[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cirotariu
Forum Index » Profile for cirotariu » Messages posted by cirotariu
Message
Stiu, rebella, sarumana. Dar boala grea greu se scapa de ea, se stie O sa ma rezum la un caras negru pui si ceva xifo, sanitari si nelipsiti gourami pentru nevasta-mea. Apoi mai vad. Ideea e sa gasesc locatie de plante si de pesti, Hornbachul, Carrefour si altele nespecializate exact pe pesti nu prea m-au incantat.
Multumesc pentru raspuns. Am ceva JBL pentru plante, inclusiv acele bile, mi-au fost date de catre draguta doamna de la Hornbach. Ca idee de design, as fi vrut sa combin acele plante lungi si filiforme cu ceva tufe mici printre ele, apoi oi mai vedea pe parcurs, ca pofta vine mancand. Cu carasii stiu ca sunt greu de intretinut, tocmai de-aia aminteam de acel balaur negru care avea lungime cam 10 cm, avea vreo 3 ani si mi-a umbrit copilaria prin disparitia lui. Am sa ii reduc la unul singur, ca sa imi fac boala cu carasii. De stat stau in Giulesti, langa stadion. Plante nu vreau donatii, platesc dar vreau sa fiu sigur ca e calitate. Cei din Bucale poate ma ajuta cu detalii... Mersi.
Salutare tuturor acvarofililor, sper ca am scris bine. Ma numesc Ionut si sunt un fost impatimit de acvarii. Am avut unul de fo 100 de kile acum vreo 20 de ani, dar din cauza mortii unui balaur (caras negru adult cu ochi telescopici si coada stufoasa, o superbitate) m-am lasat. Vina fusese a mea, schimbasem apa neglijent, in fine. M-am reapucat de cateva zile de pasiunea asta nebuna. Adica mi-am luat un acvariu de la hornbach cu toate accesoriile de baza+ceva decor de lemn si substante pentru pesti, apa, plante. Acvariul are 80x35x45, i-am facut si masa la comanda, intrucat mesele la inaltime 80-90 mai rar sa le gasesti de-a gata. Acum sa vin cu intrebarile de incepator, ca pe vremea copilariei cresteam mai simplu pestii, iar acum e o asa-zisa industrie (sper ca nu voi fi stupid in intrebari si ca isi vor gasi raspunsul, macar partial). Ca accesorii am filtru de aer intern, termostat, incalzitor, termometru, curatator geamuri, 20 kg pietris incolor. Nu ma intrebati firmele, nu le retin Asa, deci am pus apa pana sus, am pus accesoriile, pietrisul in scari, de la gros pe spate la mai subtire pe fata. Acum intrebarile, in ordine aleatorie
1. Apa fiind de la robinet, o las cateva zile, intre 5-7. Fac testul de PH cu ceva din comert, banuiesc ? Ce fac daca e prea acida, respectiv prea bazica?
2. Cine din Bucuresti stie vreun centru cum erau pe vremuri, exclusiv de acvarii, pentru plante si pesti ? Io stiam dar s-au desfiintat. Cele din Hornbach sau Carrefour par scumpe. Stie cineva daca isi merita banii? Respectiv 10-12 lei o planta.
3. Daca vreau sa iau un caras negru, 2 aurii, 2 gourami galbeni si 2 xifo rosii (zic rosii ca parca erau si negri) pot sa ii impac in 126 de litri? Se impaca speciile intre ele sau au loc in spatiu toti?
4. Cine stie sursa de pesti siguri gen caras negru sau gourami in Bucuresti?
5. Plantele e bine sa ramana in micile lor ghivece, bagate total sau partial in substrat sau sa le scot radacinile si sa le prind cu agrafele achizitionate ?

Cam atat, multumesc de rabdarea de a ma citi si sarumana pentru eventualele raspunsuri si sfaturi. Zi buna tuturor!
 
Forum Index » Profile for cirotariu » Messages posted by cirotariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com