[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe Eheim  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:Filtrul e pus langa acvariu pe aceeasi masuta. Fiind mai mic decat acvariul, e o diferenta de vreo 10 cm pana la luciul apei.

Nu mai stiu la care filtre se specifica in manual ca trebuie sa fie o distanta minima, cred ca la JBL si la Fluval. Eu am un eheim 2222 care face la fel, ia aer daca-i prea sus. Al meu e vechi, il am de vreo 6 ani si era foarte vechi si cind l-am luat, n-am cui face scandal, garnitura e intarita si obosita, nu gasesc alta s-o schimb.

Mi se pare cam mic debitu' filtrului, cred ca nu-i in regula.
Debitu' mic e o explicatie a faptului ca nu-i capabil sa "scuipe" aeru' care ajunge la rotor, ii sta in git.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca ar avea 6 ani al meu, l-as arunca si as lua altul. Sa mearga 6 ani fara probleme sunt mai mult decat multumit...Dar al meu are 3 saptamani...

Ce sa zic, acum de cand l-am pus jos, nu mai aud sa scuipe aer. S-a marit putin punga ce se vede in canistra. Am sa-l zgaltai acum sa o scoata iarasi si vedem daca revine.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

stefanp wrote:@exp: Da, dedesubt, dar nu scrie o limita. Al meu a stat sub luciul apei. Spre exemplu, zice ca nu mai jos de x cm, dar nu zice nu mai sus de x cm...Ori, din punctul meu de vedere de nestiutor, daca e un lucru obligatoriu si foarte important, ar specifica exact cat si cum, ar sublinia/ingrosa sau ar scoate cumva in evidenta, cum scoate in evidenta alte lucruri obligatorii...
Multumesc de urare si eu sper la fel....
Mersi si pt link, il citesc acum.

@antoniot: L-am inclinat, dar s-a oprit de 3 ori la rand...Acum l-am zdruncinat mai putin pana a iesit aerul, insa vad ca iarasi se aduna o mica punga de aer in partea de sus, filtrul e sub nivelul acvariului acum. Am sa vad daca progreseaza. Si da, trage pe undeva, dar nu stiu ce as putea face eu sa nu mai traga...ce a zis eheim-ul am facut...
Legat de debit, am un intern tot cu 700 l/h si nici nu se compara la debite. Si chiar daca ar fi mai mic, problema e ca debitul a scazut fata de prima oara cand l-am pus in functiune....a scazut mult...

LE: Am sa-l mai desfac inca o data in seara asta. Il spal tot, verific ce pot verifica. SI il pun in functiune iarasi. Daca nu e nicio imbunatatire, ramane sa-l trimit in garantie.



Din descrierea ta imi aduc aminte ce am patit eu cu un jbl, aceasi simptome, dupa cateva saptamani i a scazut debitul,prindea aer si nu putea sa l scuipe iar cei de la garantie mi au trimis gratis un rotor nou cu scuzele de rigoare ca la jbl e700 a fost un stoc cu rotoare decalibrate, si mi a dat un rotor de e 900 si nu am mai avut probleme.

Suna i pe baietii de la garantie si o sa te ajute, mai greu cu importatorii eheim din ce mi a spus un amic care are un pet asa ca ai rabdare.

Auzi si un tronhait din cand in cand la rotor?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2011 22:51:44


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Doamne ajuta sa primesc si eu la fel.
Da, se aude si un bazait cateodata chiar deranjant. Insa nu tot timpul. Probabil in functie de cum intra aerul la motor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

stefanp wrote:Doamne ajuta sa primesc si eu la fel.
Da, se aude si un bazait cateodata chiar deranjant. Insa nu tot timpul. Probabil in functie de cum intra aerul la motor.


Ai aceasi simptome cum am avut si eu cu jbl e700.Daca ai pe cineva sa ti imprumute un rotor sa vezi daca asta este cauza ar fii excelent.
Eu sunt 90% sigur ca asta ar fii problema!

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Buun.
Am curatat filtrul la modul luna, inclusiv furtune din care am scos niste mazga maronie, mai ales pe furtunul in.
Debitul a crescut considerabil, dar tot nu e cat zic ei.
Astfel, la sugestia lui "porcu'", am cronometrat timpul in care mi-a golit o galeata de 10 litri. 1 minut si 18 secunde. Calculand, intr-o ora mi-ar goli 461 de litri...mai e binisor pana la 700. Si asta FARA perlon in canistra.

Filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=SVLpzVQ9_80

Acum nu stiu ce sa fac...tot nu functioneaza cum zic ei...ce ar trebui sa fac? Garantie? Sau renunt la ideea asta?

LE: Am masurat si cu perlonul inauntru. 1 minut si 22 secunde, sau 23...

This message was edited 2 times. Last update was at 15/11/2011 00:03:45


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

tot pe masa sta filtrul ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am facut testul cu filtrul sub recipientul cu apa. Cam la un metru sub nivelul mesei (sau aproape un metru).
Am testat si la nivelul mesei, timpul a crescut cu aprox 2 secunde...ceea ce intr-un test, relativ ochiometric nu mi se pare o diferenta...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

din ce am inteles debitul este de 400 litri ora!!!!

eu zic ca este foarte bun, la mine la jbl e1500 cu filtrul gol fara casolete am 900 litri pe ora!

Din filmuletul pe care l ai postat asta este debitul normal/real,am avut si eu un 2224 si exac asa avea,vizual jetul!
Eu zic ca filtrul este in perfecta stare de functionare daca nu mai trage aer si nu face zgomot suspect.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul are debitul de 700 litri in cartea tehnica? Testul l-ai facut cu mediile de filtrare?
Pentru ca daca filtrul are 700 litri/h si ai facut testul cu mediile de filtrare in el, in principiu
ti-a iesit un debit corect. Debitul care este trecut in carte este debitul pompei, fara nici un mediu
de filtrare. In functie de mediile de filtrare acest debit scade mai mult sau mai putin.

O seara buna,
Dragos

LE. Exact ce spune si colegul Toni, scriam in acelasi timp cu el

This message was edited 3 times. Last update was at 15/11/2011 01:30:01


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, in jur de 460 fara perlon si in jur de 440 cu tot cu perlon.
Sa inteleg ca debitul de 700 ar fi fara niciun material filtrant...

Deci sa renunt la ideea de a-l trimite in garantie?
Il montez maine la loc, caci acum e cam tarziu. Ii montez si pre-filtrul ce l-am luat, poate mai reusesc sa scap de mazga...totusi, alta solutie sa nu se mai adune iar?
Mi-a zis cineva mai sus ca din cauza luminii care bate pe furtune(parca Dragos)...dar nu stiu cum sa le acopar.
De asemenea, sa il montez inapoi langa acvariu? Sau sa-l las jos...Daca il las jos, se vede aiurea, ca nu il pot pune in spatele mobilei (e peretele) si va sta in fata corpului de mobila cu furtunele la vedere...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2011 01:31:43


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Furtunurile le poti acoperi cu izolatie pentru tevi, cea de culoare gri pe care o gasesti in orice magazin de bricolaj
sau materiale de constructie (cea care seamana cu buretele).
Filtrul eu zic sa nu il mai trimiti, ca il trimiti degeaba. Si daca poti sa ii gasesti un loc jos e mai bine decat sa il
pui langa acvariu, poate ii faci loc in mobila

LE Numa' sa nu strici mobila ca daca afla prietena ta ca eu ti-am dat ideea ... Parca aveai prietena, sau esti casatorit?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2011 01:51:04


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

kirucd wrote:poate ii faci loc in mobila


Ma omoara prietena
In corpul de mobila de sub acvariu, este o placa ce imparte corpul in doua, pe lungime si e prins in suruburi. Ar trebui sa il tai cu un fierastrau electric si in niciun caz nu am voie sa fac asta
Ar fi o varianta sa bag filtrul intr-un dulap de langa si sa dau o gaura doar in placajul subtire din spatele dulapului, dar tocmai am expus ideea prietenei si si-a pus mana in cap...nu pare incantanta
Dar dare urat sta asa pe covor si cu furtunele la vedere...
SI in plus, la furtunul out mai trebuie adaptat difuzorul...si ma complic si cu el prin mobila...
Am sa caut niste izolatie, dar ideea e ca ar trebui sa o pot scoate cu usurinta sa verific din cand in cand daca s-a adunat in furtun...

Cu perlonul? Parca l-as pune ca se aduna particule in apa din acvariu...iar pe asta fiind deasupra il pot scoate repejor si sa-l spal...

LE: Prietena, la 21 de ani e cam devreme...mai vreau sa traiesc

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2011 01:57:38


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am montat filtrul, cu tot cu pre-filtru ( acesta: http://www.happypets.ro/eheim-prefilter-p-722.html?zenid=4414cbe8ad932cf24aeac742561a7280 )
Se vede cam aiurea prefiltrul, caci el teoretic se monteaza in substrat pana la buza lui superioara, dar dat fiind faptul ca nu l-am pus la inceputul setup-ului mi-a fost cam greu sa il introduc de tot (are vreo 5 cm inaltime). Dar sper sa-l maschez bine cu niste didiplis. Si sper, sa mai impiedice mazga aia nesuferita...

Am pus si perlonul, cel putin acum cateva zile ca sa stranga putin mizeria ce am starnit-o de pe fundul acvariului. Eventual il scot mai acusi, astept sfaturi de la voi.

Am scos aerul din filtru, nu se aude ca merge, deci totul e ok. Sper sa nu traga iarasi, am sa-l urmaresc.
L-am lasat jos, pe podea...arata mai rau, dar decat sa-i dau in cap, mama masi...poate o conving pe don'soara sa-i gauresc mobila (asta-i partea nasoala, ca-i a ei...nu a mea si stiti voi vorba aia: ce-i al ei, e al ei; ce-i al meu, e al nostru )


Intr-un final, recunosc ca m-am agitat prea tare si m-am speriat, fara sa elimin toate cauzele posibile...dar asa e la tineri

Va multumesc mult pentru ajutorul si rabdarea voastra, poate intr-un viitor am sa ma pot revansa fata de voi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, ciudate sunt caile Domnului!

Am aceeasi problema, adica un debit scazut considerabil (mi se pare mie) fata de momentul T0 (adica atunci cand am instalat filtrele)... datele problemei sunt:

- 2 canistre Eheim, model 2028 (debit al pompei 1050 l/h)
- ca mediu filtrant, nu am DECAT ceramica... fara burete, fara perlon, fara nimic!
- canistrele sunt amplasate sub acvariu, distanta fata de luciul apei ~ 100-130 cm
- amorsarea se face corect, filtrele "nu trag" aer.

image image

1) Ambele filtre "sufera" de aceeasi boala, deci ideea ca s-a stricat ceva, la vreunul dintre ele, pica de la sine.
2) Singura idee care-mi vine este aceea ca s-au colmatat tevile de IN si OUT (cele care-s pozate pe spatele bazinului - vezi poza 1).

- totusi acolo e intuneric, deci cade varianta cu algele depuse in timp.
- furtunele de legatura cu corpul canistrei (cele din interiorul mobilei - vezi poza 2) sunt curate "lacrima"... nu vad de ce n-ar fi la fel si tevile.


Opinii?
Sugestii?


PS: Cu ce-as putea curata traseul tevilor din spate (ca sa elimin 100% aceasta potentiala cauza)?... tineti cont ca acolo sunt si coturi (90 grade), deci nu cred ca merge varianta cu "sarpele" (http://www.acvamax.ro/product_info.php?products_id=2733).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

@koala: demontezi tevile, pui un dop la un capat si torni in teava o substanta de curatat puternic coroziva pe baza de clor. Hipoclorit. Lasi cateva ore ca sa topeasca tot. Apoi le speli bine cu jet de apa sub presiune si gata.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca nu am fost prea clar in exprimare:

- tevile si coturile sunt lipite intre ele, cu o solutie speciala (folosite in instalatii)... cum s-ar zice, sunt fixate bine si acolo "or sa moara"
- ca sa pot avea acces la ele, ar trebui sa golesc acvariul si sa mut tot stativul undeva mai in mijlocul camerei... acum, tevile sunt la 2 cm distanta de perete, deci accesul la ele este imposibil.

image



PS: Nu sunt convins (si nici Lofty ) ca tevile alea-s cauza problemei... am spus deja ca furtunele de dedesubt sunt curate.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2011 14:48:24


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Hmmm. Magnetul. Cauta un rotor nou si fa un test. Nu e obligatoriu sa fie tot Eheim, doar sa se potriveasca.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nici eu nu aveam lumina in spatele acvariului, loc pe unde traceau furtunele, dar uite totusi ca in cateva luni , aveam o mazga acumulate pe ele.

era mai bine daca in locul curbelor de 90 se foloseau 2 curbe de 45, dar si asa cred ca te descurci cu sarpele.
In functie de cat e de lung sarpele, leaga o perie de el si lasa varful liber de a patrunde.
a3des
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2011 09:19:52
Messages: 44
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Poti totusi incerca "sarpele" folosit la trasul cablurilor prin tevi, este dintr-un material plastic care se curbeaza usor, iar la un capat are un inaintas de metal care se arcuieste dupa coturile intalnite, deci chiar ce ti-ar trebui. Dupa ce a trecut prin teava, legi la capat o bucata de material textil, nu foarte mare, atat cat sa treaca prin tevi si il tragi afara. Se curata bine la prima trecere si foarte bine la a doua. Costa putin acel cablu, il gasesti la magazinele de componente electrice.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/11/2011 17:47:19

[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com