[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Malawi - 700 litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gherey wrote:
minnardy wrote:Eu unul ma intreb cum stii ca P. acei sunt masculi si femele la 6 cm... . Ca aceii mei au 12 cm si habar nu am care e femela, care mascul, exceptie doar atunci cand femelele au gusa. Da, cunosc...teoretic femele sunt usor mai inchise la culoare, dar asta e cam vrajeala. Daca ti-au facut gusi, atunci dam de acord. Insa la 6 cm is cam mici ptr a le spune sexul.
La tine ar merge si un Iodotropheus, un L. perlmutt, Cynotilapia afra Cobue sau P. polit daca ai gasi.


Am si eu acei minnardy, cei mai mari si putin mai voalati cu alipioarele conturate mai mult cu alb sunt masculi. Au acelasi comportament la depunere ca si elongatus, caeruleus etc. Sunt africa


Eu am facut acu, rapid, un filmulet, mai prost calitativ, dar aceii se vad destul de bine.
http://www.youtube.com/watch?v=Acyr3eKq36w
Africa...cine e africa? Daca la tine te referi, si eu sunt Africa, de ani de zile. Iar argumentele tale, ptr P acei msuli nu tin. Da, poate la ngara care au acea dunga alba pe coada. Dar, aceii, cei putin ai mei, au cozile identice, nu-s voalate; cat despre comportament, e acelasi ca la toate mbunele...personal am L perlmutt, P flavus, P acei, P saulosi red coral, Iodotropheus...dintre toate speciile, cel mai greu identificabila e femela de acei. In film se pot vedea...sunt cei doi care se invart tot pe sus. E o pereche. Stiu sigur asta pentru ca am avut depuneri de la ei. Au 12 cm si, alaturi de flavusi sunt cei mai mari pesti din bazin. Toti imi sunt mari, peste 10 cm, dupa cum se poate vedea in film, dar aceii sunt recordmeni. Recunosc femela prin faptul ca e mai supla, si cand are gusa...masculul e masiv, poate are chiar 13 cm. Dar nici vorba de vreo banda mai albicioasa. La 6 cm au abia 5-6 luni, nu-s ajunsi la maturitatea sexuala, astfel ca coloratia corpului nu e definitivata.
Astea sunt observatii personale, chestii pe care le-am constatat eu la aceii mei. Se poate ca, in cazul lui Pomi, lucrurile sa stea altfel.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Minnardy, e greu sa imi dau seama din filmulet care e femela si care e mascul. Ai mei ii am de la 3 cm si i-am vazut zilnic. Doi dintre ei au crescut foarte mult pe langa ceilalti, aproape dublu. Masculul dominant e cel mai mare, musculos si vorba lui Gherey, este mai voalat si are dorsala mai mult bleu decat galben. Fetele sunt mai suple si au dorsala complet galbena. Plus ca le-am observat comportamentul si i-am vazut depunand de cateva ori. 6 cm este media, masculul mare are vreo 9 cm de exemplu.

In cazul tau as paria ca pestele mai suplu este femela.

Am vazut ca ai P saulosi red coral, poti sa pui niste poze cu ei, ca nu i-am observat in filmulet? Sunt chiar ca in pozele de pe net, rosiatici ?

Mike, cunosc riscul hibridizarii dintre elongatus si kingsizei, dar nu as renunta la ei. Masculul mic de kingsizei promite multe, are dungile perfecte, complete, forma corpului si culorile armonioase. Vreau sa vad ce iese din el pe la 10 cm

Saulosi ar fi o optiune buna, avand in vedere ca o sa tin mai multe femele(galben) cu 1-2 masculi? Asta ca sa echilibrez galbenul cu albastrul din acvariu.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

Sau Metriaclima Msobo Magunga care sunt mai portocalii si se fac mai mari decat P.Saulosi Coral Red.Asta depinde cum si cu ce ii hranesti bineinteles.
[Thumb - Metriaclima%20sp%20Msobo%20Magunga.jpg]


Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ii stiu. Nu imi place masculul cum arata

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 23:18:07


Biotop Malawi || Biotop Amazon
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

Eu chiar pt. mascul mi-am cumparat 6 puiuti
Uite un mascul frumos...
[Thumb - msobo_magungaM09.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2010 23:31:13


Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline



Africa...cine e africa? /



Am vrut sa zic africani scz

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Am comandat sticla. Astept sa deblocheze drumurile, sa ma duc sa o iau.

image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2010 17:03:41


Biotop Malawi || Biotop Amazon
Gherey
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2010 14:38:01
Messages: 36
Location: Bucuresti-Muncii
IP:
Offline

Bravos, se fac pasi mari in terminarea proiectului, cu toate aastea ma motivezi foarte tare si pe mine cousin
Baga mare

http://i47.tinypic.com/zvxy0g.jpg
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Bag, bag

Acum nu ma mai opreste decat vremea de afara )

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Mihnea B.
Junior member

Joined: 11/07/2009 17:22:40
Messages: 34
Location: Brasov
IP:
Offline

ai luat in cosiderarea o familie de metriaclima membe deep? masculul este superb iar femelele sunt de un portocaliu intens. eu am membe deep si Johanii iar portocaliul de ma membee este mult mai intens decat la johanii.

http://s569.photobucket.com/albums/ss133/mihneasb/Acvariu/
[Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Nu ma incanta asa mult membe deep. Cred ca o sa adaug vreo 10 pui de saulosi si ii aleg cand mai cresc.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pomi, te rog sa-mi detaliezi un pic ce rame ai luat pentru usile acelea culisante. Te rog asta pentru ca am fost azi la Praktiker sa caut asa ceva. Am gasit ceva set de rame la 2 milioane. Erau metalice, nu cred ca aveau 170 cm lungime, dar aveau ceva rotite care atarnau cumva pe rama si care se fixau pe usi. Mi s-au parut foarte scumpe si, din cate mi s-au parut mie din pozele tale, ai ceva de plastic.
Mersi fain

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Eu am luat din Hornbach. Sunt la raionul de suruburi, dibluri, balamale etc.

Sunt mai multe modele, plastic, aluminiu, ingropat, cu o usa, cu 2 etc.

Modelul meu este din plastic, lungime 2 metri si este ambalat intr-un tub trasparent. Il vezi intr-una din pozele de aici, aia cu materialele.

M-a costat 96 RON. Daca iti iei modelul identic, iti mai trebuie niste suruburi mici, ca sa prinzi sina de stand, caci in ambalaj sunt doar cele cu care prinzi rotitele de usi. Si mai e o chestie, pe prospect arata ca se monteaza rotitele in usi, ingropate, dar te complici. Eu le-am prins direct pe usi, fara sa le ingrop si mi se vede putin din sina pe sub usi din aceasta cauza. Am rezolvat acest neajuns cu putina vopsea neagra , ramasa de cand am vopsit cadrul si am vopsit toata sina in negru.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, inseamna ca renunt la a mai inchide masa si a pune usi...Hornbach nu avem, iar la Baumax, Praktiker sunt doar metalice, scumpe ca dracu si se pot prinde doar pe partea de fund a profilului, ori eu le-as fi prins pe o laterala a profilului, fixate de rama de cornier de sus...macar asa imi vad zilnic echipamentele
Mersi Pomi

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

De ce nu pui cu balamale cu arc sau magneti? Iesi ieftin si asa ;)

macar asa imi vad zilnic echipamentele


...dar si le stergi zilnic de praf

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2010 18:06:38


Biotop Malawi || Biotop Amazon
Floorinache
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2006 23:57:33
Messages: 42
Location: Bucuresti Brincoveanu
IP:
Offline

salutare.

Ai PM ref la "unde gasesti sticla de 12 taiata industrial la 90 grade , in Sudul Bucurestiului":

Spor la treaba

F



****Nimic nu e mai scump decat un lucru primit gratis******
[Email] [Yahoo!]
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Sa nul trimiti la SwissGlass ca nu merita . Si sticla foarte scumpa si taiata "cu toporul" .
[Email] [WWW]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Floorinache mersi dar , dupa cum vezi mai sus deja am comandat sticla, joi ma duc sa o iau.

Oricum, cand am sunat eu saptamana trecuta nu avea la firmele scrise de tine, de fapt nu am gasit la nici o firma din Bucuresti.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Gasesc undeva lampi de 100cm cu 2 neoane 30W?

Nu imi ziceti Juwel Multilux ca are un pret de 357 ron si mi se pare exorbitant.

Un capac de Aquapro100 costa in jur de 200 ron in Hornbach. Daca nu gasesc altceva, mai bine imi iau 2 capace si scot lampile de la ele.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Nu mai bine iei de aici : http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/211957/Neon-Osram-L-30-W--865--T8--soclu-G13--Cool-Daylight?
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com