[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Xipho pierderea culorii  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Daniel32
Junior member

Joined: 12/10/2007 15:41:07
Messages: 36
Location: Galati
IP:
Offline

Am luat l-a insistentele ficei mele o pereche de Xiphori. In mod normal nu i-as fi luat dar pe langa insistentele fetei mele m-a intrigat si culoarea lor deosebita. Era un lot de xiphori de culoare vermilon (nu stiu daca am nimerit-o) mai popular, de un rosu foarte inchis aproape ca o visina putreda.

I-am lasat intr-unul dintre acvariile mele si bineinteles au facut ceea ce stiu ei mai bine....adica s-au inmultit.

Acum sunt posesor a cateva zeci de xiphori pe care am vrut sa-i donez dar timpul si oboseala nu mi-au permis.

Cea ce ma intriga este ca cea de a doua generatie si-a pierdut din intesitatea culorii, numai cativa pui semanand cu parintii lor. Asta nu am considerat-o o problema mare dar a venit cea de a treia generatie care sunt de un portocaliu/rosu simplu specific xiphorilor obisnuiti. Precizez ca in acvariu nu tineam alti Xiphori.

Nu as vrea sa pierd aceasta linie de Xiphori deosebiti. Are cineva idee ce as putea sa fac ca sa nu pierd linia originala?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2009 19:07:39

pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Cat de mari sunt puiutii ? Poate nu sunt destul de maturi incat sa aiba coloritul intens.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Parerea mea ar fi sa ii separi de ceilalti xipho, ca daca zici ca ai cateva zeci ( ) sigur ai un loc si pentru cei mai deosebiti.

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
AlinC
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/07/2009 17:05:03
Messages: 88
Location: Iasi
IP:
Offline

Raspunsul e simplu: nu ai o linie genetica stabila. E foarte probabil ca generatia a IV-a sa fie si mai aproape de coloritul versiunii salbatice a xipho, un cenusiu-verzui deloc spectaculos. Ai nevoie de sange nou acolo, in curand o sa-ti apara si exemplare degenerate.

Ai doua variante:
a) Incerci sa creezi o linie genetica pe placul tau din punct de vedere estetic (gasesti pe forum cum sa faci asta, dar o sa ai nevoie de timp, rabdare si mai multe bazine)
b) Frumusete prin varietate: adauga xipho de alte culori, poti adauga si platy (sunt compatibili pentru inmultire) si... vezi ce iese . Vor fi pesti mai mult sau mai putin frumosi, dar sanatosi genetic.

Galerie foto
[Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com