[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: miticalimona
Forum Index » Profile for miticalimona » Messages posted by miticalimona
Message
pentru ca am deja niste pui de flavus cam 1,5/2cm si altii recuperati din sump (mai am cativa ascunsi printre pietre in bazinul mare) a trebuit sa construiesc si un bazin de 50 l pentru pui
acest bazin vine pe mobilier in lateralul celui mare o sa aiba o teava de tur si una de retur cu care fac o circulatie permanenta a apei in sump (printr-o ramificatie la instalatia existenta)
pana lamurim problema cu pestele ce il avem de identificat
iata si cateva mici noutati
am si eu o dilema daca ma puteti ajuta
si anume daca stiti ce peste este acesta, eu il am de un an acum are 5 cm
a fost primit ca si delfin (cyrtocara mori)
va rog sa ma lamuriti
multumesc
pretul pt acvariu este cam mare dar daca doresti pot sa-ti dau relatii despre cei care au facut bazinul meu. daca vrei suna/ma
salut si spor la treaba i-ti doresc
eu zic sa nu te grabesti si sa te gandesti bine la ce vrei sa faci
daca vrei sump mai tarziu or sa trebuiasca niste gauri in acvariu ... si alte chestii
in legatura cu dimensiunea i-ti spun ca este ok ce ai ales, eu am 150x 60x 60 sticla de 10mm si fund simplu dar cu ramforsare in H
incearca sa citesti cat mai mult si alege ce trebuie cei de aici or sa te ajute
koala, dragos, adi radu sunt cei care m-au ajutat pe mine si altii la inceput, citeste topicuri lor si ce mai gasesti despre acvarii mari (mai ales cele sticki) , o sa gasesti destul material de studiu
inca o data succes
vand
pompa noua recirculare apa sarata / dulce
jebao dc 6000 l/h turatie/debit variabil cu controler
noua in cutie pret 500 lei
rel pe pm sau tel 0722591999
vreau si eu cateva sfaturi de la cei cu mai multa experienta, este prima vara pentru acvariul meu cu africani si temperatura oscileaza intre 27-28C, care este limita de siguranta si ce ar trebui sa fac pentru a le asigura africanilor mei conditii ok in timpul verii (urmeaza sa plec si in concediu cam 10 zile asa ca astept sfaturile voastre cu nerabdare)
acvariul in rest este ok, nu am avut probleme cu pestii, am mai donat cateva exemplare colegului elis, cateva femele au fost gusate dar nu am fost pregatit sa le ajut (lucrez la un bazin pt maternitate), promit sa pun si poze dar dupa ce ma intorc din concediu (vara stau foarte prost cu timpul liber)
multumesc inca o data pe aceasta cale celor care m-au ajutat cu sfaturi si idei la proiectul meu, bean animal-ul, sump-ul, schimbul la picatura si materialele filtrante sunt de un foarte mare ajutor, practic este ceea ce mentine echilibrul in bazin, fara aceste solutii cred ca totul ar fi fost doar o munca in zadar.
MULTUMESC pentru ajutor (mitica si africanii din baragan)
vand
pompa noua recirculare apa sarata / dulce
jebao dc 6000 l/h turatie/debit variabil cu controler
noua in cutie pret 500 lei
rel pe pm sau tel 0722591999
foarte frumos ! sa te bucuri de ei.
Lista pesti

9 - labidochromis caereleus
8- pseudotropheus demasoni
6 - aulononcara firefish red dragon
6 - pseudotropheus socolofi
6 - melanochromis maingano
4 – cyrtocara moori
6 – pseudotropheus Estherae
8 – pseudotropheus acei msuli
6 - Metriaclima Lombardoi

Si pentru ca-mi plac am mai cumparat si adaugat in acvariu si urmatorii…

6 – protomelas red empress
4 – astotilapia Latifasciata
4 – hemichromis lifalili
pt astia adaugati cred ca o sa primesc niste bobarnace dar sunt superbi…..

Total 73 pesti prezenti (sper ca am adunat bine)

Mai vreau 6-8- pseudotropheus Flavus (i-mi plac la nebunie)

Dupa 7-8 luni cand se vor apropia de maturitate o sa fac o selectie iar restul pestilor ii voi dona.

Probabil este cam mare numarul de pesti, nu ma supar si astept sfaturi legate de nr. de pesti si speciile asociate aici.
frumos, arata foarte bine, mai ai pesti de pus sau mai cumperi? (daca cumperi nu uita sa-mi spui si mie),
elis wrote:In sfarsit am introdus si eu pana acum 13 pestisori (7- acei msuli si 6-caeruleus) si peste inca 4 zile 5-6 buc ,apoi dupa inca alte 5 zile inca 10 -15 pestisori !
Sunt foarte incantat de ce vad in bazin!

sa incerci si cateva poze, astept cu nerabdare, sa vedem primii locatari
si acum cateva poze cu pestanii (nu prea ma pricep la foto. mai exersez poate o data cu cresterea pestilor devine si fotograful mai bun, sper...)
vedere de ansamblu
iata si ultimele modificari, am scurtat putin din inaltimea capacului, am montat 3 tuburi t8 36W (2 jbl marin day si 1blue marin), am mai pus pe margini si cate 2 benzi de 1 metru led albastre, capacul de sus din 2 foi de Komatex gros de 10mm, am montat picuratorul gardena (multumesc Elis), am montat in compartimentul pompei un flotor care mentine nivelul apei (mai ales dupa socuri de current sau lipsa retea alimentare)
vand
pompa recirculare jebao dc 6000
noua in cutie pret fix 500 lei
predare personala in bucuresti
rel pe pm sau tel 0722591999
elis wrote:Modificarea capacului si cu suportul pe care sta placa de sus , tot pe suport de aluminiu ca la mine il faci ?
La neoane trage firele pe exteriorul capacului prin pat de cablu lipit pe palul din spate si intra in acvariu printr-o gaura facuta prin pal ,la nivelul patratului de aluminiu ce vine in interior si iesi tot prin patrat in lateral in acvariu acolo unde vrei sa pui neoanele si atunci nu o sa se vada nici un fir.
Suporti aceia de inox(tabla) pt neon ii pui pe fiecare pe cate o bara de aluminiu .........
Intrebari ?

cand o sa ma apuc de modificat te sun daca sunt intrebari (acum astept niste cant abs pt pal asta pentru ca o sa umblu stii tu la inaltimea capacului)
am cumparat profil de aluminiu si balasturi pt neon de unde mi-ai spus tu. mi-am luat si "flotor" pentru umplerea la nivel a compartimentului pompei atunci cand revine curentul, o sa mai trebuiasca sa cumpar o carota de sticla 20 mm, revin cu poze dupa modificari/adaptari
elis wrote:Ce se vede acolo ,oare sunt alge verzi ?
Mitica ai reusit !!!!!

da algele verzi au inceput sa apara
dupa modificarile la Capac si lumina care urmeaza sa le fac sper sa fie mai multe (acum au inceput sa fie si pascute)
iata si cateva poze promise cu locatarii (lista cu pestii o vedeti mai sus), acestia se afla de 2 luni la mine acum ei au in jur de 4-5 cm, promit sa mai pun poze cand acestia or sa mai creasca.
vand
pompa recirculare jebao dc 6000
noua in cutie pret fix 600 lei
predare personala in bucuresti
rel pe pm sau tel 0722591999
 
Forum Index » Profile for miticalimona » Messages posted by miticalimona
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com