[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu dupa 30 de ani de pauza!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Daca scot guppy si neonii si ii pun intr-un acvariu mai mic si le fac tratament separat si se vindeca si ii pun inapoi in acvariul mare, se pot reimbolnavi? Am observat si pe neoni puncte albe din pacate!
As vrea sa nu fac in acvariul mare cu plante si substrat acel tratament.
Am verde de malachit forte!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2024 07:49:50

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Parazitul are multe stadii in durata lui de viata.
Daca tratezi pestii separat si apoi ii aduci in acvariu, doar o iei de la inceput cu boala, ca parazitul e tot acolo bine-mersi.
Da un google dupa "freshwater ich life cycle".

Fara tratament pestii sunt morti 100%, precum si viitoarele achizitii.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Ok, o sa le fac in bazinul mare, ma apuc de pus sare si sa ridic temperatura putin, la 25-26 din cate vad pentru acest tratament cu verde de malachit.
Am vazut ca si pe youtube Casa cu acvarii a facut un astfel de tratament.
Am acei 2 pesti botia histrionica, rezista la apa cu sare?
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Am pus in 2 transe sarea diluata in apa in prealabil. Am cumparat de la plafar sare neiodata de mare, am inteles ca trebuie neiodata.
Am crescut de la 23.5 grade la 25 temperatura, urmand ca maine sa mai cumpar un incalzitor si o pompa de aer si sa urc la 26-27 grade.
Am pus 9ml de verde malachit forte in seara asta.
Din cate am citit trebuie 3 zile lasat asa?
Mancare le dau normal la pesti?

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2024 16:25:55

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Faza era sa incepi cu ridicarea temperaturii si apoi sa adaugi treptat sarea, sa o dozezi cam timp de 2 zile, nu in 2 transe zilnice..
Dar ma rog, poate merge si asa.
Sa mentii totusi temperatura ridicata si sarea in apa macar 7 zile, preferabil 10 (stiu ca am scris 2-3 zile, m-am informat intre timp mai bine).
Sper ca ai scos orice fel de filtrare chimica (carbune activ in mod special).

Chiar daca dupa 2-3 zile o sa vezi ca parazitul nu mai e prezent pe peste, el abia atunci devine vulnerabil (acum este sub tesutul pestelui, e de neatins, dupa ce cade se inchisteaza si se inmulteste cu productivitate mare).
Nu intrerupi tratamentul, lasi asa.
Dupa 7-10 zile te apuci de redus temperatura, de schimburi de apa si musai sa pui niste carbon activ in filtru sa scoti substantele nedorite.

Verdele de malachit o sa-ti decicleze bazinul, sa nu fii surprins. Era bine daca alegeai o singura solutie din cele 2.
Cu hranirea nu stiu ce sa zic, injumatateste-o, n-am idee.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

OnTopic: aprob` ce scrie adminu'.

Offtopic: nu scriu nimic. (desi: ar fi un deliciu pentru' cititorii forumului)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
FlaviusTech
Junior member

Joined: 25/12/2023 16:47:15
Messages: 18
IP:
Offline

Au disparut punctele de pe neoni si de pe femela de guppy deja. Inca mai are ceva alb pe coloana/dorsala, asa a avut din prima zi de cand am cumparat pestii. S-ar putea ca acel semn sa fie legat de solzii lui.
Din 7 neoni, doar 2 au avut cateva puncte albe si s-au curatat deja. Semn ca are efect tratamentul.
Am inteles ca acel parazit eclozeaza de pe fundul bazinelor si atunci sunt vulnerabili din tot ciclul, iar cand eclozeaza cauta pesti/gazde.
O sa mai tin 2 zile apa asa cu tratament si o sa incep sa fac schimburi de poimaine.
Se pare ca si masculul ala de guppy care era letargic, initial nu i-a convenit cand am pus verdele de malachit si sarea si am crezut ca moare, dar acum e mai vioi si da semne ca se insatoseste.
Am vazut un efect ciudat la 2 guppy, se duc pe baza acvariului si se lovesc cu burta de nisip si plante.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2024 11:26:59

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

FlaviusTech wrote:
Am inteles ca acel parazit eclozeaza de pe fundul bazinelor si atunci sunt vulnerabili din tot ciclul, iar cand eclozeaza cauta pesti/gazde.
O sa mai tin 2 zile apa asa cu tratament si o sa incep sa fac schimburi de poimaine.


Sa mai incerc o data:

dan.pavelescu wrote:
Chiar daca dupa 2-3 zile o sa vezi ca parazitul nu mai e prezent pe peste, el abia atunci devine vulnerabil (acum este sub tesutul pestelui, e de neatins, dupa ce cade se inchisteaza si se inmulteste cu productivitate mare).
Nu intrerupi tratamentul, lasi asa.
Dupa 7-10 zile te apuci de redus temperatura, de schimburi de apa si musai sa pui niste carbon activ in filtru sa scoti substantele nedorite.

[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com