[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: petrutz2003
Forum Index » Profile for petrutz2003 » Messages posted by petrutz2003
Message
cred ca maisunt si alte dezechilibre, am vazut ca frunzele de pe planta de sub anubias se topesc
nu e boala, este alga. mereu faceam alga asta pe anubias.

asa cum a spus si alinutz80, este de la lumina cel mai probabil

anubias este o planta cu crestere lenta si este predispus la alge

daca reglezi putin lumina, mancare mai putina la pesti, schimb apa, poate si un test po4, alga o sa moara si o sa se desprinda, sau poate o sa o manance pestii, crevetii, melcii sau ce mai ai tu in acvariu

daca se agraveaza spal o, tin minte ca spalam anubias ul in apa cu clor )
salut. nu inteleg, de ce 2 hraniri pe zi?
28 grade, parerea mea personala este ca sunt cam multe grade
EverSad wrote:Bine".... Ai scos' capacacu?



NU !
dan.pavelescu wrote:
petrutz2003 wrote:
dan.pavelescu wrote:Ha, ce chestie, acum cateva zile am adaugat in cos un ventilator hygger, fix la plezneala, ca n-am auzit niciodata de ei.
Aveam de ales intre asta, jbl si ceva chinezarii cu nume dubios.

Astept un feedback cu ventilatorul, sa stiu daca prapadesc euroii sau nu.


daca ai rabdare ti l donez eu pe asta, dupa ce fac un episod cu el. nici nu am desfacut cutia, daca ma crezi !

singura conditie este sa imi spui cum ar trebui sa fac un feedback din unghiul tau de vedere la acest produs !

daca acecepti provocarea, vorbim in privat

eu am modelul HG051 - 3 fan


Mersi, dar habar n-am. Daca zici ca e bun, il comand si eu.



am spus o si in video

https://youtu.be/eseI4L0touc

e prima data cand pun mana pe un accesoriu pt racit acvariul, nu am cu ce sa l compar

dar, plasticul este bun, zgomotul acceptabil, nu stiu cum se comporta pe termen lung .....

daca pretul este ok pt tine, eu spun ca se merita (si nu spunj asta doar pentru ca Hygger imi trimite mok produse, nu castig nimic din vanzarile lor)

eu am cumparat o lampa LED Hygger inainte sa colaborez cu ei, pentru ca era ieftina si LED, iar acum, un an mai tarziu nu regret

ti l cumperi sau nu? chiar sunt curios ! am omis informatii in video ul de mai sus care te ar fi ajutat sa stii mai bine despre acest produs?

am observat ca produsele lor au garantie doar 1 an, stiam ca in Romania, produsele au garantie minim 2 ani ..... nu stiu daca este tot asa










ce rasina? eu nu pot sa scot un capac, dar sa mai ajung pana la rasina

oricum, daca imping firul taiat in interior are un joc maricel, ceea ce ma face sa cred ca pana la rasina aia mai sunt cativa centimetri
nu reusesc sa deschid capacul

ma dispera, filtrul inca are apa in el, inca miroase bine .... dar daca se schimba mirosul .... cred ca voi fi nevoit sa il arunc

cum procedez:

apasa pe butonul rosu, apoi tinand apasat incerc sa ridic capacul. dar nu reusesc

trag destul de tare, eu spun ca am putina forta in mine .... dar nu iese

gresesc cu ceva? sau este alt sistem de deschidere si nu mi dau seama?
dan.pavelescu wrote:
petrutz2003 wrote:
2. cablul de alimentare este taiat. se poate desface capacul sa pun un nou cabulu de alimentare?


Nu. De regula este prins in pompa cu o rasina speciala. Nu incerca sa scobesti rasina aia si sa pui alt cablu, ca o pui de coliva.
Nu se vede in poze de unde e taiat cablul. Daca este suficienta rezerva in afara filtrului, ii adaugi linistit cat cablu e nevoie.

Ca fapt divers, eu tai cablurile de la aparatele electrice defecte, pentru un motiv bine intemeiat - sa nu le bage cineva in priza si sa faca poc.


tocmai pentru ca e taiat mai scurt nu se poate vedea. in poza a ii a cu eticheta se vede si un pic de cablu

alinutz80 wrote:Eu doar Eheim folosesc, am si alte brand-uri dar Eheim e altceva (adica TOP).

Schimba acel maner, cauta l pe net dupa modelul filtrului ca si piesa de schimb.

Cablul, depinde unde e rupt, dar incearca sa l adaugi cu alt cablu cum a zis colegul de mai jos si cred ca merge...ca si cum l-ai prelungi. Astia de la Eheim zic ca nu e voie sa prelungesti sau tai cablul, dar si eu am unul cu cablul de alimentare prelungit si merge ok.

Aici gasesti tot, si apoi le cumperi de pe net:
https://eheim.com/en_GB/spare-parts/technik/aussenfilter/ecco-pro/

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/spare-parts-eheim/

sau alte site uri.



am sa cumpar un maner dupa ce am sa verific daca functioneaza filtrul. nu pot descchide capacul. in fiecare zi tot incerc 5-10 minute sa l desfac dar nu reusesc ....
alinutz80 wrote:Land of the trees, acvariul cu melci tylomelania destul de multi (minim 8 -9 adulti si multi pui), melci asolene spixi (am luat recent 8 buc si mai avem eu 3 din prima mea tura inmultiti de mine)

Mai sunt acolo multi creveti red cherry (nu i-am selectat prea bine....dar rezista bine la 28gr) si vreo 8 corydoras pygmaeus toti convietuiesc fericiti.

Link video calitativ aici:





Cand lumea nu mai are ce face cu ele, le scoate afara

Orice, tv, mobila .... acvarii

Asa a facut si vecinul meu (necunoscut) cu 2 acvarii si mai multe echipamente de acvariu

Am luat doar un acvariu, pentru ca pentru cel mare era nevoie de inca 3 oameni sa l misc

Si un filtru. Dar filtru arata ca in poze.

Nu sunt familiarizat cu acest filtru.
1. Il pot folosi fara manerul ala care are rol si de LOCK ?
2. cablul de alimentare este taiat. se poate desface capacul sa pun un nou cabulu de alimentare?
3. se merita sa imi bat capul cu el ?


image

image

image
https://postimg.cc/Z07WLrqS daca ai rabdare pana fac eu un unboxing si test,,,, cu care vrei sa incep?
si eu la fel, am gasit fel de fel de informatii, deci nu sunt prea sigur

pe scurt si fara termeni prea sofisticati

am cititi undeva ca plantele folosesc toate culorile, inclusiv verde

albastru este mai patrunzator in apa si trebuie mai jos dat din cauza algelor

rosu foarte bun, mai ales pentru plantele rosii



mai spunea ceva de PAR si alti termeni dar mai mult m a bagat in ceata
Antoniot wrote:eu sunt interesat de pompa lor externa de recirculare.

https://www.hygger-online.com/product/dc-water-pump/



care din ele , cati w?
Salut, tot eu sunt

Am nevoie de ajutor

Pentru cine nu ma urmareste pe youtube, am un acvariu Low tech, inspirat din Walstad Method si mai zic si Dirted Tank ca habar nu am exact ce este acvariul meu ...., deci fara co2 si fertilizanti lichizi dar cu plante

treptat am scazut intensitatea luminii de la 100 % si 12-13 ore am ajuns la 5-6 ore si 35 % intensitatea luminii

dar am pierdut plantele de culoare rosie.

intentionez sa le dau o sansa plantelor rosii, in aceleasi conditii, adica fara co2 si alti fertilizanti, doar ridicand puterea luminii, poate si cu o ajustare corecta a culorilor lampii led

ma gandesc ca poate nu mi irosesc banii si POATE cine stie .... o parte din plante vor supravietui

dar nu am experienta cu folosirea lampilor LED si nici cu setarea individuala a culorilor rosu, verde si albastru .... cat din fiecare ...


lampa LED este Hygger HG016

Multumesc



am incercat sa tin acvariul cat mai LOW TECH
si am vazut ca se poate

este o discutie foarete lunga.....


sunt miscari de apa dar nu facute de echipamente hardware, (doar cand e frig pun incalzitorul in acvariu si ala pune apa in miscare, am aratat intr un video trecut)

chiar ma uitam zilele trecute, nu intelegeam ce vad in acvariu, un red cherry la suprafata apei manca biofilm si apa in jurul lui se misca pe o raza de 2 x lungimea lui.... mi am spus waw ...

vietatile din apa fac apa sa se miste, plantele deasemeni,
chiar cred ca se face un schimb de gaze intre apa acvariului si exterior

insa totul se intampla la alt nive,l mult mai incet

nu imi mai perleaza plantele de mult timp, dar si atunci , cand 20 de plante perleaza cred ca este ca si cum ai avea o pompa de aer in acvariu

poate mai exagerez si eu , nu pot proba tot ce spun, dar este posibil sa nu ma insel prea tare

nu stiu daca ma urmariti pe youtube toti, dar am sa spun aici in concluzie pe scurta in legatura cu ultimul episod https://youtu.be/3WslaCCvRvo

tradus in romana ar veni ceva de genu' mi am distrus acvariul pentru cercetare

DECI, am constatat ca acvariul meu plantat, FARA co2, schimburi de apa....etc.... DOAR cu lumina, nu mai poate sustine cresterea plantelor

plantele cresc mai incet, supravietuiesc nu cresc, de fapt acesta este cuvantul potrivit

am aproape un an de cand am facut acvariul si nu stiu daca s a consumat substratul (pamantul de flori) sau doar nutrientii din apa se consuma mai repede din cauza plantelor mai mari si numeroase

asa ca am redus drastic cantitatea de plante din acvariu sa vad ce se intampla

am mai multe teorii cu privire la acvariul meu low tech si vreau sa ma conving de cum functioneaza.

foarte frumos

si eu vreau unu' .... dar nu am loc ....


boon
 
Forum Index » Profile for petrutz2003 » Messages posted by petrutz2003
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com