[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 10 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsuri.
Lampa de la acvariu are bec de 11W, deci inseamna aproximativ 1W/litru de apa. Poate ar trebui un bec mai puternic, nu stiu. Sau poate sa maresc intervalul in care este iluminat acvariul? Acum sta aprinsa 10 ore/zi, in intervalul 9-19.
Maine voi taia varfurile, astfel incat sa ramana doar 2 cm in inaltime.
Sper sa dea rezultate. Multumesc.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lumina este suficienta. Incearca sa tunzi gazonul si ai grija sa nu fie umbrit. Poti sa incerci si un fertilizant specific.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Multumesc. S-ar putea totusi ca Gabi sa aiba dreptate si lumina sa nu fie suficienta. Uitandu-ma mai atent, Pogostemonul plantat ultimul are frunzulitele galbene de la baza pana la jumatate, de fapt doar varfurile par ok. Si nici celalalt, mai mic, nu o duce prea bine, a crescut destul de mult, dar frunzele de la baza sunt galbene. Din fericire, gazonul nu are fire uscate sau galbene. O sa tund varfurile maine.
Fertilizez doar cu solutia destinata nano-urilor de la Dennerle, dar saptamana asta nu am mai folosit-o, pentru ca am avut carbune activ in filtru.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Cit timp are becul de la lampa vechime ? Dupa un timp le scade intensitatea luminoasa si calitatea radiatiei emise .
Cu fierul cum stai in bazin ? La ce valori este ?
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Becul functioneaza de 5 luni, am luat lampa odata cu acvariul.
Asta este solutia cu care fertilizez: http://www.nevertebrate.ro/Fertilizant-Nano-Dennerle-Daily-15ml-pt-3000l
Nu stiu daca fertilizantul asta contine si fier, si nici ce valori ar putea avea fierul din acvariu.
Problema cu frunzele galbene din partea inferioara a plantelor cred totusi ca se datoreaza lipsei de lumina. Altfel, nu ar trebui sa fie afectata intreaga planta?
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu ai mai "spus" nimic de ceva timp. Cum mai stau lucrurile la tine? Cum merge acvariul?
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Lucrurile nu merg chiar bine, dar nici foarte rau.
Vestea buna e ca pestisorii sunt inca in viata. Dar plantele nu 'merg'. Am inlocuit Pogostemonul de care va spuneam cu Hygrophila guineea si Eleocharis - varianta cu fire lungi, dar nici una dintre ele nu a rezistat. De curand am pus in locul lor un Microsorum narrow si sper sa se adapteze.
Multumesc frumos de intrebare si succes cu acvariul!
Sarbatori fericite tuturor!

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

hai mai tonisor.... ce mama masi... hai cu pozele alea sa vedem ce sfaturi iti dau colegii.. sau iti este rusine?.. sa fim seriosi....
Hai ca sti bine ca ajutosul vine.. sfaturi se pot da...
numai ca "nu ai merge la mine"....nu poate sa zica nimeni nimic..

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2017 17:48:12


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ma bucur ca pestisorii sunt OK, ti-am urmarit topicul cand am inceput si eu si m-a ajutat foarte mult. Legat de plante, ale mele au inceput sa "mearga" cand am inceput fertilizarea micro+macro+ CO2. Poate si ale tale au nevoie de ceva mai multi nutrienti.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Multumesc mult. Sunt convinsa ca pana la urma voi descoperi ce plante sunt potrivite pentru conditiile din acvariul meu. Din fericire, pe forum sunt o multime de informatii care ma pot ajuta in sensul asta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Stai linistita, nu esti singura! Eu ma chinui de un an cu Hydrocotyle Tripartita si cu Rotala Bonsai. Nu si nu!
Am mai luat o Tripartita si am separat-o : jumatate in nano, jumatate in "batrinul" de 1 an si ceva. Daca nici acum nu
merge, fac si eu ca tine, caut altceva. Cred ca sunt unele plante la care combinatia lumina - fertilizare - CO2
trebuie sa se inscrie intr-o marja foarte ingusta. Si cind nu o nimeresti ... nu te ajuta nici un tutorial.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru incurajare. Promit sa revin cu poze cand voi reusi sa obtin un echilibru.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Stai linistita, nu esti singura! Eu ma chinui de un an cu Hydrocotyle Tripartita si cu Rotala Bonsai. Nu si nu!
Am mai luat o Tripartita si am separat-o : jumatate in nano, jumatate in "batrinul" de 1 an si ceva. Daca nici acum nu
merge, fac si eu ca tine, caut altceva. Cred ca sunt unele plante la care combinatia lumina - fertilizare - CO2
trebuie sa se inscrie intr-o marja foarte ingusta. Si cind nu o nimeresti ... nu te ajuta nici un tutorial.


Din ce am observat eu tripartite e o planta care cere PO4 si se simte bine cu valori ale lui macar in jur de 0,5-0,6 ppm in acvariu. in rest e o planta nepretentioasa .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am inteles. Cred ca trebuie sa reconsider schema de fertilizare.
Edit : Totusi, in acvariu am un Anubias care tot infloreste, stiut fiind faptul ca acest fenomen este determinat si de un nivel crescut de PO4!
OK, este o dovada indirecta, insa ...
Cred ca voi lua niste teste, ca sa ma lamuresc.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/04/2017 20:45:23


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Acum nu e musai valabil cum zic eu in si bazinul tau . Eu spun ce am observat la mine , in ce conditii se simte bine .
Daca nu ai facut teste pina acum e clar ca nu stii unde te situezi cu valorile la PO4.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabi C wrote:Acum nu e musai valabil cum zic eu in si bazinul tau . Eu spun ce am observat la mine , in ce conditii se simte bine .
Daca nu ai facut teste pina acum e clar ca nu stii unde te situezi cu valorile la PO4.


Corect!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

tonisor.. daca pui poze si postezi numai cind e bine... noi astia...incepatorii ce sa invatam... hai sa vedem.ce s-a intim[plat,ce decizi ai luat...invatam si noi odata cu tine

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

adrian09 wrote:daca pui poze si postezi numai cind e bine... noi astia...incepatorii ce sa invatam

Ai dreptate. Dar, de data asta, nu cred ca ma pot ajuta colegii. As vrea sa existe o solutie general valabila, insa ma tem ca va trebui sa descopar singura, testand, ce plante se potrivesc cu conditiile (chimia apei, lumina, spatiu) din acvariul meu.

Uite o poza cu Microsorum-ul narrow (adaugat acum 2 saptamani) facuta de dimineata, inainte sa-l curat de frunzele deteriorate. Era asa de afectat ca a trebuit sa tai aproape jumatate din frunze.
image

In cele 7 luni de cand am acvariul, am invatat lucrurile de baza, dovada fiind faptul ca pestisorii sunt inca un viata.
Acum, urmeaza chestiile de finete - decor si mai ales plante care sa se potriveasca, sa se dezvolte si sa creeze un aspect frumos si armonios.
Partea buna e ca pe forum exista nenumarate exemple de bune practici, in topicurile unor adevarati artisti, pe care le urmaresc cu placere si din care cu siguranta voi invata lucruri utile.
Multumesc mult pentru interes, voi reveni cu noutati.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai, din cite am inteles,nu ar fi vorba sa gasesti ce planta se potriveste ci sa gasesti cimbinatia fertilizare,program de iluminat si aditia de CO2 optima care sa asigure plantelor nevoile necesare.De aceea cred ca da a pui poze si dai delaliile necesare,colegii ar putea sa te ajute

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2017 10:59:49


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Tonisoru, parca suntem de-un neam! Si eu am pirdut doua ferigi!
Plecau bine, faceau frunze noi si, deodata, frunzele se contorsionau, deveneau transparente si friabile .... clar aveau o carenta. Am incercat citeva combinatii de fertilizare.... nimic! Asa ca am renumtat si am inlocuit-o cu o Ludwigia. Ghinion!

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2017 11:48:55


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com