[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul care curge  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, merg direct la priza, n-ai nevoie de transformator.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Mul?umesc Sonic pentru intentie, dar vreau ceva simplu, nu mai vreau sa ma complic, prefer sa i au doua proiectoare sa le pun pe prize programabile si gata.

Merci Dan.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Din lene si lipsa de timp folosesc tot prize programabile, dar sigur o sa dau cu ele de pamant
Cred ca la iarna o sa clocesc un controller cu afisaj pentu toate matele
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Eu mi-am luat asa ceva: http://www.iluminat-ieftin.ro/1/Proiector-cu-LED-10W , la recomandarea colegului @visiniu. Functioneaza 8h/zi de vreo 7 luni incoace.
Inainte am avut unul slim, cumparat de doamna de pe un site no name, care s-a bulit dupa vreo 5 saptamani.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2015 21:07:03


Mama prostilor e mereu gravida!
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Si cate ai la ce volum de apa? Ce ai in acvariu?
Eu vreau pentru biotop sud american câteva jocuri de lumini.
Sa i au doua de 10 w nu s prea mari sau merg doua de 3 w?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Succes la mai mare!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2015 21:43:52


My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Anca, exista niste LEDuri albe Interpet, sunt de capacitate mica dar dau o lumina placuta, Sunt la voltaj mic, deci nu e risc de electrocutare daca intra in apa si in plus sunt si scufundabile, intrucat sunt incluse intr-un tub de sticla sigilat cu plastic la capete.

Eu am folosit varianta albastra, care are LED-uri Royal Blue, care provoaca fluorescenta puternica la corali.

Link: http://www.amazon.co.uk/Interpet-Waterproof-Strip-Bright-White/dp/B00GMHOWJK

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2015 21:56:16


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1773
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Si cate ai la ce volum de apa? Ce ai in acvariu?
Eu vreau pentru biotop sud american câteva jocuri de lumini.
Sa i au doua de 10 w nu s prea mari sau merg doua de 3 w?


Am un singur proiector la 50litri, astept sa ne mutam la casa noastra ca sa facem ceva mai mare.
Inainte aveam un biotop pentru kribensis, acum tin 2 perechi de Procambarus Alleni.
Pentru ca am un filtru hang-on, avem o gramada de jocuri de lumini in casa si pe tavan.

Din cate imi aduc aminte, @pomi folosea un proiector intr-un colt al acvariului, iar acvariul arata bestial.

Mama prostilor e mereu gravida!
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:Si cate ai la ce volum de apa? Ce ai in acvariu?
Eu vreau pentru biotop sud american câteva jocuri de lumini.
Sa i au doua de 10 w nu s prea mari sau merg doua de 3 w?

Cred ca si doua de 10w o sa se vada cam slab......cred, nu am testat, dar la 300 si ceva de litri mai mult ca sigur.....
Ai avea mult mai mare satisfacia sa iti faci/faca cineva o la pa cu led-uri de 3w, sa zicem 20 led-uri de 3w de pe ebay si sa le pui un controller ce sa simuleze fulgere, rasarit/apus......asa toti membrii familiei ar fi si mai incantati de acvariu si nici nu ai chieltui prea mult (nu sunt scumpe led-urile chinezesti.....).
Succes!

My nano reef



[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2862
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu am doua proiectoare de 10 w si temporizator mecanic(Blue poate ar trebui sa-si puna si o bobina Tesla ca sa imite fulgerele alea iar familia sa stea intr-o cusca Faraday cand se uita la acvariu ),6500K luate de la Dedeman la 546l 120x70x65h si ajung,am un prieten care la 478l are unul de 20w dar al lui e ridicat mai sus, ale mele sunt cam la 25 cm de oglinda apei, pun o imagine nu prea grozava dar iti poti da seama -e cu apa cu tanin deci vizibilitate redusa:
[Thumb - SAM_2515.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2015 01:34:25

[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc tuturor.

@ Blue, ce spui tu ar fi interesant, am vazut un clip pe net cu un paludarium cu efectele astea, dar cum am mai spus vreau ceva simplu, mai ales ca acvariul e scos la vanzare.
Si in alta ordine de idei cu doi copii mici si obraznici si cu o moldoveanca a dracului si rea de gura, crezi ca nu avem destule fulgere si tunete in casa, nu ne mai trebuie si in acvariu.

@Andrei - pana vine o comanda de pe Amozaon, Ebay etc poate vand acvariul si in plus imi trebuie un electronist sa le monteze, chiar daca imi place sa cred ca pot face orice imi propun la partea de electrice nu ma bag. Am un coleg la serviciu care e electrician dar e depasit, anul trecut cand i-am dus neoanele T5 sa le lege a zis ca ce sunt astea ca nu a mai vazut, dar le a legat bine dupa schema. Iar tu vorbesti de lampa, insa eu vreau sa le pun pe capac. Am citit pe la marine cum puneti voi ledurile pe placa de aluminiu (imi scapa denumirea acum), dar nu cred ca se merita efortul cel putin pentru acvariul de acum. Si proiectoarele au IP65 asa ca nu mi e frica. Si la ce pret au ....si sunt fixe, iar proiectorele le pot indrepta indiverse directii pentruu a imita un biotop.
La acvariul de 120 l pe care l am avut inainte, am scapat de doua ori neonul aprins in apa, si avea socluri normale nu cu protectie, si lumina fara probleme. Il scoteam din priza, apoi afara din apa, il stergeam si functiona la loc.
Cu proiectoare e simplu - le leg eventual un stecher, la asata ma pricep si eu,si le bag in priza.

@Ocean - merci tare mult, exact de asta aveam nevioie, de un exemplu. Am sa comand doua de 10 w sa vad ce si cum, in cazul in care reusesc sa trec la un acvariu mai mare macar sa am lace sa ma raportez.
Stiu ca @marcusyon are trei de 20 w la 720 l de asta intrebam daca ajung 2*10 w, dar pana ce nu probez sa vad cum e la mine, cred ca nu mi pot face o idee.

Numai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2015 07:14:08


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Anca, ia-ti 2 proiectoare, iar daca simti nevoie de mai multa lumina, iti mai cumperi cate consideri.
La cat costa cele din link-ul lui opincaru, nu merita sa-ti bati capul cu alte intrebari

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Anca, ia-ti 2 proiectoare, iar daca simti nevoie de mai multa lumina, iti mai cumperi cate consideri.
La cat costa cele din link-ul lui opincaru, nu merita sa-ti bati capul cu alte intrebari



Foarte corect :ok

Dar daca pun 4 de 10 w decat 2 de 20 w de exemplu voi avea 4 stechere si imi trebuie patru prize.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai mai.. o singura priza programabila si un mic prelungitor cu 4 prize.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am vreo 3 prize programabile, nu asta e problema. Vreau sa scap de "matele" de sub acvariu sa fie cat mai putine. Oricum comand azi doua de 10 w ca sa probez. Poate la mine or sa fie chioare in comparatie cu ce mi place sau or sa fie perfecte.


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Exact, nu conteaza ce si cat foloseste, tu adaugi cat sa-ti placa tie (mai ales ca am inteles ca nu-l mai faci plantat).

Se poate rezolva si cu prizele. De exemplu, poti taia firele de la reflectoare, le aduci pe toate intr-o doza de legatura si le unesti cu cleme wago.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:De exemplu, poti taia firele de la reflectoare, le aduci pe toate intr-o doza de legatura si le unesti cu cleme wago.


Haide bre Batmane, e vineri si asa e greu, nu trebuie sa ma injuri de dimineata.

Imi aduc aminte ce aventuri am avut cu cele doua coolere ca se le cuplez la transformator. Aveam un transformator cu vreo 10 tipuri de mufe de intrare. M am dus la o firma care repara PC-uri sa mi le lege la una din mufe si se uitau la mine si nu intelegeau ce vreau, apoi m-au trimis in celalat capat al orasului sa cumpar alta mufa, care a costat 0,7 lei, dar drumul si frecusul de nepretuit.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nah, daca stam departe, ce sa-i faci.. Daca eram vecini iti faceam eu repede lucrarea, intr-o ora aveam timp de reflectoare, prize, cafea si de schimbat instalatia electrica din toata casa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nah, daca stam departe, ce sa-i faci.. Daca eram vecini iti faceam eu repede lucrarea, intr-o ora aveam timp de reflectoare, prize, cafea si de schimbat instalatia electrica din toata casa


Si uite asa, din cauza distantei, raman eu cu priza nerezolvata.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Gata am comandat 2 buc de 10 W ultraslim, sa vad cum incap in capac si cat lumineaza.
Maine ar trebui sa ajunga, dar imi trebuie cablu si stechere.
Sper ca imbinarea de la cabluri sa iasa din capac sa nu fie legatura sub capac, dar am sa o izolez bine oricum.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com