[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

multumesc pentru informatii koala; deci sa inteleg ca oscarii clasici se dezvolta cel mai greu ...
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tave wrote:... deci sa inteleg ca oscarii clasici se dezvolta cel mai greu ...

... nu e o regula ... de obicei, cresc mai repede acei pesti care sunt mai lacomi si care mananca mai mult si mai repede ...

ciprian_sb wrote:... poate o sa ma crezi viteaz acu' dar urma sa te intreb daca pot sa-l folosesc ...
Daca vrei sa-l schimb nu trebuie decat sa spui ...

... hehe, stai linistit ... nu e niciun bai, se mai adauga o bere la catastifu' ala ... a propos, vezi ca ti-am gasit pui de astronotus ... albino [ cu mult portocaliu pe ei - culoare data de mancare - le trece in cateva luni ] ... cam la 5-6 cm [ 2-3 luni ] ... iti dau detaliile pe PM ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

:-) Multumesc pentru ajutor!
Astept cu nerabdare sa taiem cate o bere de pe catastif, una dupa alta ... :-)

... si o vorba de duh, de la Sibiu, pentru toti forumistii : daca n-ai un "batran si obosit" sa-ti cumperi ! :-) Thumbs up for Koala!
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce mai faceti domnilor? De trei zile nici un post? :-)
Tocmai sunt fericitul detinator a 5 oscari "clasici" peste care am dat cu totul intamplator intr-un magazin din Cluj, unde am fost ieri sa duc pe cineva...
Patronul magazinului a fost deosebit de amabil si mi-a dat pestisorii intr-o punga umpluta pe jumate cu oxigen asa ca n-am avut probleme la transport desi a durat 6 ore; recomand metoda oricui are de transportat pestisori pe distante lungi...
Aclimatizarea a durat surpinzator de putin, in 2 ore erau deja stapanii acvariului. Trebuie sa mentionez ca bagasem acu 2 luni in acvariu vreo cativa guppy si vreo 4 scalari pe care aveam de gand sa-i mut la sosirea pradatorilor. Ei bine, am fost luat complet prin surpindere de voracitatea acestor pesti si n-am mai apucat sa-i scap pe toti. Desi au doar 5-6cm, dupa doar 2 ore prinsesera deja 2 masculi de guppy . Primul lucru care mi-a venit in gand cand i-am vazut a fost o haita de lupi infometati. Duminica, s-ar parea ca voi merge la Bucuresti sa mai iau vreo cativa si sa mai invat si eu cate ceva de la cei mai experimentati. Sa vedem ce iese...
PS: daca am plictisit pe cineva...iertati incepatorul. Astept sfaturi si sugestii.
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

sincer, eu ma mir ca a durat atat de mult sa ii prinda.. ai mei oscari tin neaparat sa guste tot ce bag in acvariu. presupun ca din curiozitate. chiar si plecoul cel mare (dublu fata de ei), cand il bag in acvariu suporta cu mandrie regala cateva ciupituri. (l-am avut dat de vreo 2 ori din motive de stresat oscari)

pleco pe care il suspectez a fi totusi gibi.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:Ce mai faceti domnilor? De trei zile nici un post? :-)

... pai suntem putini cei care crestem acesti pesti, asa ca nu prea "ne bagam singuri in seama" ... marcam numa' evenimentele remarcabile ...
ciprian_sb wrote:Tocmai sunt fericitul detinator a 5 oscari "clasici" peste care am dat cu totul intamplator intr-un magazin din Cluj, unde am fost ieri sa duc pe cineva...

... hehe, ma bucur ca ai reusit ! ... vezi ca se poate ? ...
ciprian_sb wrote:... o punga umpluta pe jumate cu oxigen asa ca n-am avut probleme la transport desi a durat 6 ore; recomand metoda oricui are de transportat pestisori pe distante lungi...

... e cea mai sigura metoda, insa, surprinzator de putini negustori au butelii de oxigen smilie ... asa ca oxigenarea pe timpul transportului te cam priveste ...
ciprian_sb wrote:... Ei bine, am fost luat complet prin surpindere de voracitatea acestor pesti ... ... Primul lucru care mi-a venit in gand cand i-am vazut a fost o haita de lupi infometati...

... mda, asta cam asa e ... pe masura ce cresc se mai "linistesc" insa, la exemplarele tinere, fuga dupa ciolan e un spectacol extraordinar ...
ciprian_sb wrote:... Duminica, s-ar parea ca voi merge la Bucuresti sa mai iau vreo cativa si sa mai invat si eu cate ceva de la cei mai experimentati. Sa vedem ce iese...
PS: daca am plictisit pe cineva...iertati incepatorul. Astept sfaturi si sugestii.

... n-ai plictisit pe nimeni, stai linistit ... duminica suntem la "datorie", citeste topicul despre "Intalniri" de la sectiunea Carciuma ...
... vrei sfaturi si sugestii ? ... scoate guppy si scalarii aia d'acolo, da' urgent ...

PS : ... se pare ca entuziasmul meu in ceea ce priveste acesti pesti molipseste din ce in ce mai multa lume ... ma bucura acest lucru ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Salut Koala!
Valurile entuziasmului täu au efecte sigure incä la 2500 km! Nu-mi pare räu cä m-am läsat convins, poti fi mändru, däi ´nainte!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Salut Koala!
Valurile entuziasmului täu au efecte sigure incä la 2500 km! Nu-mi pare räu cä m-am läsat convins, poti fi mändru, däi ´nainte!

Salut !

... nu-mi zice ca tocmai ai renuntat la discusi pentru astronotusi ! ...

PS : ... ti-am remarcat un anume comentariu la pozele din Galerie ... mi se pare mie, sau "bate" un vanticel de nostalgie ? ... sa stii ca esti oricand bine venit la Duminicile Vesele, daca esti in trecere prin capitala ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Ei, Koala, invitatia ta-i ca sarea pe ranä,...dar multumesc din suflet! Ce n-as da sä-mi väd visul ästa cu ochii! Cät despre discusi...boala asta cronicä o sä-mi treacä doar tratatä cu pämänt gaben. Am mutat discusii dintr-un bazin, am mai si vändut o parte, si am fäcut loc la noii veniti!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

am probleme mari in acvariu... pe scurt, acvariul are 250L, temperatura e constanta 23-24 grade (acu o saptamana era doar 19-20 ptr ca in orasul asta n-am gasit un incalzitor suficient de mare), apa este de fantana, bazica, am un filtru extern suficient de mare si un neon de 20W. Ei bine, acu 5 zile am observat pe un scalar puncte albe. Bineinteles am bagat in acvariu acu 3 zile verde de malachit, aprox 30ml. Degeaba. Din 6 scalari mai am 2, iar guppy, nici unul(nu mai zic ca am dat vina pe oscari ). Pe langa puncte am observat ca una dintre aripioarele din fata si-o tin stransa, lang a corp, iar cealalta a inceput sa se "albureasca". Acum au inceput si oscarii cu aceeasi problema insa la ei am observat doar faptul ca au inceput sa-si foloseasca doar o aripioara si ca a inceput sa se albureasca si la ei... Prevad numai lucruri sumbre, asa incat chiar daca ati mai dat sfaturi de natura celor pe care le cer eu va rog aveti rabdare si cu mine. M-a cam apucat disperarea si nu stiu cu ce sa ma apuc mai intai. Acvariu am mai avut cand eram pustan dar nu mi-au murit niciodata pestii in felul asta. Parca mai mult rau am facut cu malachitu asta. Daca imi moare vreun astronotus cred ca o s-o iau razna la cat i-am cautat.
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pt. Koala si nu numai: Cum reuseai sa schimbi atata amar de apa, ca la mine e mare problema...? Direct de la robinet mie tarsa sa pun ptr ca are tot felu prin ea...clor si alte cele. Cineva mi-a zis ca ptr oscari trebuie apa usor acida, altcineva ca puternic bazica...am ametit. ca sa schimb apa cum o schimbai tu ar trebui sa-mi tin 2 butoaie de 120L in sufragerie si m-ar da afara nevasta din propria casa smilie
Din cate am inteles de la acvaristii de p-aici apa de Sibiu e super ok daca nu ar baga astia atata clor in ea...
greu la deal cu boii mici...
cred ca o sa apas butonu de reset si o iau de la capat, undeva trebuie ca am gresit tare de tot .
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Pacat ... in primu rand trebuia sa scoti toti ceilalti pesti in momentu in care ai adus oscarii...

Nu mai fii asa suparat ,poate totusi se mai poate face ceva... incearca sa ridici temperatura apei cu cateva grade totusi !

Batfa !
[Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

probabil ai gris. vezi cum e cu tratamentul

cum fac eu cu schimburile de apa..
lasa apa in cada cu 1 zi inainte (adica de exemplu vinerea niata pun, pentru schimbat mai in masa sambata seara)

natural, cada spalata bine inainte. daca apa sambata seara e prea rece, mai adaug un ibric de apa fiarta pe loc in caldarile de transport. asa schimb 100-200 de litri de apa pe weekend. (de cand cu inundatiile am lasat-o mai moale cu schimbatul asa de masiv, prefer schimburi mai dese in cursul saptamanii. nu prea am incredere in apa, cateodata e chiar neagra.)


in cursul saptamanii de 2-3 ori, mai adun mizeria de pe fund, mai una alta, se aduna de 1-2 galeti care le iau direct de la robinet.

goliarea de sambata o fac cu galeata, ca asa m-am obisnuit, dar in ultima vreme am tras si un furtun direct la evacuare... pot sa ii dau drumul direct, si sa stau sa fluier in timp ce curge incetisor la vale.

image
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am incropit niste masuri... Am crescut temperatura la 27 grade am schimbat 4/5 din apa (de disperare, nu mirosea corect) si le-am dat 30ml de verde de malachit, ceva mai mult de 1ml/litru. Acu sa vedem ce se intampla. Oscarii sau ascuns sub o planta, toti 5; fossilis au inceput sa inoate la suprafata si asta ma ingrijoreaza ptr ca nu le este specific. Oscarii in schimb inoata bine dar sunt cam stresati, ii mentin sub observatie. Singurii care nu dau nici un semn sunt ancistrusii... si un mascul de beta care s-a inviorat dupa ce am schimbat apa. Mentionez ca Ph-ul s-a schimbat de la 7,5 (apa de fantana) la 6 (apa de la robinet). In rest , dar cu sperante de mai bine. Astept in continuare sfaturi de la voi .
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:... si un mascul de beta care s-a inviorat dupa ce am schimbat apa. .


aoleu ...de fapt ce specii de pesti mai ai pe acolo? io zic sa renunti la toti daca vrei sa pastrezi oscarii .... ai sa te convingi cand o sa mai creasca putin ( numai daca nu vrei sa-i vezi macelariti pe toti de catre oscari)...
[Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Ciprian sä fi atent la dozarea verdelui de malachit ! Dacä ai nelämuriri mai bine intreabä!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

tave wrote:
aoleu ...de fapt ce specii de pesti mai ai pe acolo? io zic sa renunti la toti daca vrei sa pastrezi oscarii .... ai sa te convingi cand o sa mai creasca putin ( numai daca nu vrei sa-i vezi macelariti pe toti de catre oscari)...


corect!! Am in gand sa-mi fac un acvariu pasnic...Pestii care stateau in bazinul oscarilor au fost mai mult ptr aclimatizare (big mistake!). Acum ce sa mai zic...sunt suparat rau de tot ...mai am un beta, un scalar, 5 astro si 5 ancistrus. beta si scalarul pleaca, dar mai aveam si doi fossilis(mi-am exprimat ingrijorarea fata de ei la amiaza), ei bine, au murit amandoi Ce naiba sa mai fac?
In ceea ce priveste verdele de malachit l-am bagat in acvariu conform sugestiei celui care mi l-a vandut... (1ml/litru). Oricum inca mai astept o analiza si o solutie de la voi, cei cu experienta...
PS: am citit stiky-urile cu boli si tratamente si v-am zis ce am facut. Sper ca nu o sa raman doar cu melcii in acvariu
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Daca ai gris trebuie ridicata temperatura peste 30 grade, repede pentru ca o sa-i pierzi pe toti.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:... Am mutat discusii dintr-un bazin, am mai si vändut o parte, si am fäcut loc la noii veniti!

... hehe, bine ai venit in randurile noastre ! ...
.. cat despre invitatia la spritu' duminical, sa stii ca ramane valabila ...

ciprian_sb wrote:... temperatura e constanta 23-24 grade (acu o saptamana era doar 19-20 ptr ca in orasul asta n-am gasit un incalzitor suficient de mare)...Ei bine, acu 5 zile am observat pe un scalar puncte albe. Bineinteles am bagat in acvariu acu 3 zile verde de malachit, aprox 30ml. Degeaba...

... dragilor, vine frigu' asa ca bagati incalzitoarele in priza !!! ...
1) ... 23-24 de grade e prea putin pentru oscari, o sa ai mereu probleme cu ei ...
2) ... pune-le 2 incalzitoare de 150 W fiecare, setate pe 29-30 grade Celsius ...
3) ... doza de verde malachit este corecta [ 1ml / litru apa ] insa tratamentul dureaza o saptamana si trebuie obligatoriu insotit de cresterea temperaturii !!!...

ciprian_sb wrote:... Cum reuseai sa schimbi atata amar de apa, ca la mine e mare problema...? Direct de la robinet mie tarsa sa pun ptr ca are tot felu prin ea...clor si alte cele ....

uite ce scriam pe la inceputul acestui topic :

27 Oct 2004
... am mai povestit de cateva ori, da' nu strica s-o repet ...
... am montat in bucatarie, sub chiuveta, pe teava de apa rece, o "baterie de filtrare" compusa din 2 elemente :
- un cartus de filtrare mecanica [ prin cartus de bumbac ] - asta retine "impuritatile fizice" din apa de pe conducta
- un cartus de filtrare chimica [ cu carbune activ ] - asta retine "impuritatile chimice" : clorul, urmele de azbest, sulfatul de aluminiu folosit iarna de statiile de tratare, mirosurile, etc ...
... la aceasta baterie de filtrare "atasez" un furtun cu care umplu bazinul ... simplu si eficient ...

image

... sigur ca iarna "o las mai usor" cu schimburile masive deoarece temperatura apei de pe coloana este foarte scazuta ... totusi vara se poate merge pana la schimburi de 80 % din volumul bazinului ... uite ce vreau sa spun :

image

... parca ti-am spus deja sa lasi oscarii singuri in bazin ... e pacat de ceilalti pesti ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Danezu
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2004 15:46:41
Messages: 132
Location: Bucuresti;Tineretului
IP:
Offline

@ciprian_sb: Sfatul meu,citeste foarte bine si cu atentie marita articolul lui Koala despre oscari,crede-ma ca n-ai sa gasesti altul mai bun si in limba materna!
In primul rand scoate oscarii intr-un bazin mai mic si fa-le tratament,e mult mai simplu.Pune apa clocotita in acvariul mare timp de 6-7 zile ca sa scapi de gris(asta dupa ce nu mai ai nici o vietate in el ).Sau tine incalzitorul la maxim.
Exact ce ai patit tu,am patit si eu pe la inceputul anului(faza cu grisul).
Nu trebuie sa disperi,oscarii sunt super puternici si daca sunt tratati cum trebuie scapa fara probleme.
La faza cu schimbatul apei - cumpara 2 butoaie de 60-80 litri si tii apa in ele timp de 5-6 zile.Astfel ai apa buna in fiecare saptamana
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com