[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kazaku
Forum Index » Profile for kazaku » Messages posted by kazaku
Message
Adevarul este ca toti sunt critici. Banuiesc ca v-ati nascut experti. La unele din intrebari aveai raspunsul mai sus, dar probabil e mai bine sa scriu de fiecare data cand cineva intervine sa ma ajute fara sa citeasca. Si sa iti raspund la intrebari.
1. Are 106L
2. 13 :2.Molly, 2.Catfish,1.Beta,4.Cory,2.Xipho
3. Resun 1200L (intern)
4. Neon, dar nu stiu de cati wati, programul e 10-22
5. Nu am facut ciclarea si am bagat pesti la 24h dupa ce am bagat apa in el.

Stiu ca am facut greseli, are 4 zile si inca nu mi-a murit nici un peste. Daca nu imi zicea un amic, habar nu aveam ca exista forumuri pt asa ceva.
Inteleg ca pentru voi e ceva serios, asemanator cu o obsesie, dar pt mine e doar un hobby. Normal ca parerea ei conteaza mai mult. Nu eram sigur ca valurile sunt de ajuns si vroiam mai multe pareri. Va multumesc pt sfaturi, nu promit ca o sa tin cont de toate, dar macar acum am o idee generala.
Am mai scos din apa de la valurile create de filtru, oricum trebuie sa imi aduca cineva o perdea de aer. Iar de la amoniac nu or sa moara. Am niste plante si o sa mai bag, nu vad de ce s-ar acumula prea mult.
Furtunul cu reglaj e deasupra apei si e aproape inchis. Filtrul, m-a invatat cineva sa il tin mai aproape de suprafata. Dar am impresia ca nu prea functioneaza sfatul lui. Deci tu zici sa il las mai spre fund filtrul?
La cel de deasupra apei, cel pe care trage aer, nu vad sa aiba alt reglaj. Sa las filtru mai jos in acvariu sau mai la suprafata?
Nu am piatra, iar filtrul e dat la minim. Sa las filtru mai jos in acvariu sau mai la suprafata?
dragos_georg wrote:Nici nu stiu cu ce sa incep.....
Ma dispera bulele de aer, tot acvariu e plin de ele, seamana cu o sticla de sifon. Ce sa fac sa scap de ele? Imi e frica ca daca il dau prea incet mor astia sufocati.

Nici macar nu te-ai deranjat sa ne spui ce fel de filtru ai. Banuiesc ca este intern si are atasat un furtunas care iese afara din acvariu. Daca este asa vezi ca la capatul furtunului este un dop pe care in functie de cum il rotesti baga mai mult sau mai putin aer in acvariu. O alta varianta ar fi sa scoti acel furtunas si sa pui in locul lui un capacel de guma care de obicei vine in cutie cu filtrul.

Ne-natural ar fi doar 2 plante, niste pietricele si scoica aia. In rest toate sunt naturale. Vreau sa aiba si un aspect placut, nu doar pesti si 3 pietroaie. Plus ca sunt la inceput si nu vreau sa imi fac ceva profesional. Pentru inceput vreau sa invat in ce pesti merita investit, care sunt foarte pretentiosi si care nu.


Pietricelele alea multicolore le numesti "aspect placut"? Fara suparare, stiu ca gusturile nu se discuta, dar ce ai tu acolo rar mi-a fost dat sa vad.
Sa faci un acvariu in care sa oferi pestiilor conditii decente si un decor apropiat de cel natural din apele din care provin nu este "ceva profesional" ci este un lucru NORMAL pentru orice detinator de acvariu.

Colegul @scorpionul te-a sfatuit bine sa citesti ghidul incepatorului si despre ciclul azotului.

O zi buna



Filtru intern am. Nu am zis ca trebuie sa iti placa tie, sau sa fie un mediu natural. Sunt la inceput, invat din mers. Nu mereu ascult sfaturile primite, prefer sa invat cat mai multe, dar sa decid singur ce fac. Fiecare isi face acvariu cum doreste, eu momentan il las asa cum la facut iubita mea, s-a muncit mult la el si daca nu o lasam era mai greu pt mine sa investesc in acvariu. Pt mine conteaza parerea ei.
boogy.bogdan wrote:Daca ai filtru intern incearca sa scoti furtunul acela scurt care iese din el s-au daca nu poti sa il scoti, bagal cu totul in apa ca sa nu mai aibe de unde sa traga aer si in felul acesta nu o sa-ti mai faca bule.


Si daca nu isi mai trage aer, astia cum mai respira?
Ma dispera bulele de aer, tot acvariu e plin de ele, seamana cu o sticla de sifon. Ce sa fac sa scap de ele? Imi e frica ca daca il dau prea incet mor astia sufocati.
acvarist wrote:Vreau sa donez 30 de fire din planta Hygrophyla polysperma in Bucuresti doar in cartierul Militari, Piata Veteraniillor.
Donatia e valabila pina diseara sau pina duminica seara.
Astept PM!!


Daca mai ai, vin maine intr-un suflet pana acolo.
teo888 wrote:pestii sunt rezervati, multumesc.


Plante daca ai, primesc cu ceea mai mare placere.
ztunoi2 wrote:Donez melci substrat si melci pomacea ! pimul venit primul servit... 0766533589

azi ( sambata ) si maine ( duminica)


Mai ai?
Scoica e de ceramica, plantele si nisipul sunt luate din pet shop (coralis). Ma gandesc ca si din cauza la filtru sa fie tulbure. Acvariul meu este plin de bule de aer de la filtru, oricum dau debitul sau in orice pozitie il pun la fel e. Plantele o sa le schimb cand mai fac rost de bani, am mai bagat 3 Cladophora Aegagrophila, am inteles ca sunt foarte utile, si vreau sa mai cumpar Ceratopteris Aygrophila. Tot ce am in el este cumparat din coralis. Nimic din piata.
scorpionul wrote:regula generala: da-i naturii ce-i al naturii si lasa celelalte prostii deoparte. Sfatul meu: scoate din acvariu tot ce nu este natural, sau ce nu ai vazut tu in natura si apuca-te de un acvariu serios. Incepe sa citesti aici http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori cate ceva, si pe masura ce ai intrebari te lamurim noi


Ne-natural ar fi doar 2 plante, niste pietricele si scoica aia. In rest toate sunt naturale. Vreau sa aiba si un aspect placut, nu doar pesti si 3 pietroaie. Plus ca sunt la inceput si nu vreau sa imi fac ceva profesional. Pentru inceput vreau sa invat in ce pesti merita investit, care sunt foarte pretentiosi si care nu.
Asa era pana sa pun pesti.
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/812/3hhu.jpg
Asa este acum.
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/23/rkvs.jpg


Sunt din Bucuresti. Stiu ca nu trebuia sa pun pesti dupa 24h, dar am aflat abia dupa ce i-am pus.
Am si eu doua probleme.

1. Cred ca s-a deciclat acvariul, am toata apa tulbure si nu prea stiu ce sa fac.

2. Am depuneri de calcar pe sticla si se vede urat. Am incercat sa le curat cand aveam acvariul gol, dar acum am pesti si nu prea stiu cum sa scap de ele.

Sper sa primesc niste sfaturi utile. Va multumesc.
 
Forum Index » Profile for kazaku » Messages posted by kazaku
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com