[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: DraCoNi
Forum Index » Profile for DraCoNi » Messages posted by DraCoNi
Message
Aia rosie fera...aaa adica palustris super red (asa mai glumesc eu uneori), dar asa avenit cam cheala, unele rupte, abia e pusa in acvariu, ma gandeam sa mai rareasc putin din marar ca sa aiba lumina destula.

Legat de gazon chiar si asa l am rupt cu emotii ca era tare bine prins, da nu m-am gandit ca merge mai mic de atat, a venit in pot dinala invitro, era tare bine unit, o sa il mai maruntesc cand ma intorc de la munca, azi e ziua cand bag si fundalul ala negru.
Oare super red aia isi revine daca o las asa sau o reconfigurez de unde incep frunzele si am sanse mai mari?
image
Si stiu ca nu ma certi, chiar am crezut o perioada ca esti suparat pe mine ca nu mai ziceai nimic, mai bine sa ma certi decat sa ma ignori
In sfarsit a venit comanda.
Am pus gazon, am pus planta rosie, am pus spraybar-ul dinnou pt o mai buna aerare. Si am mai bagat 2x parva. Maine bag si fundalul negru.
image
Materialul filtrant Juwel Phorax este special construit pentru a elimina fosfatii din acvariu. Prin aceasta, reduc posibilitatea formarii algelor si pot contribui la stimularea cresterii plantelor. Fosfatii se acumuleaza in acvariu prin surplusul de mancare care nu este ingerat de pesti si ajunge sa se dezintegreze. Acestia sunt eliminati foar de catre plante, insa intr-o proportie mica. Restul se acumuleaza si stimuleaza formarea algelor. Cantitati mici de fosfati sunt necesari pentru cresterea plantelor (apa dulce 0.05 mg/l, apa sarata 0.01 mg/l). Juwel Phorax este constituit dintr-un compus de aluminiu care fixeaza fosfatul din apa, formand un compus insolubil pe care il depoziteaza. Materialul filtrant Juwel Phorax are o capacitate foarte mare de legare, 1 g de Phorax poate lega 12 mg de fosfat.

Vs ce iti trebuie tie

Element filtrant biologic pentru filtrele interne. Un litru de Sera Siporax ofera un spatiu de circa 34 ori mai mare pentru bacterii, decat materialele ceramice obisnuite. Asadar, un litru de Siporax asigura mai mult de 200 litri de apa curata, fiind si o alegere exelenta pentru filtrele mici.
Fiecare produs include plasa pentru impiedicarea materialului filtrant.
Varianta de 270g include si solutie de bacterii 50ml


Sera Siporax ofera bacteriilor anaerobe multe structuri de tip tunele deschise, care le permite o alimentare ideala cu nutrienti si cantitati mici de apa proaspata. In aceste tunele cantitatea de oxigen este saraca, ceea ce duce la spargerea nitratilor de catre bacterii pentru a beneficia de oxigen suficient. Astfel, se va neutraliza in continuu nitratii, care nu vor reveni in apa din acvariu.

Vezi ce incape pe acolo si schimba rapid, asta e motivul deciclarii, bacteriile nu au unde sa colonizeze, inainte de schimburile din acvariu aveai colonizare in susbtrat insa cu schimbarea lui ai eliminat si bacteriile.
Incearca sa maresti capacitatea biologica, mai elimina din bureti si mai pune material biologic, poate ca nu e destul spatiu pentru bacterii, in functie de cat de mari sunt cutiutele alea alege intre sera siporax mini, seachem matrix si eheim substrat pro.
Legat de experienta cu filtrul extern e pacat ce s-a intamplat, dar si in acvaristica la fel ca in orice alt domeniu exista firme care produc calitate si firme care nu prea produc calitate. Eu am un eheim de 2 ani si functioneaza fara probleme. Tind sa cred ca a fost vorba de ghinion la tine.

Acum daca asta ai in filtru https://www.nevertebrate.ro/juwel-phorax-bioflow-3-0-m-compact-10432 e degeaba, practic tu nu ai deloc un loc pe care bacteriile sa colonizeze si de aceea se decicleaza.
Nu ma refer la bacterii ci la materialul filtrant din filtru. El trebuie sa fie umplut cu ceva, ce ai acolo? Burete? Carbon? Siporax?
In filtrul lui original ai material pentru filtrare bilogica?
E in comanda care asteapta stoc fundalul negru
Mie imi plac astea mci dar o sa am si mai mari, ca acum vreau mai multe, am prea mult spatiu in casa
Las si eu un video cu acvariul de update https://www.youtube.com/watch?v=s0kjQbH5cJY
Update pe comanda, inca e in asteptare stoc
Dennerle scaper's soil
Te inteleg, dar eu vorbesc mult si de obicei intreb 7000 de lucruri inainte sa fac ceva, dar aparent da rezultate
Mai revin cu un update, ieri am facut schimbul saptamanal de apa, comanda inca nu a venit, intre timp au tot crescut plantele pe aici
image
Ciuperca bucala, cunoscuta si sub numele de gura de bumbac, deoarece produce excrescente pufoase in jurul gurii ?i inotatoarelor. Antibioticele de la un magazin de animale de companie pot fi folosite pentru a trata acest lucru.
Nu stiu sa iti recoamnd tratament ii las pe colegi.
Cred ca merge cu https://www.nevertebrate.ro/tratament-pesti-acvariu-sera-baktopur-100-ml-8898
alinutz80 wrote:Fain, dar la urmatorul update pune si autocolantu ala negru

E si ala pe comanda

La cati pesti ai acolo, nu te vad bine. Se va acumula detitrus la radacina plantelor, fara o mentenanta corecta minim la saptamana, o sa te umpli de alge, dar e posibil sa afecteze si pestii. Poate mai reduci stocul.

ohooo de cand sunt pestii astia asa multi, am mai dat din ei, pana acum am scapat de 7
Poza de update. Plantele par ok, maine urmeaza curatenia saptamanala si inca astept comanda

image
Pentru colorare as vrea ca in natura pestii nu prea sunt in apa cristalina
Ma duc sa dau mail la nevertebrate sa adauge pe comanda
Voi folositi in acvarii frunze de catappa sau scoarta, ori conuri de arin?
Ce pro si contra aveti pentru folosirea lor?
image

Am grupat leusteanul ala in stanga, astept plantele noi
Creste rapid planta asta si desi tulpina pare fragila radacinile s au ancorat tare bine
Si cred ca am luat cam mult 2 poturi de gazon
dan.pavelescu wrote:Asa ma pricep eu la masini: aia mare, aia rosie, aia de marfa



Foarte de treaba baietii de la nevertebrate, am cerut sa modifice comanda, ca nu mai am nevoie de aspiratorul ala cu buton ca pun gazon si le am cerut plante in schimb si nu au parut sa se supere.
Cred ca pe saptamana viitoare primesc comanda ca am cateva produse cu livrare in 15-20 de zile.
Am dat comanda de gazonul recomandat si cum ma uitam eu asa dupa planta aia rosie am gasit alta mai rosi si am zis sa o iau pe ea Ludwigia Palustris Super Red
Acum nu stiu daca am facut cea mai buna alegere dar vedem ce se intampla.
Indeea e asa, dupa ce vine comanda am sa restrang in partea din stanga leusteanul ala de pe fundal iar in partea dreapta pun plata rosie, pentru centru am luat 2 poturi de gazon si pentru piatra aia am mai luat 2 poturi de parva.
PS: nu retin denumiri, de aia raman la culori si denumiri de plante aromatice
Samy wrote:Te ai uitat la eulocharis mini?
E tot un fel de gazon mai usor de intretinut si aspirat . Plus ar arata foarte bine in spatile goale. Zic si eu

Pai la aia ma gandesc, ca am vazut ca e o planta mai usoara
Cu ceva tot simt nevoia sa umplu spatiul ala, am plecat eu de la un bazin doar cu pesti acum 2 ani, dar acum simt nevoia mai mupl de grafina, pestii sunt acolo ca sunt
Vreau oricum planta aia rosie ca arata fain si vad cum fac un contrast (gasisem si o varianta mini a ei) si vad si cu ce umplu spatiul ala
Mai cumpar parva ca e faina asa tufa
 
Forum Index » Profile for DraCoNi » Messages posted by DraCoNi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com