[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Sper sa nu-mi iau injuraturi :-) Sunt in jur de 160.000 lei o punga la (600.000 kg)mega image! Ai mie nu mananca de loc asa ca nu te risca!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Danezu :
... hehe, nu-ti iei nici o injuratura, stai linistit ...
... iti sugeram sa iei legatura cu cxarol in ideea ca poate are o femela matura disponibila ...

@tave :

... am sa-ti spun, cu prima ocazie, cat costa crevetii la Selgros ...
... ai trecut cumva pe la magazinul ala de la Ho si Min ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

mda... am trecut acum cateva zile si mai aveau unu sau doi din pacate ...
[Yahoo!]
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

aa , am uitat ...eu in curand o sa am disponibili 4 oscari maricei(astept sa se aleaga perechea fericita ) ... nu cred (sper ) sa mai dureze prea mult pana atunci ... asa ca o sansa tot mai ai daca nu gasesti in alta parte ( numai sa recunosti singur care este femela ca eu nu imi dau seama)...
[Yahoo!]
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Poate gasesti ceva si pentru baietii mei
Azi mai am o promisiune de o femela,dar din pacate are cam 30 cm Sper sa nu iasa cu scantei!
Revin cu amanunte daca o s-o cumpar!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Danezu :
... eu zic sa o iei fara sa stai pe ganduri ... si femela mea este mai mare decat masculul [ e drept ca diferenta dintre ei nu este uriasa ] ... oricum, faptul ca va fi adusa intr-un mediu strain si intr-un bazin nou, va face ca avantajul marimii sa se compenseze oarecum ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Am vorbit cu persoana respectiva dar vrea 1 mil. lei pe ea........
Cred ca ma astept! Poate apare ceva pe forum!

Problema mare este ca si-a omorat masculul(perechea),ai mai auzit de asa ceva?
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

eu unu , iti dau gratis daca o sa fie cazu , numai ca ai mei sant mult mai mici ( au cam 16 -17 cm) , si ar trebui sa mai astepti ; oricum poti sa te bazezi ca daca nu reusesti sa gasesti de nici un fel ,o sa iti dau eu fara bani ...
[Yahoo!]
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Merci,o sa astept!

PS. nu este vorba de bani,dar sunt unele persoane care vor sa-si scoata parleala pe spinarea altora......Apropos,de 1 mil. imi cumpar vreo 10-15 buc. mici si din aia sigur se va alege o pereche!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... in ceea ce priveste pretul ala, fiecare face ce vrea cu pestii lui ... in situatii din astea, eu cred ca prost este acela care da, nu ala care cere smilie ...

@Danezu : ... eu zic sa ai rabdare si sa nu arunci banii, pentru ca sigur o sa gasesti ... mai sunt si baietii din brasov care au oscari in plus [ fr0ggy si Araldq ] si poti apela si la ei daca e cazu' ... din cate inteleg, tave are 6 bucati, asa ca daca el "alege o pereche", raman 4 pesti din care sa iti alegi si tu ...

@tave : ... dau ceva semne, stau impreuna si ii fugaresc pe ceilalti ? ... ai mei erau deja alesi la dimensiunile alea [ 16 -17 cm ] ...

... nu este vorba de bani,dar sunt unele persoane care vor sa-si scoata parleala pe spinarea altora ... ... sunt de aceeasi parere cu tine !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

@Koala,am si eu o intrebare,poate care o sa intereseze si pe alti posesori de oscari:
Papila genitala la masculi este undeva pe la mijlocul pestelui si la femela mai spre coada?Sau poate sa difere de la caz la caz?
Asta ca sa fiu sigur 100% ca ai mei sunt masculi! Au papila(nu este vizibila in exterior acum) in aceeasi zona,adica pe la mijloc.Se poate vedea,totusi,zona de unde iese :-)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... papila genitala este situata [ atat la femele cat si la masculi ] in acelasi loc : dupa orificiul anal si inaintea inotatoarei anale ... se poate intampla ca primele radii ale inotatoarei anale sa fie pozitionate mai aproape sau mai departe de papila genitala, insa asta e un aspect care difera la fiecare exemplar in parte ...
... daca vrei sa fii sigur, poti sa iei pestele intr-un prosop umed, sa-l tii ferm in mana [ vezi ca se zbate extraordinar de puternic ] si sa-l intorci cu burta-n sus ... ar trebui sa vezi ceva de genul :

Mascul :

o - orificiul anal
O - papila genitala

I
I - inotatoarea anala
I


Femela :


o - orificiul anal
O - papila genitala [ este mai mare ]

I
I - inotatoarea anala
I

Daca privesti pestii in acvariu, deci fara sa-i scoti din apa, atunci :

... la masculi, papila genitala [ un con micut si ascutit ] este vizibila cu mult inainte [ chiar saptamani ] de depunere ...
... la femele, papila genitala [ un tub scurt si gros ] nu se vede decat in preziua si / sau ziua depunerii icrelor ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Merci!

Hai sa vezi faza tare,cred ca am o pereche! Din acvariu se vede la unul ceva de genul [ mic] care este mascul(de fapt eram sigur ca este mascul dupa "s" si gura cascata),iar la celalalt peste pare o chestie rotunda mai mare un pic. Problema este ca si pe asta,din urma,l-am vazut cu gura deschisa larg. Dar face chestia asta cand spala pietrele si sapa gropi! (adica comportament de femela?)
Cand o sa stea si ei mai linistiti poate reusesc sa le fac o poza si s-o postez pe net!
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

eu am o impresie vaga ca am 2 masculi. cu toate ca is destul de linistit, nu poate fi vorba de tinut in batista uda si uitat. ultima data cand a trebuit sa ii mut imi plecau cu plasa prin acvariu, desi o tineam bine in mana.

de 2 saptamani is singuri in acvariu si nu dau nici un semn de dragoste.. la inceput cel mare il alerga pe cel putin mai mic, diferenta nu e mai mult de 1 cm, il alerga in jurul buturugii din acvariu. dupa 2 ture se intorcea si dadeau bot in bot.
nu am mai vazut scene de "pupaturi" acu in majoritatea timpului inoata umar la umar, si din cand in cand timp de juma de ora fac ture de sus in jos pe o laterala. non stop.


nu sunt sigur 100% dar parca oo-urile arata cam la fel

eh.. asta e.. sa vad daca mai evolueaza . speram ca intr-o luna sa fiu edificat. au mai ramas 2 saptamani.

image
[Yahoo!]
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

Si ai mei s-au linistit de cateva zile,mai precis de cand am 24*-25* in acvariu. Nu se mai bat nu se mai alearga,merg unul langa altul ca doi vechi prieteni
Probabil ca temperaturile ridicate din timpul verii ii fortau sa-si arate papilele si sa se harjoneasca.

PS: poate avem totusi noroc de perechi!
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

koala wrote:... din cate inteleg, tave are 6 bucati, asa ca daca el "alege o pereche", raman 4 pesti din care sa iti alegi si tu ...

corect !
koala wrote:@tave : ... dau ceva semne, stau impreuna si ii fugaresc pe ceilalti ? ... ai mei erau deja alesi la dimensiunile alea [ 16 -17 cm ] ...

Nu prea dau semne ... la fel ca intotdeauna "toti 6 frateste impreuna"... ; problema e ca nu au toti 16-17 cm... doi sant atat , ceilalti sant putin mai mici , de fapt ceilalti sant foarte diferiti la dimensiuni ..cel mai mic nu are nici 15cm cred ... si imi e destul de greu sa ii masor !


Cam la ce varsta ar trebui sa inceapa sa se aleaga?
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

indraznesc sa va intrerup discutia, de altfel foarte interesanta, si sa va intreb cu respect daca stiti pe cineva care detine juniori de astronotus, vreo zece la numar... fiind ardelean sunt destul de rabdator din fire dar mi-am zis ca trei luni de cautari ( )imi ajung, nu credeti?
PS: multumesc lui koala pentru interventia lui, intr-ajutorul meu..
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

... eu chiar nu am mai vazut pe nicaieri ... am asteptat si eu vreo 2 luni pana sa primesc 6... poate ai noroc si depune perechea lui koala in curand, cu succes...

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ciprian_sb :

... imi pare rau, da' cred ca mai tre' sa astepti oleaca ... pe aici nu am reusit sa gasesc pui de oscar la nimeni [ de altfel, nu e o surpriza ca nu prea se gasesc astronotusi ] ... am sa incerc sa scot eu [ in bazin separat ] urmatoarea ponta de la Thomas si Delilah ... nu promit nimic, dar o sa ma straduiesc ...

PS : ... cred ca mi-esti dator c-o bere pentru avataru' ala ...

tave wrote:Cam la ce varsta ar trebui sa inceapa sa se aleaga?
... uite ce scriam mai demult :

noiembrie 2002 -
... ok , sunt "fericitul" posesor a 6 buc. oscari de cca 5-6 cm ... 2 albinosi , 2 clasici si 2 cafenii deschis ... ... cred ca pestii aveau cam 2-3 luni atunci ...

ianuarie 2003 -
... acum, la aproape 2 luni de cand i-am luat, pestii au inceput sa se diferentieze ... cei 2 albino au cca. 12-13 cm si stau doar impreuna, ii mai alearga pe ceilalti, dar nimic ingrijorator inca ... cei 2 red tiger [ am vazut ca asa le zic americanii ] au cam 10-12 cm iar cei 2 oscari - varianta comuna, clasica, au ramas cel mai mult in urma [ au doar 8-9 cm ] ... ... deci pe la 5-6 luni au inceput sa dea ceva semne "de separare" ...

martie 2003 -

... oops , cred ca incepe ! ... cei doi oscari albi, care sunt si cei mai mari de altfel, umbla doar impreuna si le-a casunat pe plantele de plastic ... au bagat restul pestilor in jumate de bazin si ei stau in jumatatea cealalta - se invart ca nebunii in jurul buturugii, unde trag ca disperatii de plantele alea ... deja au rupt vreo 2 varfuri ... ... pe la 7-8 luni era clar ca perechea "se stabilise" ...

iunie 2003 -
... se pare ca au inceput "jocurile dragostei", pestii mei s-au ales perechi, perechi si au inceput sa se bata intre ei ... solzi sariti, aripioare rupte, clipoceala si bufnituri noaptea ... din cauza asta am fost nevoit sa renunt la o parte din ei si am oprit doar "perechea blonda" ... Samson & Delilah ... ... pe la 10-11 luni incep sa se maturizeze sexual si apare comportamentul specific reproducerii ...

august 2003 -
... astazi dupa amiaza, pe la orele 16.00, cuplul de astronotusi albino [ Samson & Delillah ] au depus prima lor ponta ... au imprastiat pietrisul si au depus icrele pe sticla care formeaza fundul acvariului ... ... de pe la varsta de 11-12 luni incep sa depuna icre [ observatie : femelele se maturizeaza mai repede ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

dupa ce am citit din scoarta in scoarta toata povestea lor, a lui Samson si Delilah, nu puteam sa nu le aduc un omagiu, lor si stapanului lor "batran si obosit"...
poate o sa ma crezi viteaz acu' dar urma sa te intreb daca pot sa-l folosesc
Daca vrei sa-l schimb nu trebuie decat sa spui. In rest astept vesti bune de la voi...
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com