[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 10 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

E ciudat cum aveti probleme voi cu microssorum, planta ce e chiar greu de ucis, eu nu am fertilizat niciodata(e drept ca foloseam ceva argila adunata de mine dintr-o sursa din padure, pentru echinodorusii ce erau in ghivece), nu tu CO2 iar feriga chiar daca pe moment regresa o perioada dupa un timp de acomodare isi dadea drumul si umplea bazinele, pe vremuri cind nu existau neoane dedicate pentru acvaristica(anii '80) si le alegeam dupa ochi, vindeam microssorum angro. Sa iti spun un caz : bazin cu discusi si neoni intr-un bar la subsol, deci fara sursa de lumina naturala, respectivul dupa un timp a dat faliment a disparut si totul a ramas incuiat, pe perioada iernii a fost deconectat de la curent, incalzire, in primavara cand s-a fortat usa si s-a putut intra acolo in bazin mai traiau microssorum, anubias(e drept nu grozave dar supravietuiau in bezna totala si frig) si un Paracheirodon innesi
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Pai tocmai asta e: ca eu vreau sa tin in acvariu plante care nu au nevoie de fertilizanti speciali sau CO2. Dar o solutie all in one, pentru fertilizare in coloana de apa, cum e cea pe care o pun acum, tot voi folosi.
In ceea ce priveste Microssorum-ul - cel pitic, luat de la Victor Z. este bine, s-a adaptat imediat, desi acvariul nici nu era complet ciclat cand l-am pus.
Cel din poza de mai devreme, luat din magazin, probabil a fost tinut in conditii mai speciale si se va adapta un pic mai greu la noul mediu.
Oricum, imi e de mare ajutor unul dintre lucrurile de baza invatate pana acum: sa am rabdare.
Multumesc frumos tuturor!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si totusi... o poza cind ne arati?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu zic sa cauti si o analiza a apei de la retea...sa nu fie ceva care sa iti afecteze intr-un fel...vezi de la astia care ofera data despre calitatea ape.. cum le zice..nu stiu

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Dupa Paste voi lua si doi pestisori Otto. Apoi, dupa ce lucrurile se vor mai aseza un pic, voi face si poze.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Denisa, mult succes cu plantele! Sigur vei gasi tu o combinatie perfecta. Si pana la urma, prin greseli si incercari gasim solutii adaptate acvariilor noastre. La mine Microsorum a inceput sa mearga foarte bine cand am pus un neon cu lumina albastruie pentru plante. Face multe frunzulite noi la baza si unele mai mari si acum, de cand am pus si CO2, are si puiuti pe frunzulite.

Abia astept sa vad pozici noi!
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Buna, Lavinia! Iti multumesc frumos. Entuziasmul tau este de-a dreptul molipsitor.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Aquatica wrote:Denisa, mult succes cu plantele! Sigur vei gasi tu o combinatie perfecta. Si pana la urma, prin greseli si incercari gasim solutii adaptate acvariilor noastre. La mine Microsorum a inceput sa mearga foarte bine cand am pus un neon cu lumina albastruie pentru plante. Face multe frunzulite noi la baza si unele mai mari si acum, de cand am pus si CO2, are si puiuti pe frunzulite.

Abia astept sa vad pozici noi!



+1

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Of, mai este atat de mult pana la poze. Nu stiu daca e de vina nano mic si instabil, apa dura sau doar nu ma pricep eu. Dar va multumesc mult, voi reveni cu noutati.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Dragi colegi,

Nu am mai scris nimic despre acvariul meu, pentru ca lucrurile nu au mers tocmai bine. Desi in acvariu se gasesc inca plantele despre care am scris, doar Microsorum a inregistrat o oarecare dezvoltare. Celelalte fie stagneaza, fie sunt vizibil afectate. In ceea ce priveste vietuitoarele, la acest moment, in acvariu mai exista un singur pestisor ember tetra si doi melci asasin.

Cred ca efectele lipsei de experienta si a volumului mic de apa s-au vazut in evolutia per ansamblu a acvariului, dar si in evolutia plantelor si a pestilor.

Prin urmare, am decis ca in continuare sa folosesc un acvariu putin mai mare - 27 litri (si echipamente adecvate noului volum), in care voi avea doar Microsorum si Guppy. Imi doresc ca astfel sa simplific cat mai mult lucrurile, iar rezultatele sa fie unele pozitive. Voi reveni cu un topic dedicat noului acvariu.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari, si pentru ca ati facut ca aceasta experienta sa fie una placuta si utila.

Daca nu sunt observatii din partea colegilor, rog un administrator sa inchida acest topic.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Bafta cu noul proiect. Ti as recomanda sa folosesti si cryptocoryne in noul setup. Exista variante ale plantei de dimensiuni mici. E o planta usoara , eleganta si care ti va da satisfactii vazind o cum se dezvolta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Intr-un nano de 20 de litri, la mine a mers foarte bine Pogostemon helferi, Anubias nana Pinto si Hydrocotyle tripartita.
Nu am echipamente foarte sofisticate, populatia de animalute include doar creveti si melci. Cu permisiunea ta, iti pot atasa o poza
recenta, daca crezi ca asat te poate ajuta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Anubias mi se pare planta cea mai usor de crescut.
Ai incercat cu creveti (RCS sunt usor de crescut)? Sunt perfecti pentru un acvariu mic.
Si sunt simpatici.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Un acvariu mic (sau cum ai tu - un nano) e dificil de stabilizat. Orice greseala mica se poate transforma rapid in una majora.

Decit ceva la 27litri e preferabil sa treci direct la 80-120 de litri (sau pe la 200litri daca ai loc).

Acvariile mari sint mult mai usor de intretinut - pare ciudat ca un acvariu mai mare e mai usor de intretinut, dar o cantitate mare de apa, substrat mai mult si un filtru mai mare suporta o multime de greseli, care intr-un nano isi fac efectul rapid. Ai uitat sa fertilizezi azi, nu-i nimic miine pui dublu, nu ai timp sa schimbi apa azi, nu e o problema o poti face si peste 2 zile, una din plante are probleme o muti intr-un ghiveci, ridici ghiveciul mai sus (mai multa lumina) si ii pui fertilizanti la radacina in ghiveci. Cu un substrat care rezista pe termen lung (dennerle deponit mix sau roca vulcanica) o sa te bucuri de el 3-4 ani dupa ce se stabilizeza. Sau chiar mai mult daca alegi si pesti cu viata lunga si ai o filtrare zdravana.

La acvariile mari problema ar fi ca trebuie initial o cantitate mai mare de bani - mai mult substrat, mai multa lumina, filtre mult mai mari.

La 27litri sa stii ca o sa ai cu aproximatie aceleasi probleme.
Eu as folosi un acvariu de 20-30litri doar pt. o pereche de beta separata cu geam/stiplex sau plasa ca a nu se ia la bataie si cu citeva plante usoare.

Mai astepta si alte pareri pe tema asta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Daca dau search pe net pentru plante easy, lista de rezultate este atat de lunga, iar plantele sunt atat de frumoase, incat sunt tentata sa adaug cate una din fiecare fel, in acvariu. Din pacate, a le avea (eu) efectiv in acvariu, este o cu totul alta poveste. Si am observat ca cu cat sunt mai multe elemente (plante, vietuitoare) diferite in acvariu, cu atat este mai greu sa asiguri un mediu optim, astfel incat toate sa se dezvolte multumitor.
Deci, voi incerca cu Microsorum si Guppy. Daca va merge cu adevarat bine, poate voi diversifica pe urma.

Gabi C, multumesc mult pentru sfaturi si pentru sursa de inspiratie pe care o reprezinta imaginile frumoase cu acvariul tau.

Silviu Man, Antecume, va multumesc frumos, poate voi adauga si un Anubias micut.

Liviu, multumesc, dar nici gand sa iau un acvariu asa mare. Mie mi se pare mare si asta de 27 de litri. Poate ca este predispus la aceleasi probleme ca si cel de 16 litri, dar ma bazez pe faptul ca abordarea va fi diferita - experienta mai multa, filtrare si lumina mai buna si doar unu-doua feluri de plante si Guppy.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am impresia ca iti faci prea multe probleme si acest esec te-a cam marcat! Nu esti nici prima nici ultima care va avea astfel de experiente.

Acuma, legat de plante : in grupa plantelor "easy" intra multe plante stem, care nu sunt tocmai potrivite pentru un nano pentru ca cresc inalte.
Din lista de care vorbesti, elimina plantele cu talie mai mare de 15-20 cm si deja vei avea o alta lista care iti va usura decizia.

Un mediu optim este asigurat diferit cu plantele dar mai cu seama cu vietuitoarele din acvariu. Eu ti-as sugera sa-ti construiesti proiectul urmator
fara sa te gindesti, la inceput, la pesti sau alte vietuitoare. Concetraza-te pe partea tehnica (sa fie acoperitoare pentru mai multe variante, asta insemnind
lumina, filtrare, etc) si, pina se cicleaza acvariul, ai timp berechet sa te gindesti ce natie de animalute il vor popula.

Cit despre dimensiunea acvariului .... Stii care e diferenta intre un acvariu de 27 de litri si unul de 40 de litri? Citiva centimetri!!!
Uite un exemplu : https://www.nevertebrate.ro/acvariu-dennerle-scapers-tank-50-l-16813 Adica, in loc sa aiba 30 cm lungime are 45! Mare sfiriiala ...
In plus, un astfel de acvariu iti va garanta un spatiu "tampon" pentru modificarea scape-ului, daca este necesar.
Retine un lucru : un acvariu de 27 de litri brut inseamna un util de mai putin de 20 de litri! Corect? Asadar, ajungi cam in acelasi punct.

In fine, un nano poate fi "stapinit" bine daca raportul intre masa plantelor si populatia de animalute este net in favoarea plantelor. Pentru ca, asa cum bine
spuneau colegii, intr-un acvariu mai mare nu murim de grija plantelor daca avem o buna filtrare biologica insa, intr-un nano, rapoartele se cam schimba.
Uite acvariul de care vorbeam mai sus, populat exclusiv cu creveti (Amano, RCS, Blody Mary si Blue Pearl). Nu este o opera de arta dar ... traieste!
(scuze pentru calitatea pozei, am facut-o pe fuga).

image

Si sa nu crezi ca nu am avut probleme cu el! La inceput, acolo inotau si 2 Oto. Nu mai inoata! Ciclarea a durat mai mult decit trebuia. S.a.m.d. ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Am impresia ca iti faci prea multe probleme si acest esec te-a cam marcat! Nu esti nici prima nici ultima care va avea astfel de experiente.


+1

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Silviu Man wrote:Am impresia ca iti faci prea multe probleme si acest esec te-a cam marcat! Nu esti nici prima nici ultima care va avea astfel de experiente.


+1


Eu cred ca m-a motivat sa abordez lucrurile dintr-o perspectiva simplista, si astfel sa am mai multe sanse de reusita.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Simplu este o notiune relativa in acvaristica. Cred ca notiunea de optim este cea mai potrivita.
Un acvariu simplu poate genera probleme. Un raport optim intre fortele care guverneaza acvariul ar fi indicat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Va multumesc frumos, sunt convinsa ca mai am foarte multe de invatat. Dar trebuie sa incerc varianta asta, pe care o numesc eu simpla si care sper ca va functiona.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com