[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
proiectare acvariu nou; sfaturi va rog!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Marius_NE wrote:Cu adaugirea ca dintre noi doi doar tu esti coolt™, iar eu ma straduiesc sa nu ma fac de ras

Stiu, modestia e o caracteristica a oamenilor cu adevarat valorosi . Lasa ca-s io coolt™ pentru amindoi .

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2012 14:22:38


Poze: smilie ... Poze cu plante
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Porcu wrote:Stiu, modestia e o caracteristica a oamenilor cu adevarat valorosi . Lasa ca-s io coolt™ pentru amindoi .


Acum am vazut ce ai scris Da, esti destul de coolt™ pentru o armata d'astia ca mine

Ca veni vorba de as avea nevoie de un sfat. Am observa de ceva vreme ca intre marginea din fata a substratului si geamul frontal s-au acumulat "neste" mizerie. Am un fel de "sifonator" de fund, pe care il utilizez saptamanal, dar nu reusesc nicicum sa ajung in profunzime. In plus, am observat si niste bule de gaz in zona cu probleme (intre marginea substratului si geam) care ma nelinistesc putin. Ce as putea utiliza ca sa pot sifona cum trebuie si zonele astea greu accesibile (si oarecum profunde)?

Let the good times roll..
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sifoneaza atiti de adinc incit sa nu deranjezi solu' fertil de jos. Unde nu ajungi (intre plante sau in colturi) poti baga o bagheta pe care o agiti usor sa elimini bulele de gaz si putin din mizerie. Daca mai ramine ceva nu-ti fa probleme, nu trebe curatenie ca-n farmacie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Porcu wrote:Sifoneaza atiti de adinc incit sa nu deranjezi solu' fertil de jos. Unde nu ajungi (intre plante sau in colturi) poti baga o bagheta pe care o agiti usor sa elimini bulele de gaz si putin din mizerie. Daca mai ramine ceva nu-ti fa probleme, nu trebe curatenie ca-n farmacie .


Merci de ajutor! O sa incerc sa-mi domolesc obsesia de a face curat luna.

Let the good times roll..
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

Revin cu niste intrebari care ma rod de ceva vreme. Sper sa ma puteti sfatui.

1. Am anumite fluctuatii de pH, care in mod normal ar trebui sa ramana stabil la 7,1. Pe timpul noptii ramane la valoarea asta, pe timpul zilei urca cam cu 0,1 maximum. Oare care ar fi motivul? (am maxi flipper Dennerle pentru acvarii de pana la 600 l, iar butelia e plina si CO2-ul merge non-stop).

2. HC-ul are frunzele "uscate" si nu-mi dau seama de ce. Sa fie lumina insuficienta, dozarea de fertilizanti insuficienta sau stratul prea mare de pietris peste substratul fertil?

3. Tinand cont ca am crescut intensitatea luminoasa, iar in gand am o noua crestere (permanenta) in WE, pana la 0,86 W/l, sa incep sa fertilizez cu A1 NPK? O cantitate mica provine din PlantGold 7, care e consumata extrem de repede (in nici 1 zi).

Va multumesc frumos de ajutor!

Let the good times roll..
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

1. O usoara fluctuatie e normala. In timpul zilei (cand lumina e aprinsa) plantele consuma co2, asadar e ceva mai putin in apa si creste pH-ul. In timpul noptii, plantele nu mai au nevoie de co2, caci nu mai fac fotosinteza fiind intuneric. CO2-ul se aduna, pH-ul scade. 0.1 grade e perfect normal, nu-ti fa griji, nici nu afecteaza cu ceva plantele/vietuitoarele.

In legatura cu fertilizarea, nu stiu daca fertilizezi si macro si nu cunosc linia de la dennerle, dar ca idee generala, mai multa lumina = mai multa fotosinteza = cerere mai mare de nutrienti. N-ar strica daca ai si testa apa pt nitrati/fosfati sa stii cam pe unde te afli comparativ cu cerintele plantelor tale.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

stefanp wrote:1. O usoara fluctuatie e normala. In timpul zilei (cand lumina e aprinsa) plantele consuma co2, asadar e ceva mai putin in apa si creste pH-ul. In timpul noptii, plantele nu mai au nevoie de co2, caci nu mai fac fotosinteza fiind intuneric. CO2-ul se aduna, pH-ul scade. 0.1 grade e perfect normal, nu-ti fa griji, nici nu afecteaza cu ceva plantele/vietuitoarele.


Ma gandeam sa incerc sa-l mai cobor, pana pe la 7. Si ma gandeam daca o fi si reactorul insuficient... In fine, merci de raspuns Stefan!

stefanp wrote:In legatura cu fertilizarea, nu stiu daca fertilizezi si macro si nu cunosc linia de la dennerle, dar ca idee generala, mai multa lumina = mai multa fotosinteza = cerere mai mare de nutrienti. N-ar strica daca ai si testa apa pt nitrati/fosfati sa stii cam pe unde te afli comparativ cu cerintele plantelor tale.


Fertilizez asa: Saptamanal S7 si Planta Gold 7, o data pe luna E 15 si V30 in alternanta (E15 pe 15 ale lunii si V30 pe 30 ale lunii). Am testat apa la o zi dupa fertilizare si mi-a dat cifra aia astronomica la PO4, iar peste o zi era 0. La fel si NO3. Deci mananca foarte multi nitrati si fosfati..

Let the good times roll..
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Marius_NE wrote:

Ma gandeam sa incerc sa-l mai cobor, pana pe la 7. Si ma gandeam daca o fi si reactorul insuficient... In fine, merci de raspuns Stefan!


N-am folosit reactorul asta, nu stiu ce eficienta are. Insa poti sa-i mai dai putin gaz din butelie si vezi daca mai coboara pH-ul. Fluctuatia asta insa tot o vei avea, e ceva normal.
Asa am si eu: noaptea ajunge la 6.85 si in timpul zilei se duce pana pe la 6.9-6.95

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Presupun ca aditia de CO2 o faci prin electrovalva controlata de Profilux. La setarile de pH
in partea dreapta a ecranului ai o rubrica cu diferenta de pH intre zi si noapte, care din fabrica
vine setata la 0,1. Daca aceasta optiune (diferenta de pH intre zi si noapte) este selectata, atunci
din acest motiv ai diferenta de pH. Trebuie doar sa deselectezi aceasta optiune si pH va ramane la
fel si ziua si noaptea.

Ce valoare ai la KH?

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

stefanp wrote:N-am folosit reactorul asta, nu stiu ce eficienta are. Insa poti sa-i mai dai putin gaz din butelie si vezi daca mai coboara pH-ul. Fluctuatia asta insa tot o vei avea, e ceva normal. Asa am si eu: noaptea ajunge la 6.85 si in timpul zilei se duce pana pe la 6.9-6.95


E la maximum deschisa butelia si merge aproape non-stop.

kirucd wrote:Presupun ca aditia de CO2 o faci prin electrovalva controlata de Profilux. La setarile de pH in partea dreapta a ecranului ai o rubrica cu diferenta de pH intre zi si noapte, care din fabrica vine setata la 0,1.


Te referi la histerezis? Daca da, l-am setat de la inceput la 0,01.

kirucd wrote:Ce valoare ai la KH?


Aici e buba. Ultima data KH era 10, iar GH 11.

Let the good times roll..
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Marius_NE wrote:
E la maximum deschisa butelia si merge aproape non-stop.


Ma refer din reductor. Sa-i dai voie sa scoata mai mult gaz catre acvariu.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma refer la histerezis, ma refer la ce este in partea dreapta a ferestrei cu setarile pentru pH,
respectiv diferenta dintre zi si noapte.

KH-ul nu iti permite sa te duci mult mai jos cu pH-ul.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

stefanp wrote:
Marius_NE wrote:
E la maximum deschisa butelia si merge aproape non-stop.


Ma refer din reductor. Sa-i dai voie sa scoata mai mult gaz catre acvariu.


Sincer, ori nu stiu eu sa umblu la el, ori nu pot lucra la el.

Let the good times roll..
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

kirucd wrote:Nu ma refer la histerezis, ma refer la ce este in partea dreapta a ferestrei cu setarile pentru pH,
respectiv diferenta dintre zi si noapte.

KH-ul nu iti permite sa te duci mult mai jos cu pH-ul.

O seara placuta,
Dragos


Si uite cum, doar din acest punct de vedere, mi-e dor de apa de la Baia Mare....

Let the good times roll..
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai ai un reductor la butelie nu? Chiar daca butelia e deschisa la maximum, reductorul hotaraste cat gaz iese din ea catre acvariu.
Daca mai vrei sa cobori pH-ul, mai dai un pic drumul din reglajul fin (sau ce robinet de reglaj are modelul tau) si atunci va intra mai mult co2 in apa.

Bineinteles fii atent la tabelul kh/ph/co2.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

stefanp wrote:Pai ai un reductor la butelie nu? Chiar daca butelia e deschisa la maximum, reductorul hotaraste cat gaz iese din ea catre acvariu.
Daca mai vrei sa cobori pH-ul, mai dai un pic drumul din reglajul fin (sau ce robinet de reglaj are modelul tau) si atunci va intra mai mult co2 in apa.

Bineinteles fii atent la tabelul kh/ph/co2.


O sa ma uit sa vad ca sigur tre' sa fie ceva de genul. Dar daca ma uit pe tabel, e clar ca mai jos de atat nu pot merge fara sa omor toate vietuitoarele din acvariu. Damn it!!

Let the good times roll..
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Acum iti zic ce-as face eu (repet, eu, ca sa nu ma injuri in caz de ceva ).
Eu as mai cobora un pic, cu grija si cu ochii pe vietuitoare. Din experienta cu setupul meu anterior, se adapteaza si accepta o concentratie ceva mai mare decat in tabel.
Evident, daca ii vezi ca umbla pe sus, revii la treburile initiale.


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

stefanp wrote:Acum iti zic ce-as face eu (repet, eu, ca sa nu ma injuri in caz de ceva ).
Eu as mai cobora un pic, cu grija si cu ochii pe vietuitoare. Din experienta cu setupul meu anterior, se adapteaza si accepta o concentratie ceva mai mare decat in tabel.
Evident, daca ii vezi ca umbla pe sus, revii la treburile initiale.



Nu te injur deloc, nu de alta da' exact asta am si facut Sunt cu ochii pe "salbaticii" mei sa nu cumva sa o ia "cu roatele in sus". Pana acum nimic in neregula.

In plus, am inceput cu A1 NPK. Ce mai "alecus balecus", e clar ca plantele consuma foarte multi nutrienti, iar algele incepeau sa se iveasca din nou. Sa vedem ce o sa iasa!

Let the good times roll..
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hai sa fie cu noroc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Marius_NE
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2008 00:33:06
Messages: 183
Location: Neuchâtel, CH
IP:
Offline

stefanp wrote:Hai sa fie cu noroc


Hai sa fie!

4 "strokes" aseara, 4 dimineata, teste deseara si toata aceasta "sfortare" pentru a ajunge la urmatoarele valori:

N: 20 mg/l
PO4: 1-1,5 mg/l
K: 15 mg/l
Fe: 0,1 mg/l
Ca: 20 mg/l
Mg: 5 mg/l

Din cate am citit, A1 Daily NPK ar contine:

N- azot 2,17%,
P2O5 – fosfat 0,31%
K2O – oxid de potasiu solubil in apa 1.00%
MgO – oxid de magneziu 0,31%
B – bor 0,02%
Cu – cupru 0.006%
Fe – fier 0,291%
Mn – mangan 0,116%
Mo – molibden 0,012%
Zn – zinc 0,006%
Co – cobalt 0,001%
Ni – nichel 0,001%
Li – litiu 0,003%
Al – aluminiu 0,002%
Vn – vanadium 0,0015%

Are cam tot ce trebuie. Sa vedem daca asa o sa mearga plantele la turatie maxima.

Let the good times roll..
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com