[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: driku
Forum Index » Profile for driku » Messages posted by driku
Message
thread closed
au mai ramas urmatoarele:
(cu mentiunea ca punctul 1. e rezervat in afara forumului)
1.acvariu 60L cumparat din Hornbach prin luna aprilie parca (fara zgarieturi)
+ capac home made din plexiglass alb si acoperit cu autocolant negru.are si instalatie electronica pentru 2 neoane, are si un ventilator si background negru (folie auto neagra) si o bucata polistiren de pus sub acvariu = 115ron

2.filtru extern home made cu pompa de la un filtru Aquael Fan 1, un mediu de filtrare mai rar si altele 3 mai mici Eheim toate 4; restul se vede in poze = 50ron (foarte eficient filtrul...si silentios...foarte multumit am fost de el)

3.osram fluora 18W = 18ron

4.osram 865 18W = 10ron

5.hranitor automat home made (3 hraniri in 24 de ore) = 15ron







acvariul de 27 de litri s-a vandut!
bomba de CO2 a plecat spre viorel.71!
incalzitorul si termometrul rezervate!
bomba de CO2 e rezervata pentru viorel.71!

galeria merge...nu stiu de ce nu merge la tine! http://img509.imageshack.us/gal.php?g=img1044n.jpg
filtrul e facut de mine dupa cum am zis mai sus dintr-un powerhead de la Aquael Fan 1...eu l-am tinut sub acvariu si si-a facut treaba minunat plus ca nici nu il auzi.
nu prea am timp sa mai postez la DIY.


1.115RON
2.30RON
3.15RON
4.5RON
5.50RON
6.10RON
7.18RON
8.10RON
9.15RON

220RON TOATE
preturi negociabile
1.acvariu 60L cumparat din Hornbach prin luna aprilie parca (fara zgarieturi)
+ capac home made din plexiglass alb si acoperit cu autocolant negru.are si instalatie electronica pentru 2 neoane, are si un ventilator si background negru (folie auto neagra) si o bucata polistiren de pus sub acvariu = 130ron

2.acvariu 27L home made + capac home made din polistiren + neon 10W cu lumina alba = 40ron

3.incalzitor Resun 75W la cutie = 20ron

4.termometru = 5ron

5.filtru extern home made cu pompa de la un filtru Aquael Fan 1, un mediu de filtrare mai rar si altele 3 mai mici Eheim toate 4; restul se vede in poze (foarte eficient filtrul...si silentios...foarte multumit am fost de el) = 60ron

6.bomba de CO2 home made cu robinet si numarator de bule = 10ron

7.osram fluora 18W = 20ron

8.osram 865 18W = 10ron

9.hranitor automat home made (3 hraniri in 24 de ore) = 20ron

Toate se afla in zona Militari - Gorjului. Pentru obiectele mici (care incap intr-un rucsac) ne putem intalni si in zona Cotroceni - Eroilor - Unirii.

250ron toate.

http://img509.imageshack.us/gal.php?g=img1044n.jpg

Radu.U wrote:nu o mai freca cu peria dupa fiecare scaldare, deoarece ii ei din straturile lemnului si e normal sa coloreze. Frecatul si curatul se face inainte si dupa primul schimb de apa


aha...ma gandeam eu ca fac ceva ce nu trebuie!merci!
cum ai facut cu buturuga aia sa nu-ti mai coloreze apa? eu am fiert-o pe a mea de vreo 6 ori cu sare...am tinut-o in apa 2 saptamani si vad ca nu mai pluteste dar tot coloreaza apa! dupa fiecare fierbere am frecat-o cu o perie...nu stiu ce sa-i mai fac!
dap...ala e turul,returul il pui deobicei la suprafata apei astfel incat sa iti faca niste valuri! cat despre tur, eu zic ca tu trebuie sa-ti dai seama de inaltimea optima...eu cel putin asa am facut tot cu un filtru home made! l-am mai ridicat si coborat pana am zis eu ca jetul de apa pe retur e destul de bun si m-am asigurat ca pompa baga apa si nu bule si apa (pana nu mai face zgomotul ala de bolboroseala)!
clauss wrote:
cel mai mandru sunt de filtru, foarte silentios (chiar daca nu e chiar aratos)
cineva este foarte bucuros sa citeasca asta :rulez: foooaaarte


merci clauss...de la tine am preluat ideea (principiul e acelasi,doar materialele sunt putin diferite)...nu am avut acei conectori misto si am folosit unii metalici care mi-au mancat zilele caci nu se lipeau asa ca am recurs la "siliconare"(cat s-a putut de mult)...ieri am luat niste conectori de plastic(sper sa am timp in week-end sa-i montez!

si nu am avut nici tevile alea transparente din acvariu,am folosit tub henco si o teava, care saraca, vroia sa fie un mosor (suport,nu stiu cum sa-i zic) pentru folia de la un fax cannon .

nu am avut nici inele ceramice dar sper sa fac rost in curand!

olinno, ce pot sa zic e ca merita incercat si daca pompa e cat de cat ok si mediile de filtrare la fel de ok nu are cum sa nu fie eficient! cu siguranta depinde de capacitatea acvariului..raportat la capacitate trebuie sa alegi cilindrul si furtunele! hai ca e simplu de facut...spor la mesterit!

DIY adicted...
apa lipede!
olinno wrote:am mai vazut filtru acesta cred ca la diy/atelier . da am vazut ca ii o bila numa ai acoperit cu un strat prea gros dupa parerea mea , dar poate ca nu se vede asa de bine pe imagine.

si mie mi-a fost promis o butelie de co2, dar inca nimic sper ca in curand, daca nu poate incerc o bomba diy ).


intr-adevar stratul e gros...am pus-o asa pana fac rost de o nuca de cocos sa o pun pe nuca!

ideea cu filtrul e luata tot de pe forum...filtrul mi se pare eficient,silentios si ieftin!
intra-adevar DIY adicted...ma batea gandul sa fac si acvariul dar l-am gasit in Hornbach la un pret decent si la dimensiuni ce-mi conveneau asa ca am renuntat la idee...cel mai mandru sunt de filtru, foarte silentios (chiar daca nu e chiar aratos)

despre riccia am citit cum se pune...in mijloc acolo are o piatra dar nu se prea vede,nu e ca o bila plina la mijloc...e goala dar cu peretii cam grosi...o sa o mesteresc azi...sper sa fac rost de o nuca de cocos

o sa ma bag si la un sistem de OC2 impreuna cu un prieten pt acvariul lui...sa vedem ce o sa iasa...


astept alte pareri...

merci!
Merci alber...foarte frumoase plantele!
Salut.
Am un acvariu de 54 de litri (60L-30l-30h) cumparat din Hornbach...i-am facut capac (home made) cu suport pentru 2 neoane de 60mm si ventilator de sursa care sa scoata aerul cald afara...am mai facut si un filtru extern (tot home made) cu pompa de la Aquael Fan 1 (300l/h) cu medii de filtrare din bureti (4 la numar,1 eheim si alti 3 dintr-un burete (cica special pt filtre de acvarii) cumparati din hornbach de la acvaristica)...filtrul isi face treaba bine pe un acvariu de 30l(probat)...eu zic ca o sa faca fata si pe cel de 54l.
Am si incalzitor cu termostat, termometru,mincioc si furtun de aspirat substratul.
neoane, Osram Fluora 18w 60cm si un Philips 18w 60 cm (lumina alba...asta o sa-l schimb)
Mai am un substrat JBL Aqua Basis si nisip granulatie 1-4mm (de pe santier).Si un fertilizant lichid de la SERA (nu stiu exact de care)!


Plante: Limnophila aromatica, Heteranthera zosterifolia, anubias nana(cu unele frunze ciupite), cabomba (2 fire amarate), un guguloi de riccia(prins de nsite pietre cu o plasa naspa,deocamdata!...aia de pluteste tot riccia e)....iar restul plantelor sunt neidentificate,poate ma ajutari voi in privinta asta!

Pun niste poze sa va faceti o idee si sa va dati cu parerea!
Putin ajutor in aranjarea plantelor nu ar strica!
Merci.

Scuze...asta e link-ul bun: LINK

merge si cel din primul post dar e rezolutia mica! Daca s-ar putea inlocui primul link cu cel de-al doilea ar fi ideal! merci.

Editat de Lofty: Done! Cu placere.
Posted: Sun May 24, 2009 5:58 pm Post subject: Vand Echinodorus, Ludwigia, Rotala, etc.

--------------------------------------------------------------------------------

1) 4 x LUDWIGIA (cca 20 cm)
2) 3 x Cabomba (cca 20 cm)
3) ca 15 fire (o mana buna) heteranthera zosterifolia (cca 15 cm)
4) 5 x Rotala Rotundifolia ( peste 15 cm)
5) 2 x Ludwigia Cuba (foarte dese, peste 15 cm)
6) 4-5 fire - o planta care seamana cu Rotala dar este verde complet (peste 15 cm)

Toate plantele de mai sus 20 RON le iau eu diseara...ai pm!
riccia o iau eu diseara...am vb pe pm!
AI PM
 
Forum Index » Profile for driku » Messages posted by driku
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com