fata la 260 de apa + Discusi


Curand voi intra in posesia unui eheim 2215 gasit din gresala la mana a doua pe internet, ar avea ca material filtrant matrix si perlon.Nu prea ma pricep la materialele filtrante dar nu ar fi nici problema cu pestanii nu?Pot sa il conectez direct? Btw materialele filtrante sunt noi.
Abia astept sa scot filtrul intern .Have a good day.
Porcu wrote:
Solutia cea mai buna e sa-i lasi in pace, melcii sint personaje pozitive in acvariu .

Inteleg perfect ce vrei sa zici dar inainte sa fac mutarea ajunsesem sa nu mai vad pestanii de cate puncte albe erau pe acvariu filtru etc,chit ca il curatam
Background-ul nu e nou, a fost chiar a unui coleg de aici de pe forum, are cat de cat niste alge pe el darr vorba ta se va face mult mai ok in timp.
Update:
Pana la urma am cumparat un background din polistiren, mi s-a parut mai deosebit si mai usor de ciopartit .
Cand am facut mutarea l-am curatat cum trebuie , pietrisul l-am spalat ,am incercat sa scap de toti melcii dar in continuare incep sa apara punctulete albe pe geam si filmtru si..
Vre-o solutie la problema asta ? Multumesc anticipat.
P.s : La capitolul plante mai am de lucrat






Il voi muta si aia e, cand voi schimba filtrul extern va zbura .
Va trebui sa schimb pompa de aer si vroiam o parere in legatura cu aceasta pompa daca a mai folosit-o cine.Multumesc.

http://www.aquariumprest.ro/products.php?955&cPath=13
Da
M-ar batea si pe mine gandul in cazul asta sa il scot de tot dar nu stiu sigur daca ajunge doar ex700 care il am.. O sugestie?
Aveti idee daca filtrul cu care vine incorporat vision 260 se poate muta?
Gasesc decoruri cu 120 lungime si nu imi incape din cauza filtrului.
Ma batea un gand sa il tai dar mie ca il fac de comanda ,e din fibra de sticla si nu am mai taiat asa ceva pana acuma, nu stiu cum reactioneaza unui bomfaier normal
Bun. ms frumos de pont.
Salut, am zis totusi ca poate e cazu sa nu mai postez aici cu problemele mele si am deschis un topic la sectiunea Jurnalul meu dar daca ai scris aici o sa iti raspund tot aici
1.Nu va ramane doar anubiasul,(nu esti in substrat este in ghiveci) sunt pe drum plantutele alese cu grija pentru temperaturiile ridicate din acvariu.
2.Cred ca voi ramane la acelasi substrat, cel putin pentru moment, prea multa bataie de cap, si da stiu ca imi vor spune sa il trec la steril , am avut steril cu discusi dar totusi tot mai frumos e un acvariu plantat cat de cat.
vreau sa ma chinui sa il fac plantat chit ca va fi de 2 ori mai greu sa il curat.
Multumesc de raspuns. O zi buna.
Salutare dinou,am zis ca poate totusi e cazul sa imi fac si eu un jurnal al acvariului , gresala mea,cred, ca am facut putin off topic la sectiunea despre mine darr tot raul spre bine
Am revenit cu un mic update, in scurt timp o sa ajunga si ceva vita de vie, un background ekol si plantute, nu o sa vreau sa pun prea multe dar sa vedem ce o iesi.

1.Asi dori si eu un sfat in legatura cu neoanele cu care vine echipat capacu de la vision.Merita schimbate sau isi fac treaba ? ( ar fi buna combinatia intre High Lite Nature si Juwel High Lite Colour)
2.M-ar batea gandu sa schimb pietrisul , defapt mai mult prietena ma bate la cap dar parca nu stiu.. ar da peste cap totul, alta solutie ar fi ? sa pun peste alt strat de nisip negru am vazut eu pe forum pe aici ca mai foloseste lumea pentru plantate.
3.Ar mai fi o intrebare in legatura cu decorurile Ekol, aveti idee daca se poate monta fara a goli acvariul adica eu vad ca scrie ca trebuie prins cu silicon dar alta varianta nu ar fi? Multumesc anticipat.











Any help ?
Am revenit cu cateva poze noi , in scurt timp o sa ajunga si ceva vita de vie, un background ekol si plantute, nu o sa vreau sa pun prea multe dar sa vedem ce o iesi.
1.Asi dori si eu un sfat in legatura cu neoanele cu care vine echipat capacu de la vision.Merita schimbate sau isi fac treaba ?
2.M-ar batea gandu sa schimb pietrisul , defapt mai mult prietena ma bate la cap dar parca nu stiu.. ar da peste cap totul, alta solutie ar fi ? sa pun peste alt strat de nisip negru am vazut eu pe forum pe aici ca mai foloseste lumea pentru plantate.
3.Ar mai fi o intrebare in legatura cu decorurile Ekol, aveti idee daca se poate monta fara a goli acvariul adica eu vad ca scrie ca trebuie prins cu silicon dar alta varianta nu ar fi? Multumesc anticipat.
O seara buna










Cumpar Nymphaea Lotus Red destul de mare daca se poate daca nu si micuta.
Ps.:astept un pm ceva daca are cineva pe acasa.
S-a rezolvat , multumesc mugurel!
dan.pavelescu wrote:ca sa sa potriveasca hranitorul vietii.

Sa stii ca ai perfecta dreptate , ca practic e stas dracia aia de hranitor ca o am si in fata acuma. . Ms ca mi-ai deschis ochii
Asi prefera sa merg pe cel original.. dar in cazul in care nu voi gasi aceea va fi calea
 
Forum Index » Profile for Sorin18_my » Messages posted by Sorin18_my
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com