[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CristiCiju
Forum Index » Profile for CristiCiju » Messages posted by CristiCiju
Message
ocean wrote: La problema cu algele pietrisul ce il ai in acvariu(substrat) nu ajuta, se incarca in timp(nu poate fi curatat/aspirat suficient) si devine o bomba incarcata cu resturi care egal nitriti+nitrati+fosfati(plus silicatii care sunt in apa)=alge


Initial am pus substrat cum se vede in partea stanga a acvariului dar pe langa ca nu mi-a placut cum arata, mi s-a parut dificil de curatat/ aspirat (aspiram tot substratul). Probabil trebuia un sustrat de granulatie mai mare. Oricum, de cand am acoperit usa de la balcon, algele nu se mai dezvolta ca inainte. O sa vad cum evolueaza.
Stiu ca nu e de laudat (dimpotriva) dar cam asa arata acum acvariul. Incerc sa scap de alge, sper sa pun un filtru extern (in camera alaturata, dar am vazut ca e posibilitate de inundatie asa ca ma mai gandesc ). Mentionez ca timpul petrecut pt acvariu tinde spre 0, va rog nu aruncati cu pietre.
Salutare dupa cati? 2 ani si ceva. Acvariul e ok, rezista problema e ca e pozitionat intr-o zona unde este lumina natura (am pus zilele trecute o jaluzea la geam), plus lipsa de timp pentru intretinere si a facut ceva alge. Pietrisul care l-am folosit initial nu mi-a placut, trebuie sa-l schimb cu ceva granulatie mai mare.
Salut. Chiar azi am primit si eu un releu cu 4 canale pe care il voi folosi la comanda neoanelor (exemplu, sa se aprinda nr.1 la ora 9, nr.2 la 10, 3 la 11, 4 la 12 si sa se stringa apoi pe rand - se pot face diferite scene din aplicatia ewelink). Comutator in paralel cu releul, nu vad rostul, releele se pot comuta on/ off manual (de la butoanele de pe releu) sau din aplicatie (de pe telefon, s-ar putea si de pe PC, nu stiu).
O problema ce am avut-o (cu alte relee folosite la controlul diverselor sisteme de iluminat de pe langa casa) ca daca pica net-ul, nu se mai sting/ aprind la momentul programat - depinzi de un server.
Am rezolvat si capacul, nu sunt 100% multumit dar deocamdata ramane asa.
Nu e cam mica granulatia de 0.2-0.6mm? Eu ma gandisem la asta https://www.hornbach.ro/shop/Nisip-pentru-acvariu-alb-25KG/4066913/produs.html .
Unde este acuma acvariul nu am loc deloc, nici in stanga/dreapta/spate, unde sa pun o canistra, si de modificat standul nu prea m-as apuca. O varianta pentru filtru extern ar fi sa dau gaura in perete si sa pun canitra in camera din spatele acvariului.
Da, nu incape un filtru extern. Unde este acuma acvariul nu am cum sa pun o canistra nici in spate nici in lateral (nu am loc). Sa vad poate ii gasesc alta locatie. Deocamdata am luat un filtru intern (provizoriu), l-am golit (acvariul), l-am mai curatat, tre sa iau niste nisip (probabil tot on line ca in zona sigur nu gasesc), de pus o priza in spatele acvariului, si mai vedem. Cred ca o sa renunt la craca din poza...
dan.pavelescu wrote:Baga si un inger ingerasul meu, preventiv

Am bagat niste Bergenbier. se pune?
Umplut ieri acvariul... coafura rezista...
MSI wrote:Inteleg ca nu ai mai facut cu fund dublu?

E maricel acvariul, eu unul sa fiu linistit as fi mers pe fund dublu + incastrat.

Spor cu acvariul,


Da, fara fund dublu, i-am lipit 2 intaritoare longitudinale pe fund si cate 2 in partea de sus (din sticla de 10 ca si acvariul).
Mie mi se pare foarte solid. Asta e, merg mai departe
CristiCiju wrote:Legat de silicon, acuma dupa ce l-am lipit pe asta, chiar nu stiu cum ar intra mai mult de 2 tuburi. Mai am de lipit intariturile dar cat se mai poate consuma?


A mai intrat un tub si ceva, deci 2+ in total.
kmol wrote:3. Idee si mai traznita, intr-unul din spatiile acelea de sub el faci un mic sump, astfel te poti lafai cu ce materiale filtrante vrei tu



M-am gandit si eu la asta. Voi vedea

La vechiul acvariu de exemplu am facut in spatiul dintre luciul apei si capac (cam 10cm inaltime, si pe lungimea acvariului), din sticla (nu stiu daca chiar) un mic sump in care un filtru intern micut baga apa, dar principiul filtrarii cred ca era cam acelasi.

Legat de silicon, acuma dupa ce l-am lipit pe asta, chiar nu stiu cum ar intra mai mult de 2 tuburi. Mai am de lipit intariturile dar cat se mai poate consuma?
A, acvariul l-am facut clasic, cu fetele pe fund, din pacate mi s-a parut mai greu de realizat varianta cu fundul incastrat intre fete, desi cred ca m-am inselat... Asta e, sticla era deja comandata...
lukitza wrote:
CristiCiju wrote:nu a intrat nici macar un tub de silicon


Eu nu l-as umple cu apa.


De ce? Daca atata silicon a intrat? Si am pus cu simt de raspundere....
Am lipit azi acvariul, nu a intrat nici macar un tub de silicon. Urmeaza sa-l curat (l-am borat tot cu silicon)
Nu am gasit in zona silicon Dow Corning (din ce am citit este cel mai recomandat) asa ca trebuie sa dau comanda pe net.
Intrebare: ajung 3 tuburi la dimensiunile acvariului (1450/450/550)?
Lemon wrote:
CristiCiju wrote:Nu stiu. Sa-l vad lipit intai, vreo 2 saptamani il las sa se usuce si dupa mai vedem. Nu ma grabesc....

Eu intrebam cu gandul ca ai distanta foarte mica pana la podea, nu vad ce canistra ti-ar incapea intr-un compartiment din ala.


Am inteles. Acuma am masurat, sunt 25cm. Intreb si eu, filtrul extern nu se poate pozitiona orizontal? Daca nu, ramane filtru intern, cred. Oricum in plan sunt cativa neoni, atat.
Lemon wrote:Ce fel de solutie vei adopta pentru filtrare?


Nu stiu. Sa-l vad lipit intai, vreo 2 saptamani il las sa se usuce si dupa mai vedem. Nu ma grabesc....
Da, stiu, aveti dreptate, azi am luat alti suporti (8 la numar, cate 2 la fiecare panou vertical) sa inlocuiesc rotitele alea.
Asa a venit masa, cu 5 rotite.
Simulare, maine sper sa-l lipesc. Oricum e mare in draci.
Antecume wrote:Eu zic sa-i faci si un stand ca lumea, nu-l pune pe o masa. Nu-ti ia mult, in 3-4 ani e gata.


Unde erai acuma 6 ani? Macar stand aveam acuma...
 
Forum Index » Profile for CristiCiju » Messages posted by CristiCiju
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com