[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ReBella
Forum Index » Profile for ReBella » Messages posted by ReBella
Message
Pai daca sunt ingramaditi de ce nu le mai pui macar o ascunzatoare?
Filtru intern-extern ? Cum este acela ?
Si sa stii ca nu conteaza cat de frumos decorat este un acvariu sau cat ai investit in el.Orice acvariu in care tii pesti,oricat de urat ar fi,trebuie dotat cu un filtru.Asta daca chiar iti pasa de pestisorii din el Dupa cum ti s-a mai spus,filtrele interne sunt o optiune buna pentru acvariile tale.La 100l apa fac fata,plus ca sunt si ieftine.Plimbatul unor filtre externe nu e deloc o solutie.Lasa filtrul extern la un acvariu,pentru ca este creat doar pentru unul.Nu 2, nu n+1
Pana luati filtre pentru toate acvariile,poti lua 2-3 pompe de aer si sa pui bureti bolborositori in toate acvariile.In cele mici doar unul iar in cele mari 2 sau 3 dupa caz.Nu te va costa mult deloc si bacteriile vor trai in acei bureti,cu conditia sa ii clatesti rar si doar in apa abia scoasa din acvarii.
Din pacate sunt sigura ca nu glumeste.
Maniacs,fiecare acvariu are nevoie de filtrul lui propriu.Bacteriile din el descompun amoniacul si nitratii rezultati din descompunerea fecalelor pestior,frunzelor moarte,etc.Amoniacul si nitritii sunt foarte toxici pentru pesti daca nu sunt descompusi imediat.Tu plimband filtrul ala ce crezi ca rezolvi ? Crezi ca filtrul are rolul de a face apa sa para mai curata in primul rand? Te rog citeste despre ciclul azotului aici: http://www.acvariu.ro/content/view/78/29/ , ca sa nu mai chinui pestisorii
icewrc wrote:Am schimbat si 15L de apa, urmeaza zilele urmatoare un alt schimb mai mare.

Nu face schimburi mari de apa,mai bine fa cate un schimb zilnic de 10%.Sper sa isi revina pestisorii tai,ai facut forte bine ca ai donat o parte din ei.
dragro10 wrote:si eu am ceva mucegai pe plante si nu stiu ce e si cum pot scapa de el. am facut ceva poze dar nu stiu cum sa le uploadez. daca ma ajuta cineva......


Salut si bine ai venit pe forum!
Pozele le poti uploada pe un site care gazduieste poze gratuit (de exemplu webshots) si apoi dai linkul pe forum.Daca vrei este indicat sa treci pe la rubrica "Despre noi" si sa ne dai date despre tine si,mai ales,despre acvariul tau
Nu te ingrijora,pestele va reveni la culorile pe care le-a avut cand l-ai cumparat.Negrul va disparea dupa un timp.
Tratament nu,insa fa urgent schimburile de apa recomandate de Minnardy.
Probabil pestele tau sufera de dropsy,da un search dupa cuvantul asta pe google si aici pe forum,sunt cam 10 topicuri legate de acest subiect.
Uau,8 acvarii peste 100l...asta da pasiune pentru viata de sub ape! Felicitari!
Pestii aia compatibili ce specii sunt ? Guppy isi pot agata cozile in plantele artificiale sau alte obiecte de decor (mai ales daca sunt fugariti de alti pesti).Sau pot avea finrot de exemplu( o boala care face sa arate asa coditele la pesti).In privinta culorii,conteaza si ce culoare are backgroundul si substratul.Daca sunt culori mai deschise,si guppy vor avea o nuanta mai deschisa.
In timp ce ai scos apa,particulele de nisip foarte fine puteau sa se fi ridicat din substrat.Nu le trebuie decat o miscare foarte lenta a apei pentru a face asta.Daca tu zici ca nici ce spun eu nu s-a intamplat,nici ce zice Porcu...ramane varianta in care ti-ai deciclat acvariul(ceea ce nu cred,insa daca ai teste de apa afli sigur).De undeva a venit 'praful' din apa ta :-)
Probabill norul de praf este format din particule de nisip.Cum ai procedat cand l-ai inlocuit cu pietris ?
La noi se mai gasesc Osram-uri la Practiker(827 si 840).Insa voi nu cred ca aveti Practiker.Incearca sa cauti la toate magazinele care vand 'neoane' , si roaga vanzatoarea sa se uite la numarul trecut pe tub sau ambalajul lui.Este indicele de redare al culorii si daca este 765(sau mai mic) nu este bun.Macar un 827 sau 830 sa fie.
Cred ca topicul asta ar trebui mutat la Coltul incepatorului
Aici ai detalii despre cateva culturi http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=148&highlight=grindal si aici discutii despre grindal http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=133&highlight=grindal.Hrana congelata sigur gasesti si acolo,de la noi ai putea procura cativa viermi grindal eventual,pentru a incepe cultura(daca nu poti face rost de acolo).Restul le gasesti cu usurinta(mancare uscata,spirulina,vegetale,etc.).Insa acei 3 carasi au nevoie de 150l apa singuri,ca sa traiasca decent la maturitate.Nu se tin cu alti pesti,doar carasi cu carasi.Si neonii sunt pesti de banc,ar trebui sa ai minim 6.Mi-e teama sa intreb cati litri are acvariul tau...gandeste-te bine ce vrei sa faci cu carasii pentru ca vor muri mai devreme sau mai tarziu daca nu le oferi conditii decente de trai care incep cu un acvariu mare.
Incearca sa gasesti macar o sursa de hrana vie pentru pestii tai(de exemplu grindal,poti tine chiar tu o cultura).De asemenea hrana congelata este apreciata daca este de calitate.Cu cat meniul va fi mai divers,cu atat mai bine pentru pesti.Hrana uscata de la Hikari este si ea o optiune buna.NU le da ficat de pasare.Iar la carasi nu trebuie sa lipseasca vegetalele din alimentatie(mazare fiarta si decojita,salata,etc.).Spirulina este foarte buna si poate intensifica culorile.
Carasii isi pot schimba culorile pana ajung la maturitate.Unele culori dispar(de exemplu negru) si altele le iau locul(auriu,portocaliu,alb,etc.).Insa se schimba din cauze genetice,fara ca pestele sa fie bolnav.Hrana vie poate ajuta la intensificarea culorilor,insa ai grija cu tubii,iti pot omori pestii daca nu ii cureti cum trebuie (si nici nu stii din ce surse provin).
De ce sa tineai lumina aprinsa noaptea si stinsa ziua ? Pestii se odihnesc noaptea,dorm ca orice fiinta diurna(desi mai sunt si unii care sunt activi noaptea).Ei nu au pleoape ca noi,nu pot inchide ochii cand vor sa se odihneasca,asa ca lasand aprinsa lumina noaptea ii stresezi degeaba.8-10 ore pe zi de iluminat este destul(foloseste o priza programabila,ajuta mult).Instalatia de co2 are un rol foarte important si cred ca ti s-a mai zis...acvariul tau este destul de mare pentru a o putea folosi cu succes in cresterea plantelor.Insa mai intai documenteaza-te cat de mult poti si abia apoi treci la nivelul urmator,aplica cunostintele(de ex. instalatia de co2,iluminarea adecvata si fertilizare in substrat si coloana).
6011 posturi in 5 ani...asta ar insemna cam 3,2 posturi pe zi,in fiecare zi,timp de 5 ani Multumim pentru contributia adusa forumului si mai ales pentru tot ce am invatat de-a lungul timpului de la tine! La cat mai multi ani fericiti alaturi de marea 'familie' de pe Acvariu.ro !
Bine ai venit pe forum si pestisori sanatosi!
 
Forum Index » Profile for ReBella » Messages posted by ReBella
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com