[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problemele mele de incepator  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Situatia sta in felul urmator: Vreau sa fac un acvariu de 150 L, dar pana e gata(cu plantat, ciclat, etc...) am facut un acvariu de 20L in care ma chinui cu greu sa pastrez echilibrul.
Am pus in el filtru cu burete care baga si aer(poate prea mult chiar), 2 plante si 2 pietre de cremene, si urmatorii pesti (cam toti sunt pui): 2 carasi micuti, 4 guppy, 2 xifo rosii, 2 molly negre, 2 sanitari foarte mici si 2 melci Pomacea.

Evident, de a doua zi au inceput problemele.
1. Apa s-a facut tulbure, parca e ceata acolo.
2. Un molly sta 80% sub pietre. Il mai gonesc din cand in cand, dar revine... Oare e bolnav? Celalalt molly e negru complet, mai putin niste dungulite infim de mici albe, care nu avanseaza, de-asta ma intreb daca asa e modelul lui sau e bolnav. Culmea e ca asta e vioi.
3. Dupa ce am dat 90.000 pe 2 fire de plante amarate din piata Vitan, constat cu stupoate ca le mananca melcii.

in urma studiului mi-am dat seama de ciclul azotului care nu era facut, asa ca acum incerc sa diminuez amoniacul prin orice mijloace. Adun toate resturile de mancare si excremente cu furtunul, filtrez apa prin muulta vata si burete(un alt fintru construit de mine adhoc pt a remedia situatia), pun zilnic 10% apa noua, macar inca 5 zile cat e amoniacul la maxim.
Acum e ziua a patra si in afara de mollyul care sta sub pietre, restul par ok.
Sper ca e bine cum am procedat, poate imi mai dati niste sfaturi cum sa trec de perioada critica de ciclare si ce sa fac cu ala de sub pietre...

Si cum pot sa fac rost de plante ieftine ca daca dau 50.000 pe fir si il mai si mananca melcii..., cand o sa am acvariul ala mare, o sa bag 25.000.000 in plante???

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
XDANX
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2006 20:05:58
Messages: 29
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

In primul rand carasii cu vivipari nu au ce cauta nici in acvariul de 150L pe care vrei sa il faci, cat despre recipientul de 20L, ai prea multi pesti, nu e recomandat sa ti vivipari pentru ca se inmultesc usor si in curand nu o sa mai "incapa" iar despre carasi cauta pe forum sa vezi la ce dimensiuni ajung, cel mai bine il populezi cu 6-8 neoni, si il plantezi frumos.
Apa este tulbure pentru ca acvariul nu este ciclat si pentru ca probabil ai folosit apa direct de la robinet (asa imi explic ceata aceea).
Molly pot avea dungulite si alte "modele" albe nu inseamna ca e bolnav dar poate fi stresat si din cauza asta sa se ascunda.
Pana iti faci acvariul de 150L parerea mea e sa dai acesti pesti, lasa acvariul la ciclat, planteazal (plante o sa gasesti si aici pe forum) si apoi il poti popula cu cativa neoni sau chiar o pereche de betta.
[Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vanzatorul mi-a spus ca sunt perfect compatibili, ce nenorocit!
totusi, cum ar trebui sa fac acvariul ca sa incapa toti?
Eventual sa pun carasii in ala mare si sa pastrez astia mici in primul avariu. Dar ca sa se mai faca spatiu, pe care ii pot pune totusi langa carasi?

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

si ca o alta idee, melcii in general nu mananca plantele sanatoase.
eventual mai pune-le din cand in cand o frunza de salata.

image
[Yahoo!]
XDANX
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2006 20:05:58
Messages: 29
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Asa fac toti vanzatorii, ca sa-si vanda marfa.
Carasii de obicei se tin singuri deoarece au alte cerinte, nevoi (sunt pesti de apa rece) plus ca iti pot manca viviparii mai ales guppy, nu acum pentru ca am inteles ca sunt mici dar cresc repede.
Cat despre ceilalti ii poti tine in bazinul de 150L, nu in asta de 20L.
Trebuie sa te hotarasti ce pesti iti plac mai mult si vrei sa cresti dar mai ales ce pesti poti sa ingrijesti, sa le asiguri conditiile de care au nevoie.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Omepheus wrote:in urma studiului mi-am dat seama de ciclul azotului care nu era facut
Daca studiu' ala il faceai inainte de-a lua pestii .......

Omepheus wrote:poate imi mai dati niste sfaturi cum sa trec de perioada critica de ciclare
La ce pupulatie ai acolo cred numa' cu schimburi zilnice de apa (50%) cu apa statuta te scoti. Grabeste-te cu acvariu' mare .

Omepheus wrote:cum pot sa fac rost de plante ieftine
Nu cred c-o sa cresca vreo planta in conditiile din acvariu' ala. Mai bine nu pune plante pentru ca probabil li se vor descompune frunzele => amoniac => nitriti => probleme .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vreau sa fac unu mare si sa il pun in mijlocul sufrageriei, in loc de masuta. De fapt o sa pun un gram deasupra si o sa fie si masuta. Dimensiunile o sa fie 100/50/50, adica 250 l din care 200 utili, sper sa nu ajung la vecinii de jos cu atata greutate...

Problema ramane cum fac rost de plante ieftine, ca daca dau 30-50.000 pe fir..., ma ruineaza la marimea aia.

2. nu prea stiu de unde sa iau elemente pentru substrat.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai... nu prea am variante, ar mai fi o varianta „dupa usa” ceea ce e si mai nasol. Superb ar fi sa am un stativ ca sa pot sa il pun undeva mai sus, dar e mai sigur sa stea jos (nu are cum sa cada), si in plus nu am nici prea mult loc. Acolo e singurul loc unde am putut sa-mi conving sotia sa facem un acvariu mare. Dar de ce spui ca e greu de intretinut, doar pentru ca trebuie sa dau geamul jos de pe el mereu?

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Omepheus wrote:Problema ramane cum fac rost de plante ieftine, ca daca dau 30-50.000 pe fir..., ma ruineaza la marimea aia.
De ce vrei sa cumperi plante in cantitati mari? Ia cite unu'-doua fire din speciile care-ti plac si daca le asiguri conditii iti vor umple ele acvariu' .

Uite-te la Mica publicitate, mai apar donatii de plante .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa am si facut, am luat 2-3 fire si nici vorba sa imi umple acvariul, au sfarsit mancate de melci. Acum mai am doar 3/4 dintr-o planta De-asta vreau sa pun mai multe, sa se modifice balanta, adica sa creasca plantele mai repede decat pot melcii sa manance. Mentionez ca am doar 2 pomacea.
Azi imi fac acvariul mare, care din lipsa de bani nu va avea 250, ci doar 150 de l. Cred ca inainte de orice trebuie sa pun substrat, nu? Pot sa pun nisip banal(de la constructii) sau trebuie ceva special? Deasupra o sa pun pietricele care se vand cu 50000 punga in piata.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
erik
Junior member

Joined: 27/04/2006 00:04:22
Messages: 23
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Substratul trebuie sa fie mai special un pic.Trebuie sa ia un strat de pamanat (turba , nisip si pamant de florarie) pentru plante si deasupra sa pui un strat de nisip fin (ar fi cel mai bine) insa unele plante pot sta doar in pietris sau doar in nisip , dar se acomodeaza mai greu.Uite la mine s-au acomodat fara pamant si le merge bine de tot , zilnic scot noi frunzulite.In rest succes si ai grija cum populezi acvariul ca nu e prea bine cum ai inceput(carasi cu vivipari).Ai putea face acvariul pentru 2 scalari frumosi sau pentru o colonie de vivipari( cam vreo 50 la numar) care ar da frumos.Caraseii nu sunt bine-veniti intr-un acvariu bine populat cu plante deoarece sunt si fitofagii si le-ar manca spre disperarea ta.Pe curand si succes :-)

80% din examenul final se va baza pe unicul curs la care ai lipsit (Murphy)
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Pune ca substrat pietris "boaba de orez" - diametrul sa fie undeva la 3-5 mm. Il gasesti la orice firma de constructii. Tutul e sa nu fie calcaros - incearca cu testul cu otet ( daca nu stii, caute pe forum ). Trebuie spalat foarte bine. Nu cred ca are rost sa te complici cu turba+nisip.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Omepheus wrote:Situatia sta in felul urmator: Vreau sa fac un acvariu de 150 L, dar pana e gata(cu plantat, ciclat, etc...) am facut un acvariu de 20L in care ma chinui cu greu sa pastrez echilibrul.
Am pus in el filtru cu burete care baga si aer(poate prea mult chiar), 2 plante si 2 pietre de cremene, si urmatorii pesti (cam toti sunt pui): 2 carasi micuti, 4 guppy, 2 xifo rosii, 2 molly negre, 2 sanitari foarte mici si 2 melci Pomacea.

Evident, de a doua zi au inceput problemele.
1. Apa s-a facut tulbure, parca e ceata acolo.
2. Un molly sta 80% sub pietre. Il mai gonesc din cand in cand, dar revine... Oare e bolnav? Celalalt molly e negru complet, mai putin niste dungulite infim de mici albe, care nu avanseaza, de-asta ma intreb daca asa e modelul lui sau e bolnav. Culmea e ca asta e vioi.
3. Dupa ce am dat 90.000 pe 2 fire de plante amarate din piata Vitan, constat cu stupoate ca le mananca melcii.

in urma studiului mi-am dat seama de ciclul azotului care nu era facut, asa ca acum incerc sa diminuez amoniacul prin orice mijloace. Adun toate resturile de mancare si excremente cu furtunul, filtrez apa prin muulta vata si burete(un alt fintru construit de mine adhoc pentru a remedia situatia), pun zilnic 10% apa noua, macar inca 5 zile cat e amoniacul la maxim.
Acum e ziua a patra si in afara de mollyul care sta sub pietre, restul par ok.
Sper ca e bine cum am procedat, poate imi mai dati niste sfaturi cum sa trec de perioada critica de ciclare si ce sa fac cu ala de sub pietre...

Si cum pot sa fac rost de plante ieftine ca daca dau 50.000 pe fir si il mai si mananca melcii..., cand o sa am acvariul ala mare, o sa bag 25.000.000 in plante???

Pai de, daca nu te documentezi inainte.... Iei tot ce-ti place si abia atunci observi ca nu sunt compatibili unii ci alti... Eu te sfatuiesc sa citesti despre speciile care iti plac tie cel mai mult, si vorbim cind va fi gata acvariul cel mare.

Vezi poate faci o ciorba si pe acolo. Intreaba mai intii, ca nu te costa nimic.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Omepheus wrote:Asa am si facut, am luat 2-3 fire si nici vorba sa imi umple acvariul, au sfarsit mancate de melci.
Nu-s convins ca le-au mincat melcii. Probabil s-au stricat din cauza conditiilor din acvariu. Crede-ma ca plantele sint mai dificil de crescut decit pestii.

Omepheus wrote:Deasupra o sa pun pietricele care se vand cu 50000 punga in piata.
Sper ca nu din alea colorate .......


erik wrote:Substratul trebuie sa fie mai special un pic.Trebuie sa ia un strat de pamanat (turba , nisip si pamant de florarie) pentru plante
Uita de pamintu' ala. Turba merge daca-o nimeresti p-aia buna, da' pamintu' ....... :paperbag:

Poze: smilie ... Poze cu plante
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

oo, bineinteles ca nu pietre colorate. Imi place sa fie cat mai natural. Dar unde gasesc turba? O sa ma duc azi prin obor sa vad ce mai gasesc. Aia de la sticla, au zis ca e gata slefuita abia saptamana viitoare, asa ca tre sa mai supravietuiasca acvariul mic. De-ocamdata, le merge binisor la pesti in acvariul mic desi apa e tot cam galbuie si tulbure, dar schimb zilnic 30%cu apa fiarta si statuta cel putin o zi. E galbuie mai ales de cand am pus nisip si petris (desi l-am fiert). Problema e ca are un miros de mal de atunci. Asta e de la bacteriile benefice sau poate nu trebuia sa pun nisip... Ms pt sfaturi.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare: cat pot sa stea pestii flamanzi? Sau ce pot sa fac daca trebuie sa plec de acasa cateva zile???

Sa le pun multa mancare cand plec sau fac mai mult rau?

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
XDANX
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2006 20:05:58
Messages: 29
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Pestii rezista fara probleme cateva zile fara mancare, NU trebuie sa le pui multa mancare cand pleci pentru ca atunci faci mai mult rau, mancarea neconsumata la timp strica apa si apar o serie de probleme.
[Yahoo!]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Nu le pune mai multa mancare! Se vor mai hrani si cu microorganisme (parca asa le spune). de pe sol, si plus de asta e vorba numai de cateva zile nu saptamani. Bafta

"In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc"
[Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

au supravietuit. Doar ca se infundase filtrul si au cam stat fara prea mult oxigen. Nu stiu care-i faza, tre sa curat din 2 in doua zile buretul filtrului ca altfel se umple cu niste chestii maro. Alea or fi bacteriile?
Am bagat apa si in acvariul mare si deocamdata pare ok, asa ca o sa pun pestii dupa ce il ciclez

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Nu cred ca e deloc buna ideea cu masuta in mijlocul sufrageriei:
- cum duci cablurile de curent pt. filtru si lumina?
- cum pui neoanele pe geamul-capac?
- o sa fie mare vanzoleala in jurul acvariului => stres mare pt pesti si pt tine cand iti vin musafirii (daca e unul mai impiedicat?)
- cand pui ceva pe masuta-acvariu (o ceasca de cafea samd.) sau (cazul meu) iti dai nevasta cu capul ca le-a dat prea mult de mancare pestilor => big bang in capul pestilor

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar astea mi-au trecut prin cap cand am vazut postul tau.

Ca sa-ti fiu si de ajutor (nu numai sa critic):
- nu spala cu prea multa convingere buretele (in nici un caz cu apa de la robinet: are clor). Chestiile alea maro sunt bacteriile cele bune, lasa-le sa-si vada de treaba.
- ca sa nu ai remuscari ca ti-ai lasat pestii flamanzi gasesti in pet-shop-uri niste pastile care se dizolva treptat http://www.zooplus.ro/product_info.php?cPath=21_141_191_194&products_id=1175, dar trebuie si astea adaptate la nr. de pesti si timpul care lipsesti.

Bafta!

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com