[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 10 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Am cautat date despre melcii neritina. Intr-adevar, sunt foarte frumosi, cochiliile lor parca sunt pictate. Cand mai ajung la Bucuresti, poate voi lua doi pentru acvariul meu.
Multumesc frumos.
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

E adevarat, melcii neritina sunt superbi, insa iti spun din proprie experienta ca nu ar fi ok pentru acvariul tau atat de frumos: ei depun un nr considerabil de oua din care nu ies pui si sunt foarte tari astfel incat si daca le cureti, va ramane o urma! Poti cauta pe net sa vezi cum arata ouale!
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Eu am neritine de la inceputul acvariului. Am avut la un moment dat 6 bucati. Niciodata nu am vazut ouale lor prin acvariu (180 litri). Am avut si radacina in acvariu si nici atunci nu au depus. Acum mai am 3 (nu le place ph prea scazut si avand open top pe 2 i-am pierdut cand am fost in concediu....i-am gasit pe parchet).

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nici la mine nu au depus niviodata neritinele.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nici la Mine nu au depus niciodata neritinele.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2017 12:16:25

criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Ei bine, la mine au depus o groaza: pe lemn, pe sticla, pe filtru, pe plante, chiar si pe cochilia altui melc!
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Gabi C wrote:Nici la Mine nu au depus niciodata neritinele.


Gabi, pai e un lucru bun daca nu se inmultesc... ca apoi ce-as face cu ei? Nu cred ca pot tine mai mult de doi in acvariu.

Criss z., multumesc frumos. Daca voi lua doar unul sau doi, poate nu voi avea probleme cu depunerile respective.

Iliescu Mihai, la Giurgiu ph-ul apei este sigur peste 7, deci ar fi ok pentru ei. Am capac din geam la acvariu, dar nu este etans. In cazul in care voi lua melci din astia, sper sa nu plece hai-hui prin casa...
Melcii pe care ii am acum, sunt mici-mici si cuminti, nu se urca pana sus pe geamuri.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tonisoru wrote:Am cautat date despre melcii neritina. Intr-adevar, sunt foarte frumosi, cochiliile lor parca sunt pictate. Cand mai ajung la Bucuresti, poate voi lua doi pentru acvariul meu.
Multumesc frumos.


De care melci Neritina, ca sunt mai multe varietati?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Cred ca este vorba despre Neritina Zebra.
Am citit aici:
http://www.acvariu.ro/nevertebrate-de-apa-dulce/-/asset_publisher/9jU9/content/15522?redirect=%2Fnevertebrate-de-apa-dulce
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, asadar sunt zebre. Sunt foarte buni mincatori de alge desi nu sunt campioni la activitate. Prefera un pH peste 7 si se descurca intr-o plaja de temperatura destul de larga (22-28 grada). Sunt activi mai ales pe frunze si mai putin pe decoruri sau sticla dar, la nevoie, se descurca. Impreuna cu Spiral Horn, sunt specii absolut necesari intr-un acvariu predispus la contaminarea cu alge. Neritinele se inmultesc greu (eu am Spira de cca. 9 luni si nu am vazut "nepotei" prin acvariu) asa ca devine o chestiune de numar de melci la volumul acvariului, efectiv care trebuie intretinut fara multe sperante ca se vor inmulti. Eu am otat pentru Spira pentru ca sunt foarte activi pe toate suprafetele, inclusiv peretii acvariului. Insa, atentie: melcii pot parasi acvariul daca nu li se asigura un echilibru bio-chimic constant, in limitele valorilor la care ei sunt toleranti. Imediat dupa ciclarea acvariului meu, pentru citeva saptamini, am gasit exemplare care migrau din acvariu si ii adunam de pe capac. Dupa acea perioada (probabil am ajuns la un anumit echilibru) nu am mai avut probleme. Caut o poza cu spira, poate te intereseaza sa o vezi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am facut chiar acum o poza si am avut si placuta surpirza sa vad Anubias-ul inflorit. Iata ...
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Melcusorul este dragut, iar floarea de Anubias este absolut superba.
Va multumesc mult pentru informatii.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am avut mari probleme cu ouale de neritina, mai ca imi venea sa pun mana pe dalta si pe ciocan..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Esti sigur ca nu provin de la melci comunitari? Si eu am observat depuneri de oua, pe plante sau pe decoruri, sub forma de mici insule rotunde, cu aspect rugos si, da, greu de indepartat, dar proveneau de la melcii comunitari. A fost o concluzie logica : am introdus 8 Spira acum 9 luni, am ramas cu 8 Spira. Asadar, daca acele depozite erau de la ei, unde sunt urmasii?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

In articolul citit de mine este o referire la faptul ca acesti melci se inmultesc foarte greu. Desi depun, este nevoie de conditii speciale pentru ca ei sa se inmulteasca efectiv, iar acest lucru se intampla foarte rar. Poate acesta este cazul colegilor de mai sus.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, si eu am citit despre conditiile care trebuie asigurate melcilor, dupa depunere, pentru inmultire. Pentru anumite specii, una dintre acestea este, ca si in cazul crevetilor Amano, sa asiguri generetiei urmatoare apa salmastra, altfel nu se dezvolta. Poate incearca cineva...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Buna ziua,

Am plantat in acvariu acum mai bine de o luna Eleocharis parvula mini, in ideea de a forma cu covor compact. Desi s-a prins si creste repede in inaltime (spun asta pentru ca acum 2 saptamani am tuns cam un cm din varfuri, iar acum a crescut la loc), inca nu da semne ca s-ar inmulti.
Pot face ceva pentru a stimula cresterea sa pe orizontala? Poate ar trebui sa tai mai mult din varfurile plantelor si mai des?

Multumesc frumos.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cred ca e vorba de lumina . Nu e suficienta .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Spre deosebire de alte varietati de Eleocharis, parvula trebuie tunsa mai scurt ca sa ii stimulezi dezvoltarea lastarilor laterali (cam la 2 cm). Ii trebuie si lumina mai puternica, altfel, ca toate plantele de acest fel, se va inalta in cautarea luminii in loc sa se intinda pe substrat. Asadar, tunsa fara mila, iluminata direct si plantata in smocuri mici si dese.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com