[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Malawi - 700 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

Sunt aproape) stii vba aia! mai mic cu talie sbtire si lunga si mai mare cu talie mai groaasa si putin mai scurta))
putin))

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Din cosiderente de buget, m-am decis sa iau intai filtrul si incalzitoarele ca sa am cu ce sa dau drumu' la ciclare. Pe parcursul ciclarii am timp sa strang bani pentru confectionarea capacului. Am ales asa in ideea sa transfer pestii mai repede in bazinul mare. La o adica pot sa ii tin si fara capac o perioada, dar fara filtru si incalzitor nu pot

Trebuie sa ma mai astepti daca vrei sa luam materialul pentru capac impreuna, varule.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Hmmm...nu cred ca are rost sa "incarci" acvariul cu un capac care va prezenta o gramada de inconveniente: greutate, marime, etc si cu care vei lucra foarte greu...daca nu ai schimb la picatura tre dat jos, pus la loc...iti spune asta unu care a renuntat la capac.
Solutia: AquaMedic Aquawall - doi suporti fixati in perete deasupra acvariului si o lampa suspendata, facuta din ceva usor, gen komatex, dar cu marginile coborand catre marginile capacului.
Pun o schema.
 Filename Schema capac.pot [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 138 Kbytes
 Downloaded:  120 time(s)


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Interesant, imi place cum arata dar nu e la fel ca in cazul lampilor suspendate din tavan ?

Adica nu exista riscul sa sara pestanii din acvariu?

Daca pun un gratar sa nu sara, imi strica estetica bazinului.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci...marginile capacului vin pana in intaritoarele longitudinale...pe acolo nu au cum sa sara...iar lateralele, care-s goale, adica spatiu gol, nu cred ca sar pe acolo...la asa ceva ma gandesc si eu la al meu.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pai si daca vin pana pe intaritoare, cum mai umbli la el sa prinzi pesti etc ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, marginile "capacului" asta nu se sprijina pe laterale...de fapt este un capac suspendat de Aquawall...doar ajunge pana la 1-2 cm de intaritoare. Cand vrei sa lucrezi in acvariu, scoti lampa din suportul acela. Am in cap si modul de prindere in fantele caoacului...intr-o parte capacul are o dunga mai lata, in cealalta mai ingusta...se baga in fantele de prindele a Aquawalului ....cred ca realizezi cum din schema.
 Filename Capac_1.ppt [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 112 Kbytes
 Downloaded:  64 time(s)


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

O sa ma gandesc cum fac pana la urma.

Eu ma gandisem sa ii fac capacul foarte practic, adica sa nu trebuiasca sa il ridic mereu cand umblu la acvariu.

Ma gandeam sa ii fac o rama care imbraca acvariul, deasupra sa vin cu lampile de lumina si de abia apoi sa vin cu o chestie care acopera totul. Ceva facut din doua bucati ca sa imi fie usor sa manevrez.

Astfel nu trebuie sa ridic niciodata capacul cu tot cu lampi, ci doar acele placi de deasupra. E asemanator cu al lui Lofty,caruia o sa ii fac o vizita in curand, daca nu e cu suparare ca sa ma inspir putin.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Uscarea siliconului e un chin pentru mine, asa ca am facut o poza de plictiseala.

image

Nu aruncati cu pietre

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline



Era mai amuzant daca era :

Hai frate cu siliconul ala odata, ca nu mai avem scapare

Bazinul e custom made , cu semnatura detinatorului , sistem antifurt .

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

... si cu localizare prin GPS )

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

...frumos!

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

prima umplere ...

image

image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pestii sunt la apa de vreo saptamana, cu filtrul vechi, Hydor Prime 30.

Parametrii apei sunt OK, apa limpede, nici o problema.

Aseara am bagat si noul filtru, un Fluval FX5, care este imens pe langa Hydor, sunt sigur ca am filtrare arhisuficienta.

Maine ma apuc de capac, il fac din lambriu de PVC, iar pe 27 aprilie aduc pietrele si finalizez ,in sfarsit acvariul.

Momentan arata ca dupa razboi, fara nisip, cu echipamentele la vedere, cu capacul si pietrele de la acvariul mic

image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2010 17:59:33


Biotop Malawi || Biotop Amazon
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

Sa-mi aduci si mie niste bolovani Domnu`
Gasesti tu loc in masina pt 3 4 5 bolovani mai mari

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

incet, incet prinde contur. FX5-u ala rupe! nu o sa ai probleme cu filtrarea.

Don't force it ... Get a larger hammer.
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nenea pomi nu ma pot abtine, dar ce plantat ar merge acolo , vaaaaaai vai vai vai vai , superb oricum , si cu ciclide sunt curios cum o sa iasa final, abea astept sa ne tii la curent

auzi da sincer zi, cum stateai la prima umplere? cum iti era inima?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2010 23:44:07


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ptiuuu....plante in peste 500 l???Sa faca bashici permanente la maini de la scaldatu zilnic? doar pe o astfel de "pasune" e de lucru, nu gluma
Deci, lumina aia Pomi e prea puternica si centrata....foloseste un singur neon, cel mai lung de pe piata romaneasca. Acuma patentez cu succes intretinerea africanilor la lumina naturala din camera, fara neoane...rezultatul....roiuri si roiuri de pui ! Si la Malawi si la tanganicani....e mult mai aproape de conditiile lor naturale din lac. Lumina e o chestie artificiala, impusa de om, ca sa ne bucure noua retina. Dar, unii stiu....la bazinul cu ikola, care-l am de 1 an deja, NU AM LUMINA ! Decat ce e in camera.
Emotii...nu cred ca a avut. La sticla de 12, cu intarituri...poti baga nisipul in bazin relativ usor, fara sa tulburi apa sau sa cerni nisipul pe pesti....iti trebuie un tub mai gros, de 15-20 cm diametru. Din acela din PVC cum se foloseste la canalizari. Il bagi in apa pana la fundul bazinului, bagi nisipul cu grija cu o cana in tub, cade la fund, ridici incet tubul, nisipul se imprstie pe o zona, muti tubul si tot asa. Dupa ce ai realizat stratul de grosimea dorita de tine...lasi pestii sa-l aranjeze cum vor ei.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

minnardy wrote:Acuma patentez cu succes intretinerea africanilor la lumina naturala din camera, fara neoane...rezultatul....roiuri si roiuri de pui ! Si la Malawi si la tanganicani....e mult mai aproape de conditiile lor naturale din lac. Lumina e o chestie artificiala, impusa de om, ca sa ne bucure noua retina. Dar, unii stiu....la bazinul cu ikola, care-l am de 1 an deja, NU AM LUMINA ! Decat ce e in camera.

Bate soarele in camera cu acvariu ?
Io patentez intretinerea Tropheusilor la lumina f.f.f. intensa: 2x54W T5 (AquaMedic Reef White - 10.000 K + JBL Marine Day 15.000 K) + 1x40W T8 Marine Glo ....... asa a ramas lumina de cind era acvariu marin. Mi se pare multa lumina pentru un acvariu de 360 litri neplantat. Partea pozitiva e ca apar alge pe pietre. Tropheusii si mai ales puii lor le adora ....... Partea negativa e ca am de sters geamu' . La cit de intunecat e locu' in care-i acvariu' meu ....... li s-ar atrofia ochii fara lumina artificiala .

Poze: smilie ... Poze cu plante
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Camera, dupa cum stie si Faraonu, e orientata, bineinteles, in cinstea constructorului acvariului, catre Baia Mare, adica, spre nord. E insa foarte luminoasa ca se reflecta soarele din geamurile blocurilor de peste drum care-s orientate spre sud.
Vad ca ambele solutii is bune....cu, sau fara lumina, fapt confirmat de puzderia de pembe si ikole nou nascute. Intr-adevar, eu am o problema cu algele, care nu-s...si le-ar place pestilor sa fie. Dar se rezolva cu tot felul de spiruline, fulgi, granule, mini-granule.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com