[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare aquascaping - jurnal acvariu stefanp 2012-2013  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

recunosc si eu ceva plante pe aici, sau ma insel?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, de la matale am cumparat ludwigia cuba si fissidens fontanus

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:
Si ca tot veni vorba de pesti, ce mi-ati recomanda? NU vreau foarte multi, NU vreau un substrat cu mult detritus mai ales ca am in vedere un covor de cuba. Ma gandeam la un banc de neoni rosii, insa neoni am avut si setupul trecut (chiar daca nu rosii).
Mi-a trecut la un moment dat prin cap si varianta cu niste scalari...dar parca mi-a trecut.


6 discusi?!

Da' daca te hotarasti la discusi e bine sa iei unii ceva mai maricei, un 8-9 cm.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Man, nu vreau sa ma dau mare, dar dupa ce am vazut pe viu atat Mandarin Fish cat si Lion Fish (de apa sarata) nu mai imi place nici un peste de apa dulce. Asa ca nu pot sa zic ce mi-ar place. Nu baga mai multe feluri doar ...

Ar merge Rasbora (foarte rapizi, imi plac, si stau si la jumatatea apei) sau Tiger Barb (cred ca am vazut un acvariu cu ei si mi s-au parut foarte fain cum stau impreuna). Astia merg pentru Dutch style - http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=4627

Si o dedicatie pt dl. viitor posesor de HC (omul tunde doar o miiica parte in filmul acesta) dar am regasit CALUL. Heheheh. Daca tii HC trebuie sa-ti iei un cal de jucarie ca sa faci poze pe iarba verde.



Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
petre79
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:24:03
Messages: 415
Location: Hunedoara
IP:
Offline

stefanp wrote:Cred ca voi creste la la doza recomandata de pps (adica 5 ml, la un 200 litri net aproximativ). Tinta mea e sa ajung pana la 10 ppm NO3 si pana la 1 ppm PO4, poate ceva mai mare. La NO3 va fi probabil mai usor de ajuns, mai ales dupa ce adaug pesti, am sa vad daca va trebui sa adaug separat fosfor.


Asa este.....cand vei avea si pesti va creste NO3,dar despre PO4 va trebui mai mult ca sigur sa mai adaugi(cam asa sa intamplat si la mine in acvariu dupa ce am introdus pesti,dar sincer eu mai adaug si NO3 si PO4,dar toate dupa ceva teste facute)


stefanp wrote:Si ca tot veni vorba de pesti, ce mi-ati recomanda? NU vreau foarte multi, NU vreau un substrat cu mult detritus mai ales ca am in vedere un covor de cuba. Ma gandeam la un banc de neoni rosii, insa neoni am avut si setupul trecut (chiar daca nu rosii).
Mi-a trecut la un moment dat prin cap si varianta cu niste scalari...dar parca mi-a trecut.


Eu zic car merge niste microrazbora galaxy, sunt niste pestisori micuti si superbi.......

image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

@Dragos: Vrei sa dai microbul mai departe?

Nu stiu ce sa zic. Am sentimentul ca fac acvariul mai mult pentru plante, pestii venind pe locul doi, ca o completare a bazinului. Nu stiu daca se preteaza discusul la ceea ce tintesc eu in momentul actual cu bazinul asta, desi cu siguranta e unul din cei mai frumosi pesti pe care i-am vazut pana acum.


@Iulian: Intr-adevar, la saraturi e o paleta mai larga de culori si sunt mai atractivi. Cine stie peste vreo 2-3 anisori cum ma trasneste si pe mine (pentru moment insa desfiintez acvariul cel mic in care am crevetii).

La rasbore daca te referi la varianta "heteromorpha" sa stii ca m-am gandit si eu. E un candidat. Tetrazonele iarasi ar fi o idee, caci nu cresc foarte mari si sunt activi.

Si nu voi face ciorba. O singura specie de pesti va fi (mi-am facut dablaua setupul trecut ). Initial ma gandeam si la niste cory (sunt cateva specii de corydoras tare simpatici), insa am renuntat la ei. Ma mai batea un gand cu o pereche de ramirezi...insa ar cam hali crevetii (tetrazonele la fel).

Mersi si pentru dedicatie. Faci tu ce faci si tot imi sugerezi subtil ca voi trece pe masaj cu lioton gel


@Petre: Microrasborele cred ca ar fi prea mici. Cresc max 2 cm, se preteaza mai mult pentru acvarii nano. Ori la mine se cam pierd...sau poate ar merge intr-un banc de 30-40-50 bucati...

This message was edited 2 times. Last update was at 18/10/2012 00:02:00


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mihaio07
Junior member

Joined: 05/09/2012 22:53:23
Messages: 61
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanp wrote:Am repetat testele in seara asta.

Incep sa cresc usurel NO3-ul, ma indrept spre 5 ppm. PO4-ul ramane vad ca tot pe la 0.05. Fe-ul sta binisor pe la 0.2 - 0.4, nu m-am putut hotara intre nuante.
Ciudat e ca a crescut kh-ul la 9 si gh-ul la 15...(de la 7 cat era kh-ul).

Cred ca voi creste la la doza recomandata de pps (adica 5 ml, la un 200 litri net aproximativ). Tinta mea e sa ajung pana la 10 ppm NO3 si pana la 1 ppm PO4, poate ceva mai mare.
La NO3 va fi probabil mai usor de ajuns, mai ales dupa ce adaug pesti, am sa vad daca va trebui sa adaug separat fosfor.

Si ca tot veni vorba de pesti, ce mi-ati recomanda? NU vreau foarte multi, NU vreau un substrat cu mult detritus mai ales ca am in vedere un covor de cuba. Ma gandeam la un banc de neoni rosii, insa neoni am avut si setupul trecut (chiar daca nu rosii).
Mi-a trecut la un moment dat prin cap si varianta cu niste scalari...dar parca mi-a trecut.



Nu sunt eu in masura sa recomand nimanui nimic , dar te-ai gandit la Hemigrammus Erythrozonus?

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu se pune problema daca esti in masura sa recomanzi

Am cautat niste imagini, seamana un pic cu neonii, doar ca ceva mai putin colorati...e o idee. Intra si asta in calcul.
Mersi.

LE: Ce ziceti despre niste melci de substrat? Ar fi un pericol pentru viitorul covor cuba? Am trecut astazi pe la dl. Ovidiu (Arcapet, cel care mi-a lipit acvariul) si avea prin acvarii. A zis ca ma cadoriseste cu niste bucati.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2012 21:59:02


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viulian wrote:Daca tii HC trebuie sa-ti iei un cal de jucarie ca sa faci poze pe iarba verde.

Daca faci asta te traznesc de nu te vezi + + = ....... mai bine bagi mandarinu' .

Barbus titteya sint de mare efect, mai ales masculii . Nici Hemigrammus rhodostomus nu-s de neglijat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
Daca faci asta te traznesc de nu te vezi + + = ....... mai bine bagi mandarinu' .


Nu fac PreaMarite Poate doar sa trag o poza pentru Iulian si i-o trimit doar lui Daca o sa gasesc vreun cal.
In rest nici eu nu-s prea fan caluti in acvariu

Porcu wrote:
Barbus titteya sint de mare efect, mai ales masculii . Nici Hemigrammus rhodostomus nu-s de neglijat.


Hmm, barbus titteya n-ar fi rau, mai ales ca-s colorati (si don'soara vrea ceva pesti colorati...daca se poate carasei ).

P.S.: Cum melcii de substrat cum ramane?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2012 13:12:09


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Acvariul incepe sa o ia din loc

Am ajuns cu PPS-ul la doza recomandata, voi reface teste peste cateva zile si sa vad cu ce trebuie sa mai completez ca sa ajung la concentratiile dorite.
Buruienile sunt bine. Au suferit in procesul asta 3 specii: Proserpinaca palustris, Rotala macrandra si Ludwigia Cuba. Au pierdut niste frunze, proserpinaca si ludwigia chiar au topit tulpine insa vad ca acum s-au linistit si incep sa creasca. Voi mai cumpara cred totusi cateva fire de ludwigia cuba.
Rotalele vietnam si walichii si ele incep sa creasca. Didiplisul incepe sa se coloreze la varfuri

In ideea Faraonului cum ca-s cam multe plante in stanga, ma gandeam sa renunt la rotala rotundifolia si sa ramana in spate doar Heteranthera cu Ludwigia cuba...insa incepe sa se coloreze asa frumos rotala de ma doare sufletul...

Poze:

image

image

image

image

image

image

image

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Arata foarte bine , se cunoaste calitatea luminii. Ai gasit gazon,sau tot il astepti? poate si o poza cu tot bazinul sa vedem cum se prezinta.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc. Intr-adevar si lumina isi spune cuvantul.

N-am gasit inca gazon. Mai astept raspuns de la 2 colegi si daca nu au nici ei, cred ca voi da comanda pe nevertebrate. E cam scump, dar iau mai putin si astept sa creasca decat sa astept fara...

Vinerea viitoare trag o poza de ansamblu. Diferenta nu e foarte mare, doar e o idee mai salbaticut, caci au mai crescut putin plantele. Saptamana asta iau si pogostemon si cred ca inca vreo cateva fire de ludwigia cuba.

Cel mai mult ma bucur ca algele nu apar, desi am fortat un pic lumina/fertilizarea (comparativ cu celelalte setup-uri ale mele). Insa, in acelasi timp am fost si relativ prudent si nu m-am aruncat chiar din prima.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2012 11:11:30


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

HC-ul cred ca-l poti inmulti mai repede replicand metoda dry-start.

Iei un pot ca sa nu dai banii pe mai mult.

Intr-o casoleta pui substrat, poti fura un pic din acvariu. Plantezi acolo, pui apa din acvariu la rasul substratului cat sa ai frunzulite in aer. Tragi o folie de celofan din ala pentru mancare deasupra casoletei ca sa fie inchisa ermetic.

Pui casoleta pe una din intariturile acvariului sa aiba lumina destula.

La doua-trei zile desfaci folia de celofan ca sa aerisesti si sa schimbi apa. Faci asta 2 saptamani dupa care incepi sa cresti treptat nivelul apei ca sa te pregatesti de acomodarea gazonului la conditiile din acvariu.

Il poti tine asa si scoate periodic bucatele pe care sa le plantezi in acvariu.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc de sugestie. Insa cel de la nevertebrate din cate stiu e crescut submers.

Ar trebui sa-l obisnuiesc emers, dupa care din nou submers...cred ca ma intind mai mult decat daca l-as pune direct in acvariu. De asemenea, nu stiu cum as putea sa-i asigur nutrientii necesari in felul asta...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Domul Stefan, sunteti AquaMaster am descoperit asteptam covorul de HC si ca sa evitam pedeapsa Porcului, vedem noi ce facem cu calul, dupa! Il pun eu in Gimp sau ceva

Si ma aliniez si eu observatiei dl. Porcu si anume ... fara plante noi daca s-ar putea... ar fi minunat (in afara de HC evident).

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2012 23:27:03


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aquamaster datorita numarului de posturi
Cert e ca aqua este, master...aici nu bag mana in foc

Maine pleaca niste pogostemon helferi spre mine , dar va fi pus pe dreapta, nu in stanga unde e aglomeratie Si nici nu-s multe fire.
La cabomba furcata am renuntat, desi e o planta super...dar nu-i mai gasesc locul.

Tot nu ma pot hotara in stanga daca sa renunt la rotala rotundifolia. Dar oricum, mai este timp. Inca nu-mi pot face o idee cum ar arata doar cu ludwigia cuba (caci cateva fire au murit si sunt prea putine acum)...in consecinta, voi mai comanda cateva fire si voi rari putin rotala, sa vad cum da la ochi. Nu-i graba chiar mare.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

O poza de ansamblu nu ne mai aratai? Sa avem subiect de discutie .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vineri Faraoane, ca sa ajunga si pogostemonul si poate si cateva fire de ludwigia.

LE: Uite-asa sa moara dusmanii de ciuda am facut o comanda pe nevertebrate de HC
Aveam si 12 lei in puncte acolo, asa ca il iau prin fan courier, ca la posta il puteau pune abia maine si am zis sa nu ma risc daca tot dau 50 de lei pe 2 poturi de cuba. Am luat si un aspirator ieftin de la sera, pana s-o intinde covoru', mai trag oleaca din substrat.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2012 15:53:14


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nah, ca pana la urma, am facut si o poza de ansamblu, daca s-au adunat cereri.

Nu e mare diferenta, doar plantele crescute. N-am umblat deloc la ele, le-am lasat in voia lor (de aia pare un pic salbaticut). Doar am adaugat cateva fire de blyxa in stanga.

image

Vineri voi tunde putin heteranthera, rotala (si voi micsora un pic tufa), miriophyllumul (si voi replanta varfuri). Tot vineri plantez cuba si pogostemon, iar saptamana viitoare imi vor mai veni cateva fire de ludwigia cuba, ca sa incerc o tufa mai vizibila.
Cu alte cuvinte, abia de acum incep sa incerc sa formez tufe si sa dau o forma. Pana acum a fost stabilizarea, pe care inclin sa cred ca am trecut-o si chiar destul de bine.

LE: Am gasit Barbus titteya in Iasi. M-ar atrage pentru ca sunt rosii, insa am citit pe undeva ca ajung la 5 cm lungime...nu e cam multisor?

This message was edited 3 times. Last update was at 23/10/2012 21:20:17


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com