[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MihaiF
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Message
prefiltru Eheim cu reductii
Eheim Mech Pro este egal cu zero parerea mea. Filtrul acela din punctul meu de vedere ( pana nu inlocuiesti materialul filtrant ) este doar un consumator inutil de curent.
Altfel bazinul arata interesant.
Imi place .
e foarte bine . Aimonieri au sa sape grozav prin bazin. plus de asta sunt pesti care au nevoie de volum mai mare de apa.
niemals . Nu o sa mearga eleocharis pusila la levelu incepator. E o planta care are nevoie de CO2 , substrat fertil , fertilizare in masa apei , echipa de curatenie bine echilibrata si cel mai important : mult , mult skil . Ca incepator , nu ai sa poti si GATA. Si mai are si un mic secret intunecat , cred ca este BBA receptiva.
Eu am incercat in acelasi bazin , cu aceasi lumina , acelasi substrat fertil , aceea?i linie de fertilizare , aceeasi echipa de curatenie , 3 plante de gazon : HC , MC si eleocaris pusila. Ia ghici , la ultima mai mereu dadeam spre BBA. Motiv pentru care am renuntat sa mai cresc. Nu te sfatuiesc sa incerci , chiar de loc. Dupa ce pui CO2 si mai acumulezi ceva experienta poate , dar repet , trebuie mult skil.
pe valisneria ai BBA ?
acum la chestiune , ceva nu faci bine , dai in alge moncher , eu in bazin super plantat cu discusi nu am gram de alge , gram.
alinutz80 wrote:Salutare!
Acvariul este frumos, dar sunt de acord total cu Ocean(Gelu)...si stiu ce inseamna discusi pui in acvariu plantat si cu substrat...nu vor iesi ce trebuie. O sa vezi pe propria ta experienta.

Pe lang discusi as lasa doar cativa corydoras sterbai sa manance ce ramane de la discusi...in rest SAE si restul scoate-i afara....mai ales SAE vor stresa discusii pt ca sunt pre agitati. Nici neonii nu sunt tocmai indicati....dar aceea poti sa ii lasi daca chiar vrei.
Crevetii amano sigur sunt mancati demult ..... sau poate se ascund...oricum nu se potrivesc in acvariul tau.
La puii de discus schimbul de apa se face saptamanal cum a mentionat si Ocean.

Spor si bafta!


aici as face o mentiune , la treaba cu crevetii. Sigur discusii vor manca crevetii daca ii vor gasi. In olandezul meu cu scalari ( care e in aceasta sectiune ) am multi creveti , iar populatia lor creste nu scade , ideea este ca scalarii sunt mari , si bazinul foarte plantat. Efectiv nu au cum sa ii manance pe creveti. Noaptea cand e intuneric si scalarii sunt moi , misuna crevetii .
ce furtune tot curatati voi ? eu la un Eheim profesional 4 + 350 , nu am curatat in 4 ani nici o data furtunele.
acum mai am o curiozitate , ce credeti vor mai creste ? Pana la ce varsta cresc ? si la cati ani ajung la forma finala ?
multumesc. si da , masculii sunt foarte mari insa femela a ramas pipernicita , desi mananca bine si depune de 2-3 ori pe an ( asta ma face sa cred ca e sanatoasa ) nu a crescut .
Pestii au spatiu bun , adica sunt 3 pesti in 180 l brut . Cei 5 neoni , 2 oto , 1 ancistrus dupa parerea mea nu conteaza in bazin.
O intrebare : pestii fac in aprilie 3 ani de cand sunt la mine in bazin ( i-am cumparat de pui ) aveau circa 12 cm pe verticala ( aripile max deschise )- nu stiu cat sa fi avut ca varsta . Voi ce credeti care e varsta lor reala ?
va multumesc ! , trebuie sa imi fac timp sa va mai prezint o " lucrare " o am de 1 an dar spre rusinea mea inca nu am avut vreme sa o pun pe forum.
...
e cam dupa tuns , numarul mare de moly de pe acolo , se datoreaza unei invazii de green hair algae , se vor intoarce intr-un alt bazin cand problema e 100% rezolvata.
imediat se face un an de la ultima postare pe topic . bazinul s-a mai dezvoltat sau nu , nu stiu ce sa zic , l-am cam neglijat. Pestii in schimb sunt bine , aici ma refer la scalari. Din pacate o femela a murit asa ca mai am doar o pereche si un mascul . Masculul singuratic nu este cel dominant asa ca pestii isi dau pace si convietuiesc in buna armonie . Las pozele sa vorbeasca.
foarte frumos ! bravo !
foarte frumos , imi place mult !
dupa 6 luni in care nu am mai activat pe forum , spre deloc acum e vremea sa fac bilantul )). E si ziua schimbului de apa .
Asa arata olandezul mic dupa 6 luni. Intre timp mai mai imbogatit cu un bazin .

pietrisul acela mare .
Buna ziua colegi , am un bazin in care vreau sa cresc si discusi. Bazinul este ciclat si are o varsta de 8 luni de la start. Am nevoie de sfatul vostru pentru ca nu vreau sa o dau in bara si sa pateasca ceva pestisorii.
Ceva date tehnice : Bazin Juwel VISION 270 l , filtru intern Juwel , filtru extern Eheim Professional 4 + 600 plin cu Sera Siporax. Bazinul este plantat . Acum sa va spun ce specii mai am in el.
Exista 4 scalari mici si inca ceva pesti sanitari ( pe langa sanitari mai exista ) . Alti pesti care mai traiesc pe aici - 10 neoni , 6 red nose si 4 moly ( pe astia nu i-am vrut eu ).
Apa are 28° in momentul de fata. Intentionez sa introduc 3 discusi adulti . Au circa 2 ani , nu exista pereche , se inteleg si au diametre de la 15 cm in sus. La ce trebuie sa fiu atent ? Ce sa mai fac la bazin inainte sa aduc pestii. Am citit ca uneori scalarii au ceva bacterii care pot afecta discusii . Este adevarat ? Daca da ce tratamente ar trebui sa fac inainte de a introduce pestii ?
calin wrote:Scuze raspund cu intarziere. Te referi la hranitorul Eheim 3581 cred? Deci asta stii ca e cu reglaj fin a cantitati de mancare.
https://www.emag.ro/hranitor-automat-pesti-eheim-3581-electronic-4011708350102/pd/DMLXMMBBM/
Reglajul minim cam cat este in granule de creveti, daca ai folosit JBL Novo Prawn?
Intradevar m-am uitat pe un forum in engleza si cineva il folosea cu succes la hranirea puietului, deci reglajul cred ca este fin.

Ca mai au unul Eheim Twin.


ala din link este
 
Forum Index » Profile for MihaiF » Messages posted by MihaiF
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com