[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kazaku
Forum Index » Profile for kazaku » Messages posted by kazaku
Message
Andpop wrote:Nu are cum sa fie carnivor molly.. Molly e omnivor, accepta atat hrana vie gen larve/viermi, nu pesti. Se stie ca molly mananca si alge, deci dieta lui nu e cea pe care o crezi tu ca e.
Problema cozii al guppy e de la altceva.


Am asa:
xipho, catfish, cory, beta, zebre, gupy, neon, labeo, terneti, hoplo, moli, gurami si scalari.

Gurami si scalari sunt noi veniti, deci ceva din vechi localnici. Stiu ca beta sunt mai nemernici.
Am o intrebare. Citeam undeva despre specii de pesti si ce gen sunt: omnivori sau carnivor. La moli scria asa:

Dificultate:Foarte usoara
Acvariu minim:56.8 Litri
Dimensiune:6-10 cm
Apaulce
pH:7 - 8.2
Temperatura:18 -28 °C
Duritate:7-20 °d
Raport sexe:1:2 M:F
Raspandire:Foarte comun
Dieta:Carnivor, hrana vie
Durata de viata:2-3 ani
Habitat:America de sud
Familieoeciliide

Deci pana la urma sunt carnivori?
Nu de alta, dar am tot gasit gupy cu coada roasa, si tare as vrea sa stiu cine ii ciuguleste.
Am perfuzor. Ok, mersi mult.
Domnu Lucian, ai dat acvariul ala de 160L ?
koala wrote:Io cred ca tu n-ai citit topicul de aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27820.page ... care topic, e "continuarea" astuia.


Eu m-am dus si am luat o pompa de aer la 15 lei, 2 metri de furtun (3lei) si o perdea de aer la 12 lei. Cu 30 de lei teoretic am rezolvat problema. Acum vine partea tricky, daca folosesc filtrul si perdeaua in acelas timp, or sa creada pesti ca e furtuna, daca nu folosesc filtrul e nasol. Ce sfat imi dati?
Eu am dat o solutie de criza si rapida.
koala wrote:Nu merge asa, chasey e foarte pretentios.


Nu am zis ca e frumos, dar pana cand gasesc teava neagra, e util.
Daca vrei de feng-shui, cauti teava neagra si dop. Eu nu am avut atata rabdare, am zis sa rezolv problema pt moment si dupa pot sa caut linistit sa o fac sa arate si bine.
kirucd wrote:@kazaku cum ai reusit sa faci teava, poate ii spui si lui chaseyoung


Tai teava la ce dimensiuni doresti, o incalzesti la flacara sa o indoi la un capat, dupa o mai indoi inca odata, se izoleaza si nu mai pierde aer pe acolo si cu un cui incins ii dai 3-4 gauri. O sa pun o poza cu ea. Nu e frumoasa dar isi face treaba, macar pana gasesc teava neagra.
Eu am Resun 1200L si aveam aceeas problema ca si tine. Am dat o fuga pana la un magazin de constructii, am luat o teava de pvc (de cornete), ceea mai mica. A costat 1,50 Lei 3m. Si am facut "spray bar". I-am dat 3 gauri mai mari (cele mici nu merg) si ce crezi, se potriveste perfect. Nici nu imi mai deranjeaza plantele, nici nu imi agita pesti si nici nu imi mai umple acvariu de bule. Lasi furtunu de aerisire in apa.
Tocmai asta ziceam si eu koala, fiecare cu gustul lui.
Ii pui intr-un vas. Ai zis ca ai un bol, nu stiu daca e bine sa ii tii pe toti acolo. Bagi filtru, si il dai la minim.
Nu e vb de polemica koala, e vb doar de ce vrei sa iti faci. Daca 10 isi fac creasta, nu imi fac si eu doar ca asa si-au facut ei.
Toata lumea e anti pietris colorat. Daca iti place, eu zic sa il tii. Baga substrat sub el si plantele bagale direct in nisip dupa. Nu le tine in ghivezi, nu se pot intinde radacinile. Nisipul colorat nu e bun pt ca in unele cazuri se sfarama si iti distruge fauna (sufoca plantele). Iar decorul, il faci cum vrei tu. Majoritatea celor cu experienta prefera cat mai natural. Dar sincer sa fiu, prefer un caste sau masina ta decat un pietroi in acvariu.
Ca de la un incepator la altu. Schimba in fiecare zi 10% din apa din acvariu si in apa pe care o pui baga AquaSafe la fiecare schimb cate 5mg. Eu am facut la fel ca tine, diferenta e ca eu am fost sfatuit cum sa fac corect, numai ca nu am ascultat.
koala wrote:E in regula, stai linistit!
Ideea este sa-ti "valureasca" suprafata apei... asa se face schimbul de gaze, si nu prin bule!


Bun. Eu mi-am facut din teava de pvc si nu eram sigur ca e bine sau nu.
koala wrote:Cauti o bucata de teava de plastic, lunga cam cat bazinul... ai grija sa se potriveasca la diametru cu iesirea filtrului... apoi te apuci si-i dai gauri pe lungime.
Cauta pe Google (imagini) dupa "aquarium filter spraybar", daca nici acu' n-ai inteles.

image


Dar nu mai face bule de aer deloc, e ok si asa? Nu mor pesti?
Porcu wrote:Mi se pare ca vad niste Myriophyllum, Ludwigia ....... fa niste poze mai clare.


E neciclat acvariul si din cauza asta se vede asa. Nu am ce sa fac.
opincarul wrote:
luciano_a wrote:chiar nu stiu sa-ti spun . mie mi-au facut calculul per total,si cand mi-au spus cat costa ...chiar mi-a fost rusine sa mai intreb cat costa metru patrat.
asta bineinteles ,la un centru de cartier de pe Maica Domnului cred ca AFLORICELLI le spune ..parca


50,40 ron (TVA inclus)metrul patrat geam de 6mm taiat la dimensiuni si 7lei/metru liniar cantul.
90 ron mp geamul de 8mm si 8,5lei ml de cant.


Destul de piperat asa.
Eu in locul tau as incearca cu folie de aluminiu prima data, e mai rapida. In caz de nu merge sau nu iti place recurgi la cealalta varianta. In orice caz, faci cum crezi tu ca e mai bine.
 
Forum Index » Profile for kazaku » Messages posted by kazaku
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com