[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
OverHead Sump (sfaturi)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pentru ca nu stiu, trebuie sa intreb aici. (a se citi: sunt prost)

Intai, o foto cu bazinul vreutor' de sump:

image

Este un bazin de 105/40/45 din sticla de 10 cu ~160L de apa in el.

Fiind la un` magazin, trebuie sa aiba ceva pesti colorati si doi carasi, lemne + anubias ca sa arate "cat de cat natural si bine colorat". (asa cum este acum)

Asta la capitolul prezentare. Acum, problema:

Vreau sump, deasupra bazinului. (transparent si cu buruieni plantate)

Trebuie aiba 2 compartimente de ~20L pentru filtrare mecanica (perlon+bureti si inele, unul dupa altu') compartiment cu 5L Eheim substrat pro + compartimentul de evacuare.

Acum, primele intrebari:

1: Este corespunzator volumul de filtrare pentru 160L de apa si doi carasi care vor deveni cacaciosi, basca restul alora mici?

2: Ce debit trebuie sa am la pompa?

3: Ce buruieni se preteaza emers dar cu radacini imerse?

4: Avand in vedere ca scaderea nivelului de apa se va face in bazin/display, pot face cat mai mic posibil compartimentul de evacuare ?


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu zic ca un filtru extern e mai mult decat suficient, un sump va fi o complicatie inutila si riscanta.
Ca sa urci apa in sump pompa va trebui sa o pui in acvariu iar returul se va face prin gravitatie.
In momentul in care se colmateaza perlonul si buretii vei avea o problema.
Sper ca am inteles bine ce vrei sa faci.
Dar daca totusi vrei sa mergi pe varianta asta:

1. 20l va fi suficient
2. ia o pompa reglabila, depinde si de inaltimea coloanei de apa
3. eu am un mic paludarium in sump, am 2 tipuri de plante, imi scapa denumirea, eventual revin cu niste poze
4. aici nu prea am inteles intrebarea
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la 4:

teoretic da, ar merge facut un compartiment cat mai mic in care apa sa intre prin cadere din restul sumpului (apa sa treaca peste peretele despartitor)
dar practic se obtine acelasi efect punand o gaura de evacuare cat mai aproape de marginea de sus a sumpului, asa incat cand se opreste pompa sa revina cat mai putina apa in display

riscul sa se infunde cu frunze si sa dea pe afara mi se pare comparabil in ambele cazuri, deoarece chiar si daca faci compartiment separat tot va trebui sa ai gaura de evacuare si acolo...

ma rog, ai putea sa pui pieptene peste peretele despartitor, asta ti-ar mai castiga niste timp, ca frunzele nu se vor duce direct sa blocheze gaura ci se vor opri mai intai in pieptene, nivelul apei va creste in sump si urmatoarele frunze vor trece peste pieptene dar speranta e ca o sa le cureti mai intai pe cele care s-au prins deja

dar mai simplu ar fi sa faci 2 gauri, una mai sus decat alta, ai castiga la fel timp

nu stiu, asta cu sumpul sus e un design care nu prea e folosit, eu cel putin nu am vazut multe sumpuri suspendate, si ma gandesc ca e un motiv pentru asta, mai precis acela ca nu se poate face un design care sa garanteze ca nu vei face inundatie

dar ca idee imi place, e misto sa cresti niste plantute acolo sus, la vedere

poate ai putea sa cresti plante in ghiveci, sa fie doar cu radacinile in apa (cu sau fara substrat), ar arata spectaculos
si ai putea pune o plasa peste sump care sa iti prinda frunzele

eu am astfel de plante intr-un mini iaz pe balcon, niste narcisi, niste iarba din aia japoneza care se vinde in hornbach pe post de planta de acvariu, desi nu e (am uitat cum se cheama) si un nufar

This message was edited 2 times. Last update was at 06/04/2021 09:45:20




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mai m-am gandit :-) si cred ca am o solutie beton

- lipeste un perete interior pe toata latimea sumpului, la vreo 5 cm de margine, asa creezi compartimentul de evacuare
- peste el pui pieptene pe toata latimea sumpului
- inaltimea peretelui + pieptene sa fie cu 2-3 cm mai mica decat a sumpului, ca sa poate trece apa peste el in siguranta in caz ca se infunda tot pieptenele (f putin probabil dat fiind lungimea lui, dar na)
- in compartimentul de evacuare contruiesti din eggcrate o sita, pe toata suprafata lui (faci 2 pereti verticali din eggcrate si peste ei pui tot eggcrate, pe toata suprafata)
- inaltimea la care sta sita sa fie mica, eu stiu, 10 cm
- gaura de evacuare o dai undeva sub aceasta sita, pe laterala acvariului, si o protejezi si pe ea cu gratar, ca sa nu se infunde furtunul
- eventual la gratarul de la gaura mai rupi niste protectii, ca sa nu se infunde cu frunze mici care pot trece prin pieptene (alea mari vor fi prinse de pieptene sau de eggcrate daca se infunda pieptenele)
- sau poti sa pui peste acest eggcrate o plasa mai fina, dar nu foarte fina ca sa nu se colmateze repede
- reglezi debitul pompei asa incat in compartimentul de evacuare nivelul apei sa fie cat de jos posibil, adica doar un pic deasupra gaurii de evacuare

in felul asta ai 2 capcane pentru frunze (pieptene + eggcrate), este practic imposibil sa se infunde vreodata
si ai si foarte putina apa in compartimentul de evacuare, in caz de oprire a pompei va curge din el doar pana sub gaura, adica 2-3 cm de apa

dezavantajul e ca s-ar putea sa clipoceasca apa care cade in compartimentul de evacuare, dar cred ca se poate regla din debit

This message was edited 11 times. Last update was at 06/04/2021 10:09:00




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

uite si plantele pe care le am eu in mini iaz pe balcon
- nufar (nymphaea)
- acorus (obligeana pitica)
- iris (ensata kaempferi)

sau intri pe bakker.com si iti alegi de acolo plante de iaz/mlastina - eu de la ei am comandat, au venit plantele fara probleme desi dureaza 1-2 saptamani



EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Multam!

Referitor la colmatare cu frunze, nu cred ca este asa grava treaba avand in vedere ca se verifica zilnic. (piaptanul este o solutie decenta)

Presupun ca cea mai frecventa colmatare va aparea in primul compartiment. (unde intra apa impinsa de pompa)

Dar este rezolvabila daca peretele despartitor va fi cu 3Cm sub nivelul de sus al bazinului si macar curge peste el daca se colmateaza.

Problema mare va fi sa dau gaura in sticla.... o sa merg sa vad ce carote pentru sticla gasesc.

Daca iese din prima, bine daca nu, dezlipesc bucata de geam si o schimb. (cred ca avand doar fasia de sticla, va fi mai usor de gaurit comparativ cu sticla montata deja)


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Daca nu vrei eggcrate, nu are sens sa faci compartimentul prea lat iar gaura poti sa o dai cat mai sus, ideal sa stea jumatate afara din apa

Eu am luat carote de pe ebay, 1-2 gauri merg. Dar dureaza mult pana vin, deci na.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2021 12:44:05




Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Humbert wrote:eu am astfel de plante intr-un mini iaz pe balcon, niste narcisi, niste iarba din aia japoneza care se vinde in hornbach pe post de planta de acvariu, desi nu e (am uitat cum se cheama) si un nufar


Pana nu pui niste poze cu el, eu nu te cred.
Acum, vorbind serios, chiar sunt curios cum arata.

Cryptic Cherries - West-Africa river
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

O sa vedem cum arata.

Pentru moment, am luat un bazin de 40/27/25. (freo` 27 litrii)

Am schitat compartimentarea: (punctele de pe fondul negru sunt la Cm)

image

Nu iese ce am vrut' ca dimensiuni, dar tot il fac. Chiar daca il folosesc la alt bazin. (am uitat sa tai zona alba de la poza. MM....)

Acu sa gasesc piesa de evacuare a apei.

Nu am avut timp azi, am fost doar la Leroa' sa caut.

Am gasit carote de sticla dar nu stiu "cata gaura" sa dau. (asa ca am bagat ceva in carota. a se citi: cumpar carota dupa ce gasesc plasticaraia de evacuare)

Daca stie cineva in CT, dau' un 6pack de bere cu livrare la usa.

La pompa: un Eheim de 1000? (as incerca)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Lemon wrote:
Humbert wrote:eu am astfel de plante intr-un mini iaz pe balcon, niste narcisi, niste iarba din aia japoneza care se vinde in hornbach pe post de planta de acvariu, desi nu e (am uitat cum se cheama) si un nufar


Pana nu pui niste poze cu el, eu nu te cred.
Acum, vorbind serios, chiar sunt curios cum arata.


poftim

image

ma rog, mini iaz inseamna un butoi :-))

a fost asa mai mult de test, ca la mine pe terasa e un infern vara
dar au rezistat, nufarul a facut si floare anul trecut

asta e
image

partea f misto e ca le-am lasat peste iarna afara in acest butoi, au inghetat dar sunt ok acum, am crestere de vreo luna

irisul (cel din dreapta) e cel mai faultat dar are si el muguri, deci va fi ok, astept sa vad flori

This message was edited 2 times. Last update was at 07/04/2021 10:20:22




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@Eduard

eu am folosit sita din asta de mai jos
https://www.echipamenteacvarii.ro/apa-sarata/diverse/Sita-pentru-supraplin-transparenta-40-50-diametru?sort=p.price&order=ASC



Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte tare cu nufarul inflorit.
Nu cred ca as avea sanse de convingere in a tine asa ceva in casa, dar arata super.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai sta afara nu in casa si poti sa il faci sa arate frumos, eu dupa cum ziceam am facut doar untest sa vad daca rezista la caldura infernala care e pe terasa la mine si la inghet.

Anul asta o sa incerc sa inlocuiesc butoiul cu un vas care sa arate mai bine.

Am pus si 2 neoni anul trecut dar au murit de la caldura, nu ma asteptam ca apa avea vreo 32 de grade si credeam ca o sa reziste - m-am simtit vinovat.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2021 17:44:10




Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
Am pus si 2 neoni anul trecut dar au murit de la caldura, nu ma asteptam ca apa avea vreo 32 de grade si credeam ca o sa reziste - m-am simtit vinovat.

Nu cred ca au murit de la caldura ci de la apa... Am avut discusii tinuti la 30-32 grade anide zile si sute de neoni si nu au patit nimic...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nufarul, este de toata lauda.

Chiar nu este conventionala detinerea un butoi in balcon, cu un nufar.

Revenind, (la topic) carote de sticla nu am gasit.

Nici macar tava' ori cot de evacuare montabil pe sticla. (sa stiu si eu o dimensiune de gaura)

Ma apuc sa caut "pe net"

Sa folosesc asa ceva? https://www.aqua-life.ro/pvc-cot-loc-line-plastice-intrare-acvariu-in-out-acvariu-recif-marin-25mm-32mm-flanse-acvariu-pret-mic-ieftin-calitate/flansa-trecere-acvariu-25mm-pvc-loc-line-aqua-medic-plastic-tank-union

25 ori 32? (parca 32 ar fi mai sigura)

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2021 18:49:56


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

EduardB wrote:
3: Ce buruieni se preteaza emers dar cu radacini imerse?


Arunca un ochi aici: https://www.bakker.ro/blogs/plante-de-interior/anthurium-in-apa

Anthurium, Clusia Princess, Ananasul saracului FloraSelf Monstera 'Monkey Mask'

EduardB wrote:
Nici macar tava' ori cot de evacuare montabil pe sticla. (sa stiu si eu o dimensiune de gaura)
Sa folosesc asa ceva? https://www.aqua-life.ro/pvc-cot-loc-line-plastice-intrare-acvariu-in-out-acvariu-recif-marin-25mm-32mm-flanse-acvariu-pret-mic-ieftin-calitate/flansa-trecere-acvariu-25mm-pvc-loc-line-aqua-medic-plastic-tank-union
25 ori 32? (parca 32 ar fi mai sigura)


Toata lumea foloseste acele flanse, sunt foarte bune.

https://www.dedeman.ro/bucuresti3/carota-diamantata-pentru-placi-ceramice-bosch-2609256c87-35-mm/p/1038153

Coturi pvc-u, teava pvc-u si alte cele gasesti la aqua-life, romstal si bwinstal.

Ca sa dai gaura cu carota iti trebuie si un ghidaj cu ventuze. Daca nu gasesti, vii pana la mine si iti imprumut eu ghidajul

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2021 20:00:30


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In regula.

Se poate, maine si imprumut ghidajul? (oricum, am zi libera daca decid')

Chiar la Romstal, am hotarat sa sun pe "uunul de la ei" maine. (sunt pilos/consultant acolo pe regenerabile' )

Daca tot ma deplasez din provincie, o sa iau plasticele si fu*uta de carota. (am vazut si eu la 'DedeOmu' carotele alea in magazinele din CT)

Am banuit ca pot piz*i sticla cu carota aia din link-ul carotei . Da` consultantii de raion din Dede', au zis ca merge doar pe ceramice.


This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2021 20:57:48


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Se poate si maine, daca ai drum. Daca nu, ti-l pun pe fane curierul (nu m-am uitat la locatie inainte sa scriu).
Cu carote de la dedeman am gaurit 5-6 bazine pana acum.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si nu uita: o bucata de sticla (sau lemn, bucata de parchet laminat, etc.) prinsa in menghine la iesirea carotei. In felul asta nu vei avea surprize de ciobituri pe o parte la marginea gaurii Udata carota in timp ce dai gaura si fara graba, lasa carota sa taie fara sa fortezi.
Succes!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Multumesc de sfat.

Au ajuns azi (doar doua) din piese' cu restul adaptarilor. (Intrarare de 3/4 si iesire pe furtun de 20. (cred ca)

Vreau sa am: intrare, iesire si supraplin. (adica: trei gauri de dat si doua furtune/tevi de evacuare)

Sa nu fie grija de infundare iminenta.

Daca sunt norocos, o sa am si ghidaj de carota.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com