[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
SPS Reef Tank  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Seba,

Fa-ti treaba cu sculele alea ca nu stau in loc de ele si nici ele in loc de mine
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

koala wrote:Treaba ta, iti place sa muncesti!

Nu prea imi place sa muncesc in plus dar ma oftica faptul ca nu este bine facut.... cred ca asta ma deranjeaza cel mai mult.
Sunt genul de om caruia nu-i convine sa traga ponoasele unui lucru prost facut chiar daca la mijloc sta slaba experienta.
Am sa-l fac si desfac pana iese ...daca nu, iese pe geam

Gabriel, thanks a lot!

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sper ca ai pus naylon de pescuit, ca sa "tii siliconul la grosime"!... daca nu, sa o faci!


Spor la treaba si bafta la curatat siliconul!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

koala wrote:Sper ca ai pus naylon de pescuit, ca sa "tii siliconul la grosime"!... daca nu, sa o faci!


Spor la treaba si bafta la curatat siliconul!

De chestia asta nu am auzit. Unde ar fi trebuit pus?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, se pare ca te-ai apucat de treaba cu mult entuziasm

1) Firul de pescuit (naylon) se pune in cordonul de silicon, transversal, ca sa asigure distanta dintre geamuri...

- la un bazin ca al tau, merge naylon de 0,5 mm grosime.
- taie niste bucati de 3-4 cm pe care sa le folosesti usor. Le apuci cu doua maini si le presezi in cordonul de silicon (inainte sa lipesti geamurile intre ele).
- aceste bucati de naylon iti ofera siguranta ca stratul de silicon nu se subtiaza prea atare, atunci cand strangi geamurile intre ele. Se pot taia apoi, "la fata".


2) Iti recomand sa citesti articolul asta de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/149.page

- ai sa intelegi mai bine ce e cu intaritoarele duble de care-ti povesteam ieri,
- idem pentru geamul de fund, cum poti "dubla" suprafata de lipire.


3) Eu, sa fiu in locul tau, as lua legatura cu Porcu si l-as ruga sa ma ajute cu acvariul...

- Porcu e din Baia Mare, probabil ca e fro' ora de mers intre voi,
- Porcu a lipit multe bazine, asa ca "are mana formata" si stie toate trucurile necesare.



Spor la treaba!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

M-am decis! Am inceput cu dezlipitul si curatatul sticlei.
M-ar ajuta foarte mult sa gasesc o mufa olandeza de D25 pentru a modifica turul ...daca nu gasesc... asta este

Intarituri sus montate pe cant care sa prinda fata si lateralele respectiv spatele si lateralele (latime 4-5 cm)

Intarituri interioare la fund: sticla de 10 care sa prinda fata/spatele cu lateralele

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Operatiunea lipirea reloaded
....

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tinem pumnii stransi... in jurul paharelor de vin! ... te-ai gasit si tu can' sa mi te-apuci, de Ziua Nationala, hac .




PS: Bafta si spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

L-am lipit.
De data asta nu-l mai tai oricum o iesi. Cu intarituri sus nu cred sa mai fie probleme (desi am o bula de 1mm in fata-dreapta-sus si una de vreo 2 fata dreapta-jos. Am sa-l las vreo 2 saptamani ... de luni ma ocup sa tai intariturile ca nu a muncit imeni zilele astea ..

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Miercuri am relipit bazinul, pentru a 3-a oara. Nici de aceasta data nu sunt pe deplin multulit insa nu mai am nervi pentru o alta curatare. Sper sa reziste.
Astept pana sambata sa se usuce iar intre timp voi face cateva modificari la retur (trebuie sa trec peste viitoarele intarituri)

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

Sebastian Costin wrote:Miercuri am relipit bazinul, pentru a 3-a oara. Nici de aceasta data nu sunt pe deplin multulit insa nu mai am nervi pentru o alta curatare. Sper sa reziste.
Astept pana sambata sa se usuce iar intre timp voi face cateva modificari la retur (trebuie sa trec peste viitoarele intarituri)


Ti-a dat ceva de furca ...bazinul asta ...
Trebuie sa iasa ceva ...pe masura eforturilor tale
[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@reefer, e adevarat - trebuie! la imperativ
Am lipit intariturile longitudinale si am pus intarituri de 7x5 cm la colturile bazei pe interior. Aseara am refacut instalatia de recirculare deoarece trebuia sa trec peste intaritura. Una peste alta e aproape gata.
Vineri am sa-i dau apa in dispaly, reglez salinitatea, si sambata fac mutarea. Sper sa nu am surprize pentru ca m-am saturat

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu vreau sa te necajesc, bravo tie ca esti perfectionist... da' era acelasi lucru si daca puneai intariturile alea din prima, asa cum te-am si sfatuit. Oricum, spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

koala wrote:Nu vreau sa te necajesc, bravo tie ca esti perfectionist... da' era acelasi lucru si daca puneai intariturile alea din prima, asa cum te-am si sfatuit. Oricum, spor la treaba!

Omul nu invata pana nu se frige, eu asta am asteptat ..da si experienta-i buna
Sa nu o luati ca nu v-am crezut, am vrut doar sa fiu sigur
De mare ajutor mi-au fost ideile voastre si pe langa acestea utilejele primite pentru fittingaraie (Thx, again, Gabriel)
Abia astept sa-l vad cu apa ... sunt emotionat, chiar emotionat
Aranjamentul de roca va fi facut intr-un viitor destul de scurt ... cred ca pana de Craciun acum, in w-e abia ca voi avea timp de pus apa si reglat bean animalul.

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intelegem, intelegem ... spor la treaba si fa poze! Multe poze! ... peste ani, vei avea o "istorie" clara a evolutiei bazinului si te va ajuta sa faci comparatii...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Cam asta a iesit:
image

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Seba a iesit ceva foarte frumos.

A meritat toate eforturile.

Felicitari

Asteptam sa-l vedem "imbatranind"
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Gabriel wrote:Seba a iesit ceva foarte frumos.

A meritat toate eforturile.

Felicitari

Asteptam sa-l vedem "imbatranind"

Multumesc!
Au meritat erforturile si multumesc pentru sprijin.
Poze mai multe dupa ce ma odihnesc ...
Au ramas cablaraiele de organizat, trebuie sa mai cumpar cateva prelungitoare de 6 prize ... plus mici reglaje la overflow ...in rest ...sa reziste
Poza este facuta in 2 neoane Blue Plus si nu e bibilita
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Vezi ca Legrand aduce niste prelungitoare care au protectie la supratensiune.
Eu folosesc 3 asemenea prelungitoare cu cate 6 prize fiecare ca sa-mi protejez toate echipamentele si pot sa-ti spun ca, cel putin cu o ocazie, si-au meritat banii
Cred ca le gasesti la Dedeman.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Gabriel wrote:Vezi ca Legrand aduce niste prelungitoare care au protectie la supratensiune.
Eu folosesc 3 asemenea prelungitoare cu cate 6 prize fiecare ca sa-mi protejez toate echipamentele si pot sa-ti spun ca, cel putin cu o ocazie, si-au meritat banii
Cred ca le gasesti la Dedeman.

gabi cam cat ajunge un astfel de prelungitor ?

si inca ceva nu merge pus totul pe un singur prelungitor adica in prelungitorul principal sa fie alte prelungitoare normale ?
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com