[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal incepator avaristica marina  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Acela este filtrul dar nu am postat link ul ca sa nu arunce cineva cu pietre pe aici . Acum ca a postat Costin nu pot decat sa confirm .

Koala singurul lucru care ma supara acum la acvariu este biofilmul si nemtii la care am comandat un skimmer mai adevarat de pe data de 26 februarie si nu l au trimis nici acum .

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2013 19:03:02


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

asta inseamna ca mi-o iau?

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragilor, nu e nici o problema... relaxati-va!

- avem un topic special pentru linkuri, deci nu suntem cretini http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23123.page
- singurele linkuri interzise pe forum sunt cele catre acvatrist.ro si aqvafun.ro (deoarece ei promoveaza o astfel de politica, vis-a-vis de noi).
- in rest, puteti posta linistiti.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

donpisote wrote:... Koala singurul lucru care ma supara acum la acvariu este biofilmul si nemtii la care am comandat un skimmer mai adevarat de pe data de 26 februarie si nu l au trimis nici acum .


- are un prieten de-al meu un acvariu identic, si e multumit...
- trebuie sa orientezi teava aia, care vine din pompa, in sus... astfel incat jeturile sa valureasca suprafata apei.
- trebuie sa deschizi sertarul ala cu gratar din partea de sus... ca sa se scurga apa pe acolo, in compartimentul din spate.
- la tine, gratarul de sus mi se pare acoperit... iar teava aia nu are gaurile orientate ca lumea.


De aia ai biofilm pe suprafata apei...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Se pare ca saptamana asta am inceput o bine . Dupa ce am cautat pe net un recipient pt reactor si ma hotarasem sa il cumpar pe cel din China din link urile de mai sus azi am reusit sa fac rost de un recipient numai bun pt ce vroiam eu sa fac.

Postez aici poate se inspira si altii in confectionarea unui reactor denitrate . Am reusit sa fac rost de un vas colector pentru aparat de aspirat secretii . Am sa pun si o imagine. Al meu are capacitatea de doi litri dar exista si de un litru si de 500ml . Este etans cu garnitura si singurul lucru pe care trebuie sa il fac la el este sa pun o teava ca sa prelugesc turul pana aproape de fundul vasului . Desigur cu gratarasul de rigoare sa nu se colmateze.
[Thumb - images.jpeg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sunt aproape de finalizarea reactorului dar sincer nu stiu ce pompa da apa sa pun . Initial ma gandeam sa iau un EHEIM COMPACT 1001 sau 600 cum i se mai spune cu debitul reglabil intre 150 si 600 litri pe ora . Problema ar fi pretul cam mare adica aprox 120 lei. Eu vreau ca la acest reactor sa pun pompa in acvariu de unde sa traga apa si sa o impinga prin reactor . Inaltimea de la fundul reactorului pana la luciul apei este de 90 cm .


Daca aveti vreo recomandare de vreo pompa silentioasa in primul rand si mai ieftina astept o propunere de la voi . Ma gandisem si la EHEIM COMPACT 300 cu debitul 150-300 l/h dar nu stiu daca face fata inaltimea de urcare a acestei pompe fiind specificata de producator de 50 cm .

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu cat debitul e mai mic, cu atat mai bine. Nu vreau sa fac reclama, dar exista pe piata o pompa de la Hydor, cu debit de 250L si costa in jur de 50 lei. Poti sa reglezi debitul cu un robinet.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2013 21:36:37

[Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

mai are si Stefan de la accesori-acvariu unele reglabile

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eu stiu ca debitul trebuie sa fie mic . Mie imi e teama ca pompa nu poate urca apa . Asa daca imi este indeajuns debitul de 300 l la iesirea din pompa sau mai putin as cumpara eneim compact 300 care costa aprox 48 lei. Eu nefiind de acord in general cu diy am hotarat sa fac de data asta un compromis .

Poate nu m am facut eu inteles. Intrebarea era cam asa .

O pompa cu debitul reglabil intre 150 si 300 l poate impincge apa sa treaca prin reactor in care se gasesc aprox 1,5 litri de DeNitrate si apoi sa urce 90 cm pana in acvaru ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2013 21:57:32


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Producatorul cand da o coloana maxima de urcare a apei se refera la debitul maxim. Daca tu depasesti inaltimea coloanei cu, sa zicem 10cm, nu inseamna ca debitul se va opri de tot.
Denitrificarea e face optim "la picatura".

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2013 22:10:15

[Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Pai atunci inseamna ca merge si cu Eheim compact 300 . Am sa o iau pe asta . Merci pt sfaturi

Eu imi faceam probleme gandindu ma ca diferanta de inaltime ar fi cam de 40 cm , trecerea prin denitrate si buretele care va fi sub si deasupra si nu in ultimul rand colmatarii furtunurilor.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Radu_S
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2010 10:22:45
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buretele nu are ce cauta nicaieri in acvaristica marina.
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote=Radu_S]Producatorul cand da o coloana maxima de urcare a apei se refera la debitul maxim. Daca tu depasesti inaltimea coloanei cu, sa zicem 10cm, nu inseamna ca debitul se va opri de tot.
Denitrificarea e face optim "la picatura".[/quote]

Producatorul cand da o inaltime de urcare inseamna ca orice cm in plus fata de inaltimea respectiva va face ca apa
sa nu mai urce. Debitul maxim, in cazul de fata 600 litri, este dat pe orizontala, cu cat pompa trebuie sa urce mai
sus apa cu atat va scadea debitul pina aproape de 0 la inaltime maxima, iar peste nu mai urca apa. Problema se
pune insa putin altfel: calculul trebuie facut de la luciul apei unde este pompa, nu de la nivelul pompei, pina unde
trebuie sa urce apa. Nu inteleg cum zici ca apa trebuie sa urce 90 cm? Din ce imi dau eu seama reactorul tau
este sub nivelul acvariului, ceea ce inseamna ca pompa din acvariu va ridica apa peste buza acvariului, dupa
care apa va cobora pina la filtru si apoi va urca iar pina la buza acvariului. In acest caz inaltimea de urcare pe
care trebuie sa o calculezi este de la luciul apei pina la buza acvariului, pentru ca in cadere si apoi urcare pina
la nivelul luciului apei se ia in calcul principiul sifonului si apa cade liber si urca singura pina la nivelul luciului
apei fara nicio pompa. Si daca asta este cazul poti folosi linistit o pompa de 150-300 litri pe ora, ideal ar fi
sa pui si un robinet la intrarea in reactor, astfel poti regla debitul cum vrei si poti curata reactorul cand ai
nevoie.

O seara placuta,
Dragos

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2013 22:32:55


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Multumesc pt explicatii . Intr adevar eu am calculat altfel . Pompa va sta cam la 5 - 10 cm sub nivelul apei si va impinge apa in recipinentul situat sub acvariu. Acvariul are vreo 40 si ceva cm inaltime . Cu totul masurat cu ruleta de la palul pe care sta canistra pana la buza acvariului sunt 90 cm.

Cu siguranta am sa iau si robinet .

O seara buna tuturor.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

[quote=Radu_S]Denitrificarea e face optim "la picatura"[/quote]

Poti explica de ce. Te rog. Sunt multi care ar dori sa stie. Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2013 23:08:18


To live you must learn to die
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu nu as merge cu Eheim 300. Am 600-le si imi suie apa la 1m ... greu. Adica n-am masurat cat imi ia sa ridic 4L de exemplu, dar stau cateva minute. Are si un slider mic cu care pot regla intre - si + (adica minim si maxim) si minutele acelea le stau cu ea la maxim. E suficient sa cobor inaltimea la 70cm ca debitul sa se simta ca e mai vertiginos. Este silentioasa.

Am avut o pompa de 250L (nu mai tin minte numele, e undeva prin posturile mele) si nici o sansa sa ridic apa la 1m cu ea. Era prea mica, era mai mult de recirculare in acvariu sau pe distante mici (eu o foloseam ca sa scot apa din acvarii dar am aruncat-o ca ma descurc cu 600-le).

Asa ca as alege 600-le, si daca ti se pare ca e prea mare - dai la minus si la 90 cm cred ca abia da un firicel acolo ... Dar cu cealalta risti sa nu-ti faci treaba. Pe a mea scrie Hmax 1.3m si asta a fost motivul pentru care am luat-o, stiam ca am de suit apa la 1m. Cred ca la 1.3 debitul se opreste totusi dupa cum o vad cum se chinuie la 1m (suie apa din galeata in acvariul marin care are marginea de sus la 1m fix de sol).

Apoi, despre denitrificare ... se face la picatura, e drept. Pentru ca un mediu propice bacteriilor care sunt apte sa foloseasca oxigenul din No3 este un mediu fara oxigen (si cum apa din acvariu are oxigen, a inunda reactorul cu asa mult oxigen inseamna ca nu vor mai avea loc acele bacterii apte sa scoata oxigenul din No3 de cele care pur si simplu folosesc Oxigenul ca sa se reproduca). Adica randamentul e unul foarte scazut, pe masura ce creste cantitatea de oxigen din reactor.
De exemplu, la mine, ca potentialul redox sa fie -150mV in reactorul cu sulf, pompa peristaltica (de 1.5L/h) merge 2 minute, si apoi controller-ul o opreste 20 de minute.


This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2013 00:18:13


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Iulian,

De acord cu cele spuse de tine in ceea ce priveste aportul de oxigen.
Numai ca, din cate stiu, aceste bacterii denitrificatoare [ce sunt heterotrofe] mai au nevoie de o sursa de carbon [o sursa de hrana] ca sa duca la bun sfarsit denitrificarea intr-un mediu anaerob.

Ma intrebam unde este acea sursa intr-un reactor umplut doar cu matrix prin care apa circula cu un debit foarte redus.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Update. Astazi mi a sosit skimmerul Tunze 9004 din germania . Pot sa spun ca e bestial de silentios la debitul maxim de aer. Momentan scoate pe jos ceva bule dar am inteles ca asa face o scurta perioada de timp.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Gabriel wrote:Iulian,

De acord cu cele spuse de tine in ceea ce priveste aportul de oxigen.
Numai ca, din cate stiu, aceste bacterii denitrificatoare [ce sunt heterotrofe] mai au nevoie de o sursa de carbon [o sursa de hrana] ca sa duca la bun sfarsit denitrificarea intr-un mediu anaerob.

Ma intrebam unde este acea sursa intr-un reactor umplut doar cu matrix prin care apa circula cu un debit foarte redus.


Tocmai de aceea nu cred ca Denitrate e asa eficient pe cat se spune e asemanator Matrix aparent, un soi de "live rock rubble" unde pot creste bacterii. Dar dupa ce am studiat asa de mult de reactoarele cu sulf (si am unul) mi se pare ca randamentul este foarte foarte foarte slab la Denitrate. A creea un mediu anoxic la 250L/h mi se pare marketing mai ales ca eu deja la 2 picaturi pe secunda si abia abia daca pot sa duc reactorul sub 0mV potential redox. Puteam la reactorul dinainte, unde trebuia sa hranesc ZILIC carbon ca sa pot sa tin sub -100mV cam la 1 pic/secunda.

Asa ca 250L/h mi se pare URIAS. Cantitatea de oxigen de acolo va fi aproape la fel ca si in celalalt circuit. Grasimea care a venit la pompa peristaltica era foarte proasta si intr-o zi am gasit pompa intr-o pozitie care permitea apei sa treaca totusi, chiar daca pompa era oprita (sa zicem > 2 pic / secunda). Potentialul redox era 50mV.
2 pic pe secunda = 20 picaturi / 10 secunde -> 1ml / 10 secunde. (20 pic = 1ml)
Deci ar veni 360mL / ora. Adica 0.36L/h si potentialul redox era peste 0mV - iar pe net se spune ca abia de la -50mV in jos incepe sa isi spuna efectul mediul anoxic. Asa ca 250L/h .... pentru mediu scazut in oxigen ? Nu cred asta

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2013 21:57:05

[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Gabriel bacteriile heterotrofe consuma carbon organic (DOC - dissolved organic carbon)
pentru a reduce nitratii prin denitrificare. Functie de nivelul DOC-ului din apa dintr-un anume
acvariu ai sau nu ai nevoie sa adaugi carbon organic.

@Iulian debitul trebuie sa fie undeva sub 200 litri pe ora, din experientele altora inclusiv
in acvarii de apa dulce un nivel de in jur de 100 litri pe ora iti asigura o denitrificare partiala.
Deci cu siguranta la debite mai mici, sa zicem sub 50 litri pe ora, procesul de denitrificare
are loc. Si nu poti sa faci comparatia cu reactoarele de sulf din doua motive: denitrificarea
apare la Denitrate ca si la Matrix in interiorul mediului de filtrare, si reactoarele cu Denitrate
sau Matrix fac si nitrificare si denitrificare daca sint bine gandite, daca debitul este suficient
de mic astfel incat pina la iesirea apei din reactor aceasta sa fie lipsita de oxigen. Asta inseamna
un reactor cu suficient de mult mediu biologic, astfel incat rata de retentie a apei in reactor sa
fie cat mai mare (apa sa stea cat mai mult in reactor pentru a putea fi folosit oxigenul disponibil
in totalitate). Nu uita ca o parte din bacteriile heterotrofe sint facultativ anaerobe, asta inseamna ca
in mod normal este fac nitrificare in prezenta oxigenului, iar cand oxigenul nu mai este disponibil
fac denitrificare.

Si inca un lucru Iulian, citeste mai atent postarile anterioare, pompa in cazul colegului nostru nu
trebuie sa ridice 90cm ci mai degraba undeva pina in 20 cm, din acest motiv nu are ce sa faca
cu o pompa de 600 litri, este mult prea mare, o pompa de 300 litri cu robinet pentru a regla
debitul cat mai mic este arhisuficienta.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com