[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cel mult doritul'  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare dinou,am zis ca poate totusi e cazul sa imi fac si eu un jurnal al acvariului , gresala mea,cred, ca am facut putin off topic la sectiunea despre mine darr tot raul spre bine
Am revenit cu un mic update, in scurt timp o sa ajunga si ceva vita de vie, un background ekol si plantute, nu o sa vreau sa pun prea multe dar sa vedem ce o iesi.

1.Asi dori si eu un sfat in legatura cu neoanele cu care vine echipat capacu de la vision.Merita schimbate sau isi fac treaba ? ( ar fi buna combinatia intre High Lite Nature si Juwel High Lite Colour)
2.M-ar batea gandu sa schimb pietrisul , defapt mai mult prietena ma bate la cap dar parca nu stiu.. ar da peste cap totul, alta solutie ar fi ? sa pun peste alt strat de nisip negru am vazut eu pe forum pe aici ca mai foloseste lumea pentru plantate.
3.Ar mai fi o intrebare in legatura cu decorurile Ekol, aveti idee daca se poate monta fara a goli acvariul adica eu vad ca scrie ca trebuie prins cu silicon dar alta varianta nu ar fi? Multumesc anticipat.












Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru lipit cred ca merge jbl haru!

My nano reef



[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun. ms frumos de pont.

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aveti idee daca filtrul cu care vine incorporat vision 260 se poate muta?
Gasesc decoruri cu 120 lungime si nu imi incape din cauza filtrului.
Ma batea un gand sa il tai dar mie ca il fac de comanda ,e din fibra de sticla si nu am mai taiat asa ceva pana acuma, nu stiu cum reactioneaza unui bomfaier normal

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
cristianalexandru
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2015 08:02:43
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Decorurile din fibra de sticla se pot taia cu flexul, dar presupun ca poti scoate si filtrul; este prins in puncte de silicon ?? daca da poti baga o lama de cutit, ai sa te chinui putin dar se rezolva, eu am un Juwel 120 si la fel a venit echipat cu filtru, dar l-am scos
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-ar batea si pe mine gandul in cazul asta sa il scot de tot dar nu stiu sigur daca ajunge doar ex700 care il am.. O sugestie?

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
cristianalexandru
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2015 08:02:43
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

ai 260 de litri ??
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
cristianalexandru
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2015 08:02:43
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am un EX 700 intr-un bazin de 100 litri net + un E901 (asta nu inseamna ca nu facea fata E901 ), dar un EX 700 cu siguranta nu face fata la 260 de apa + Discusi
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Il voi muta si aia e, cand voi schimba filtrul extern va zbura .
Va trebui sa schimb pompa de aer si vroiam o parere in legatura cu aceasta pompa daca a mai folosit-o cine.Multumesc.

http://www.aquariumprest.ro/products.php?955&cPath=13

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update:
Pana la urma am cumparat un background din polistiren, mi s-a parut mai deosebit si mai usor de ciopartit .
Cand am facut mutarea l-am curatat cum trebuie , pietrisul l-am spalat ,am incercat sa scap de toti melcii dar in continuare incep sa apara punctulete albe pe geam si filmtru si..
Vre-o solutie la problema asta ? Multumesc anticipat.
P.s : La capitolul plante mai am de lucrat






This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2015 16:46:23


Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12943
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Arata bine background-ul, o sa arate si mai bine dupa ce se "invecheste" si prinde un pic de alga (daca iti faci cont pe plici si nu mai incarci imagini ca guest, nu-ti mai pune watermark pe poze)
Succes!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Background-ul nu e nou, a fost chiar a unui coleg de aici de pe forum, are cat de cat niste alge pe el darr vorba ta se va face mult mai ok in timp.

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sorin18_my wrote:am incercat sa scap de toti melcii dar in continuare incep sa apara punctulete albe pe geam si filmtru si..
Vre-o solutie la problema asta ?

Solutia cea mai buna e sa-i lasi in pace, melcii sint personaje pozitive in acvariu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
Solutia cea mai buna e sa-i lasi in pace, melcii sint personaje pozitive in acvariu .

Inteleg perfect ce vrei sa zici dar inainte sa fac mutarea ajunsesem sa nu mai vad pestanii de cate puncte albe erau pe acvariu filtru etc,chit ca il curatam

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristianalexandru wrote:eu am un EX 700 intr-un bazin de 100 litri net + un E901 (asta nu inseamna ca nu facea fata E901 ), dar un EX 700 cu siguranta nu face fata la 260 de apa + Discusi


Curand voi intra in posesia unui eheim 2215 gasit din gresala la mana a doua pe internet, ar avea ca material filtrant matrix si perlon.Nu prea ma pricep la materialele filtrante dar nu ar fi nici problema cu pestanii nu?Pot sa il conectez direct? Btw materialele filtrante sunt noi.
Abia astept sa scot filtrul intern .Have a good day.

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com