[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Marius_NE
Forum Index » Profile for Marius_NE » Messages posted by Marius_NE
Message
Emimag wrote:Off topic: Nu vreau sa generalizez, dar se pare ca "generatiei Mess" ii este din ce in ce mai greu sa se impace cu limba romana! Pacat....


Nu am nici o (sau nicio) problema cu un astfel de limbaj "in privat" ca sa zic asa (e o forma de individualizare a copiilor si adolescentilor de astazi fata de generatia "veche", ceea ce e pana la urma normal). Problema intervine in spatiul public, iar aici exista niste reguli, pe care si copiii si adolescentii trebuie sa le respecte, asa-numitele limite.
Porcu wrote:E foarte bine sa ai un UV-C la dispozitie pentru situatiile in care ai nevoie. Majoritatea timpului va fi nefolosit da' te poti baza pe el


O sa am nevoie de el de la inceput? Adica, dintre cele trebuincioase pe care le-am enumerat (teste de apa, UV-C, chiller si lampa Matrix cu lumina mai multa - 8x54 W) ma gandesc ca musai sunt testele de apa. In ultima instanta o sa las lampa (pot sa incep si cu cele 4x54 W oferite de acvariu si apoi sa trec pe lampa?).

Porcu wrote:Probabil e silentios, ma tem ca nimeni de pe forum nu l-a folosit inca. Daca nu-i silentios cred ca-l poti opri noaptea, cu lumina stinsa nu cred c-o sa se incalzeasca apa prea mult.


O sa il programez pe silent 100% pe timpul noptii (sau modul "silent night" ). Multam' fain!
Am gasit urmatoarele modele:

1. Lampa UV: ab Aqua Medic Helix Max 36 W

2. Chiller: Giesemann Polaris 500

3. Teste apa: Lamotte.

La chestiunile de mai sus nu ma pricep, tre' sa spun drept.. Asa ca de aia intrebarile de mai sus, plus inca una care mi-a venit pe parcurs:

Cat de mult zgomot face chiller-ul pe care l-am exemplificat mai sus? Nu am gasit pe internet ceva mai mult decat "este silentios". Cum acvariul e in dormitor, pentru ca in orice alta camera din apartament te orbeste lumina, e esential sa putem dormi cat de cat "in liniste".
Ideea cu aer conditionat nu ar fi rea, doar ca in imobilul unde stam nu putem face modificari de genul. In plus, nu ne-ar folosi pentru ca in timpul saptamanii nu suntem acasa intre ora 07 si 19, iar vara si mai putin de atat. Vara aici totusi temperatura nu depaseste 30 - 32 de grade (si asta vreo cateva zile). De aia chiller si nu aer conditionat.
Update:

Sunt pe ultima suta de metri.. Inca astept sa ajunga acvariul. Intre timp am achizitionat aproape tot ce-mi trebuie pentru start. Ce ar mai trebui (dupa mine) e un chiller (camera cu acvariul, dormitorul conjugal , e orientata SV, iar in timpul verii temperatura urca spre 25-26 in timpul zilei, asa ca ma gandesc ca daca eu vreau un 23 de grade in acvariu tre' sa iau un chiller), lampa Matrix (ca a lui Dragos AKA kirucd ), teste pentru apa, lampa UV, plante, decor (buturuga, bolovani), pesti plus maruntisuri gen termometru si minciog.

As avea si cateva intrebari:

1. Lampa UV - pro sau contra?

2. Teste ale calitatii apei: am gasit ceva teste de apa ce se numesc Lamotte. Are cineva experienta cu testele astea? Par ceva mai fiabile.

3. In legatura cu ProfiLux. Trebuie sa cumpar si powerbars ca sa controlez lumina + filtrele sau merge si direct?

Merci anticipat!
Acuma m-am uitat pe comanda mea si am vazut ca, de fapt, am comandat S7+E15+V30+Deponit NutriBalls. Logica pe care a avut-o a fost ca as putea sa dozez S7-le zilnic (un fel de A1). Logica asta mi se pare acum cam nesigura.. In fine, o sa mai cumpar A1 si PlantaGold si ma gandesc ca e suficient.
Si eu intentionez sa folosesc schema Dennerle (mai exact A1/E15/V30) in combinatie cu solul fertil. In conditiile astea oare e indicat sa folosesc si PlantaGold 7, StarterTabs sau Deponit NutriBalls?
Mihai Boldor wrote:Partea cu nimeni se referea la faptul ca si datele stiintifice se dilueaza in timp ca si acuratete in sensul ca daca eu vin si zic ca se tin 2 pesti in 50 litrii multi o si iau de buna.


Cartea a iesit anul trecut, deci datele pe care le contine sunt recente..
Ti-am pus cartea respectiva pentru ca oamenii care au redactat-o fac studii stiintifice pe speciile de pesti-curcubeu inca din anii '70. De altfel, in lumea stiintifica te iei dupa studii efectuate dupa anumite norme (tot stiintifice) si publicate in acelasi tip de reviste (stiintifice). Ei, cartea respectiva se bazeaza numai pe stiinta pura. Acuma daca tu vrei sa te iei dupa orice referinta de pe net, poti sa o faci, nu putem sa te orpim. Eu ti-am spus doar ce spune lumea stiintifica.
Pentru M boesemanii cea mai completa referinta o gasesti la link-ul de mai jos:

http://peter.unmack.net/tappin/Rainbowfishes.2011.pdf

Lectura placuta!
Salut!

Din ce vad in video-ul tau ar fi 2 masculi, dar nu e linie pura de M. boesemani.

Daca vrei sa citesti mai multe despre pestii astia, o carte foarte completa (in engleza) gasesti la linkul de mai jos:

http://peter.unmack.net/tappin/Rainbowfishes.2011.pdf


PS: Iti trebuie un acvariu cam de 3 ori mai mare de cat ai tu acum ca sa poti pune M. boesemani (cresc destul de mari si sunt pesti de grup, deci minimum 6).
vladxxl wrote:am citit pe google despre cele 2 tipuri de ciclare shi acvariu cam 80 l nu mam hotarat 100% in privinta masurilor ca vreau sal fac cat mai curand shi ok o sa caut ciclul azotului


Fara suparare, dar abia am reusit sa inteleg ce vrei tu sa ne transmiti acolo. Pe messenger mai merge sa te exprimi asa, da' fa un efort si pune macar niste spatii intre propozitii.
costin_ wrote:In alta ordine de idei, mi-au sarit 2 pestisori din acvariu. Un SAE si un neon. SAE am reusit sa-l salvez, pentru ca a sarit cand eram langa acvariu; sper sa supravietuiasca... Neonul insa a sarit peste noapte, dimineata l-am gasit si nu mai aveam ce sa-i fac.

Nu prea am solutie la problema asta... am vazut cu ochii mei cat de sus a sarit SAE-le: a ajuns pana la lampa
, apoi a cazut in spatele acvariului. Deci sa cobor nivelul apei nu e nicidecum de ajutor. Ma gandesc la un soi de plasa, care sa fie si tare pentru a se putea sustine deasupra acvariului?

Asadar, ce face lumea care are acvarii open top?


Cauta pe net, e asa numitul eggcrate, care se foloseste, printre altele, in acoperirea lampilor de neoane din birouri (directioneaza lumina in asa fel incat nu sunt pierdeir aproape deloc). Cred ca ai putea gasi la magazine de bricolaje/constructii interioare).
kirucd wrote:
Pop Dan Marius wrote:Sau e posibil sa iau o lampa ca a ta, Matrix T5 cu 8x54 W. Sincer, mi se pare mult mai usor totul plus mai ieftin, pentru ceea ce vreau eu in acvariu..


Eu asta ti-as recomanda, cu balasturi dimmabile, si pot sa iti trimita lampa GHL ready, adica doar o conectezi la Profilux.
Pentru ce ai nevoie este mai mult decat suficient, iar T5-urile de la Giesemann sint de referinta. Si in cazul asta ti-as
recomanda 6 x aquaflora plus 2 x midday.

O zi buna,
Dragos


Sa stii ca asa o sa fac! Merci de sfaturi!
Sau e posibil sa iau o lampa ca a ta, Matrix T5 cu 8x54 W. Sincer, mi se pare mult mai usor totul plus mai ieftin, pentru ceea ce vreau eu in acvariu..
kirucd wrote:
Pop Dan Marius wrote:
Pana la urma lampa o sa fie combinata (2x150 W HTI dimmable + 2x54 W T5 dimmable + moonlight) cu dimensiunile de 1200x357 mm. O sa vina pe niste brate fixate in perete, cam la vreo 15 cm (merci!).


Ce lampa ti-ai luat pina la urma? HTI este ballast electronic pentru lampi cu becuri halogen... Si ce becuri o sa folosesti?

O zi buna,
Dragos


Pana la urma o sa fie Infiniti de 2x150 W HQI dimmable + 2x54 W T5. Cel putin asa mi-a propus tipul de la Giesemann.
kirucd wrote:Din cate stiu parca vroiai sa folosesti ceva background 3D


Background-ul nu stiu exact cat e de gros, e varianta slimline, fara spatiu inapoia lui (ma gandesc ca undeva spre 2-3 cm nu mai mult).

kirucd wrote:Eu am 8 neoane dar folosesc doar 6, cele 2 care sint pe margini nu le folosesc.


Pana la urma lampa o sa fie combinata (2x150 W HTI dimmable + 2x54 W T5 dimmable + moonlight) cu dimensiunile de 1200x357 mm. O sa vina pe niste brate fixate in perete, cam la vreo 15 cm (merci!).

kirucd wrote:P.S. Aceeasi pesti rainbow ii vroiam si eu la inceput, dar cum nu am gasit la noi, am ajuns la discusi cu neoni.


Ciudat, cand eram la Cluj gaseam usor M boesemani, chiar am avut la un moment dat in acvariul meu de pe vremuri cateva exemplare.. Ai luat o decizie foarte buna cu discusii! Sotia mea era cat pe ce sa-mi schimbe "orientarea" spre discusi, dar am rezistat eroic La mine e chestia ca vreau multe plante si temperatura undeva pe la 23 de grade, asa ca a cazut faza cu discusii..

scorpionul wrote:daca totusi din n motive o sa folosesti plasa, iti recomand sa te duci la un magazin cu materiale de constructii si sa vezi plasa pe care o folosesc ei cand dubleaza peretii cu polistiren pe exterior. Cred ca e foarte buna, are ochiurile nici mari dar nici mici. De vazut


Ma uitam pe net ieri si am vazut un fel de "retea" de material plastic care e folosita in acoperirea neoanelor care vin in tavan, cu o fata prin care "intra" lumina si care o canalizeaza foarte bine astfel incat sa nu fie aproape deloc pierderi de intensitate luminoasa
kirucd wrote:
Pop Dan Marius wrote:Revin cu o intrebare, de data asta tehnica. Ce posibilitate as avea sa previn pestii mei sa sara din acvariu si in acelasi timp sa folosesc lampa pe care sunt pe cale sa o comand? Tin sa precizez ca M. boesemani are tendinta de a sari din acvariu, iar lampa o sa vina la vreo 30 de cm deasupra si nu acopera complet partea de sus a acvariului.

Vorbisem cu Dragos (kirucd) ca sa comand o lampa ca si a lui, care ar veni la fix peste acvariu, doar ca mai aveam nevoie si de altceva incorporat in respectiva lampa si de aia mi-am schimbat optiunea.


De ce trebuie sa vina la 30 cm deasupra? Daca ai ramas pe acelasi acvariu, cel de la Eheim, acesta are intarituri
pe lateralele lungi. La mine lampa este la vreo 15 cm de luciul apei, si nu are cum sa sara niciun peste. Eu zic ca
nu ai nevoie de plasa daca lampa iti acopera spatiul ramas liber intre intaritoare.

O zi buna,
Dragos


Buna intrebarea ta.. Ma gandeam ca 30 cm e distanta "ideala".. Plus ca nu e numai asta. Dimensiunile lampii sunt de 1200x357 mm, ceea ce ar acoperi doar partial. ma gandesc ca respectivele intarituri au undeva la 10-12 cm maximum, deci o latime maxima acoperita de pana in 50 cm. Oricum, asta o sa vad in momentul in care o sa ajunga acvariul si cu lampa (in vreo 2 luni maximum).
Intre timp am aflat parametrii apei pe anul trecut in zona in care locuiesc.

pH 7,8 - 8,15 (medie 7,9)
NO3 7,1 mg/l (medie)
KH 11,206 (medie)
GH 7,844 - 11,766 (medie 10,645)
Cloruri 2,3 - 10,8 (medie 5,39)
Na 1,5 - 5,5 (medie 2,8)
K 0 - 1,7 (medie 0,85)
Ca 56,1 - 87,7 (medie 71,2)
Mg 6,3 - 9,5 (medie 7,6)
Fe 2,3 - 46,4 µg/l (medie 10 µg/l).

Din ce imi dau eu seama e ok, dar as vrea sa vina cineva cu ceva mai multa experienta decat mine si sa-mi spuna parerea lui. Multumesc anticipat!
Am gasit ceva pe net, asa-numitul "eggcrate". Oare de asta am nevoie?
 
Forum Index » Profile for Marius_NE » Messages posted by Marius_NE
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com