[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problemele mele de incepator  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum am dat de belea! unul dintre carasi are o pata mare rosie pe burta si in mijloc pare sa fie cava alb. Am pus poze si un filmuletz la adresa: www.fotografie3d.com/peste.html
Nu stiu ce sa fac, sa il sacrific pt ca sa nu se imbolnaveasca si ceilalti sau e o rana si poate o sa-i treaca? El se comporta relativ normal dar arata destul de rau. Sper sa stie cineva ce are.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pt ca nu a raspuns nimeni si situatia lui se agrava, am luat decizia de al criogeniza.
Pe ceilalti i-am pus in acvariul mare, desi nu e ciclat complet, dar decat sa se imbolnaveasca si ei...
In acvariul initial, am lasat doar celalalt caras, ca sa nu stea cu viviparii.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La 2 saptamani dupa ce i-am pus in acvariul nou, totul era perfect, pana aseara cand am vazut ca un sanitar (de-ala mic, alb cu fatza de iceage), statea aproape nemiscat si din cand in cand lua cate o gura de aer de deasupra dupa care statea iar jos. Azi dimineatza l-am gasit mort. Iar o femela de guppy sta cu gura deschisa la umbra, parca trage sa moara. Ceilalti par ok deocamdata, chiar au aparut si 12 pui de saptamana trecuta si sunt destul de vioi. Si celalalt sanitar observ ca incepe sa se duca sus sa ia aer. Acvariul are un filtru destul de puternic, cu aerare, nu poate sa fie vorba de lipsa de oxigen. Poate sa fie de la caldura? Sunt 27.7 grade in apa si nu stiu ce sa-i fac. Singura modificare pe care am facut-o in ultimile 2 zile e ca am mai pus niste pietris(pe care l-am spalat foarte bine si l-am si fiert) si am mai pus cateva scoici frumoase care au fost si ele fierte. Stiu ca astea pot schimba phul dar sunt foarte putine si mici(6-7), in acvariul ala mare nu cred ca pot sa faca ceva.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Sa-mi fie cu iertare offtopicul dar pe mine altceva mi-a atras atentia:

Omepheus wrote:Dupa ce am dat 90.000 pe 2 fire de plante amarate din piata Vitan..........


Unde este domne piata asta Vitan? Si mai au si pesti acolo? Cum de mi-a scapat? Poti da mai multe amanunte? Unde e piata asta si locul cu pestani?
[Email] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lol, stai in vitan si nu stii unde e piatza vitan
e intre posta vitan si Mall. E o cladire portocalie. Inauntru e o taraba cu pesti, plante, de toate. am mai cumparat o planta de 100.000 de la el si asta e ok, a dat si frunze.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

ahammm.Pai stai un pic ca aia nu e piata, e o cladire. La mine piata inseamna de genul Obor, Amzei etc.... In fine, mercic de info, o sa fac si eu o vizita pe acolo.
[Email] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

e foarte piatza! are tarabe, cartofi, patrunjel, tzarani, mere, pere, frizerie, carne, peste, lactate, tzigani, pui, inghetata, tot ce vrei. :-)

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

...sa continuam off-topicul.....
Am fost si eu acolo, de fapt nu e un magazin, e un nene care are o taraba cu 2-3 acvarii mici, ceva scule si obisnuitele mincaruri uscate. Din punctul meu de vedere nu gasesc folositor de acolo decit mincarea uscata, deoarece e mult mai aproape decit orice alt magazin si in caz de urgenta e ok.

P.S - din punctul meu de vedere tot nu e piata chestia aia pentru ca e acoperita in totalitate. In rest intr-adevar intruneste toate caracteristicile unei piete: tarabe, legume, fructe, etc.... :-)
[Email] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Suuper, azi dimineatza am vazut prima nastere la femela de xipho. Ce fain ii expedia! Acum acvariul mare le ofera destule locuri de adapost printre plante si chiar printre pierte. Astia nou-nascuti se baga sub pietre de zici ca nu e niciunul. Sper sa supravietuiasca. Pana acum au supravietuit 5 pui de guppy care acum sunt destul de mari si inca vreo 7-8 mai mici, iar acum daca supravietuiesc macar 4-5 xipho ma declar multumit. Oricum, pana acum nu vazusem nasterea pe viu, vedeam ca-s pui dar nu stiam de unde.

Ca sa revin putin la problema mai veche, murisera sanitarii, 2 gupe in interval de 2 zile, dupa care totul a revenit la normal. De atunci nu am mai avut probleme.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

hmm, o chestie care mi se pare interesanta e ca din 4 grupe de pui de diferite varste, cam 35 in total, 100% sunt femele. Care-i faza? E o simpla coincidenta sau e o treaba de temperatura sau ceva?

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cam cat sunt de mari puii?
Unii se maturizeaza mai tarziu, deci daca inca sunt mici nu prea ai de unde sa sti sigur.
[Email]
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aha, pai unii au aproape 2 luni cred, altii 1 luna si cei mai mici cam 2 saptamani
[Email] [WWW] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pe la 6 saptamani apar culorile la Guppy.
[Email]
raresr
Junior member

Joined: 01/08/2005 09:40:26
Messages: 40
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

filtru cu burete nu face treaba buna deloc , cumpara unu asa cum trebe si nu o sa mai ai probleme cu apa tulbure si cel ami important nr pestilor daca aai prea multi ii normal sa nu ai o apa curata
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Pe la 6 saptamani apar culorile la Guppy.
Doar daca au fost crescuti corect ....... omu' nostru nu ne da nici un detaliu despre cum a tinut puii .......

De fapt aia 35 pui sint Guppy sau Xipho ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu mai am demult probleme cu apa tulbure, totul e ok acum. am facut chiar si sistem de racire pt zilele calduroase. Pestii nu sunt multi deloc, am mai spus intr-un post ca am lasat doar un caras si 2 sanitari in acvariul mic, iar in acvariul mare (aprox 130 l utili) am 2 xifo, 4 molly, 6 guppy si 3 neoni. Tot aici am amenajat un desis intr-un colt, sus, unde se aduna puii, azi dimineatza am vazut ca au mai aparut, sunt vreo 50 de pui mici de guppy, 5 pui de 2-3 saptamani de xipho, 10 mai marisori tot de guppy.
Am angajat 4 melci pomaceea pentru curatat geamuri si totul merge struna.
Instalatia de racire: filtrul bate puternic in sus, facand o fantana arteziana, iar in asta bate un ventilator de carcasa la 12 v. Treaba asta ma ajuta sa mentin 26 de grade in zilele cand ar fi ajuns la 31.

Ma intrebam de ce totul e atat de curat de cand am pus pietris jos, asta pana l-am miscat putin si am vazut ca sub el se strange o gramada de mizerie. Intrebarea e: trebuie sa scap de mizeria asta cumva, sau tocmai asta e buna pentru plante si sa o las acolo? Nu pare sa deranjeze nimic daca o las acolo, apa e curata, pietrisul arata bine, so..., daca nu e musai nu incerc sa-l scot, mai ales ca mi se pare cam laborioasa treaba.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Omepheus wrote:Ma intrebam de ce totul e atat de curat de cand am pus pietris jos, asta pana l-am miscat putin si am vazut ca sub el se strange o gramada de mizerie. Intrebarea e: trebuie sa scap de mizeria asta cumva, sau tocmai asta e buna pentru plante si sa o las acolo?
E bine sa aspiri periodic substratu' . Cu un "clopot" facut dintr-o "sticla" din plastic cu fundu' taiat, "sticla" la care atasezi furtunu' prin care se scurge apa.

O sa se coloreze puii de guppy cind va fi momentu' .

Poze: smilie ... Poze cu plante
lavi_tm
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/05/2006 18:49:46
Messages: 46
Location: Timisoara
IP:
Offline

Omepheus intreba ceva si despre sexul puilor. Adevarul e ca si pe mine ma cam zapaceste intrebarea asta...are temperatura de-a face cu determinarea sexului pestilor?
Am inmultit si eu xifo, guppy si black molly, iar toti puii, chiar TOTI au fost femele . De ce? Binenteles ca din tot cardul de molly o femela s-a sacrificat pentru perpetuarea speciei, dar intrebarea ramane un mister pentru mine.
Sper sa ma lamureasca cineva
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lavi_tm wrote:Omepheus intreba ceva si despre sexul puilor. Adevarul e ca si pe mine ma cam zapaceste intrebarea asta...are temperatura de-a face cu determinarea sexului pestilor?

N-as prea crede. Singurul raspuns viabil este ca la o temperatura mai mare, puii se dezvolta mai repede, iar durata lor de viata crescuti in asemenea conditii se scurteaza. Si spun asta din propie experieta.
lavi_tm wrote:Am inmultit si eu xifo, guppy si black molly, iar toti puii, chiar TOTI au fost femele . De ce? Binenteles ca din tot cardul de molly o femela s-a sacrificat pentru perpetuarea speciei, dar intrebarea ramane un mister pentru mine.
Sper sa ma lamureasca cineva

Ei, misterioase sunt caile Domnului!
Omepheus
Junior member

Joined: 18/05/2006 12:28:23
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am revenit. Nu mai sunt tocmai un inceptator si trebuie sa multumesc celor care m-au ajutat.

Asta e acvariul pe care l-am inbunatatit incet incet:
http://www.youtube.com/watch?v=yKQurBlEA7o

Carasul, o femela de guppy, una de xipho si 2 moly sunt pestii pe care i-am cumparat in prima zi. Intre timp si puii au crescut. Acum controlez nivelul populatiei prin punerea unui stuf unde sa se ascunda puii sau prin scoaterea lui, daca populatia nu trebuie sa mai creasca.

Cred ca a mers totul bine din moment ce inca am pestii pe care i-am cumparat prima oara.

Ma lovesc acum de o mica problema. Am luat un rechinas, si anume acesta: http://www.youtube.com/watch?v=BhGBpiw4t-o si constat ca e incapabil sa manance. Il am de o saptamana. Desi se tot plimba rapid de colo-colo, nu se uita niciodata nici pe jos, nici pe sus, unde e de obicei mancarea. Chiar daca e in cadere, nu il intereseaza. Mi-e frica sa nu moara de foame. L-am pus in acvariul cu pui in speranta ca poate mananca macar pui, dar nici nu-i baga in seama. La cum arata si cum se misca, pare un pradator, dar la ce comportament de looser are... nu stiu ce sa ma fac cu el.

vrei poze 3d sau filmare 3d? Vorbeste cu mine!
Intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com