[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neocaridina denticulata  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

La magazinul de langa pizzeria Acapulco au Neocaridina denticulata - red shrimps, mici, 75.000/buc. Ma bate gandul sa iau cativa si sunt curios daca mai are cineva sa ma ajute cu niste impresii.

Din trecut
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sunt pe departe cei mai frumosi...alaturi probabil de Crystal red
Eu am 10 bucati...usor de intretinut, superb colorati (mai ales femelele) si se reproduc fara sa misti un pai. Total inofensivi cu pesti, consumatori de alge...ce mai numa de bine.
Cat de mari erau?

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Asa cam la 1,5-2 cm cu tot cu coada. Am luat 2, si-i tin sub observatie intr-un
acvariu de 30l, singuri. Au alge din belsug acolo Nu stiu cum se vor intelege cu ph-ul 8, dar daca e ok mai iau cativa. Se ating de alga albastra?

Din trecut
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

LINK
...si inca ceva neshte Java Moss pe buturuga

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am trecut si eu pe acolo si sunt foarte mici (mai mici decat un neon). De curiozitate: nu au probleme cu pestii??? sa fie atacati sau ceva in genul???
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

kid wrote:Am trecut si eu pe acolo si sunt foarte mici (mai mici decat un neon). De curiozitate: nu au probleme cu pestii??? sa fie atacati sau ceva in genul???

...cu neonii nu, ai mei au supravietuit vitejeste ascunzandu-se prin boscheti...daca ar sta insa cu niste Cichlidae...nu pre ii vad bine.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

o sa trec si eu joi pe acolo. sper sa mai gasesc.

image
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Stie cineva daca zebrele si calistusii se iau de ei? Ca am pe cineva interesat, dar nu stiu ce sa-i spun...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

dallas, sunt atat de mici incat cred ca orice s-ar da la ei, confundandu-i cu hrana vie. partea cea buna e ca sunt extrem de rapizi, dar.. mai obosesc si ei probabil.

prima emotie )

image


o hainuta de crevete. o tara mai in dreapta i se vad ochii si mustatile la unul din ei.

image
[Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am un mini banc de sumatrani ..exista oare vreo problema ?....si eu as vrea sa-mi i-au ca am multe alge pentru ca acvariul e in bataia soarelui....

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Exact acum doua zile mai cumparam zece bucati. Absolut superbi. Culoarea este fenomenala. Mai ales pe femele...care ei bine am constat ca au icre si la dimensiuni de 2 cm. Nu pot sa bag mana`n foc dar cam intr-o luna jumate au mai pus un cm peste dimensiunea initiala. Am simtit nevoia sa mai cumpar cativa caci la mine in 300 de l si in jungla din acvariu cu greu apucam sa mai vad unu-doi.
Si acum in dimineata asa surpriza multasteptata a venit, simplu,natural fara nici un efort si cu acordul tacit al neonilor mei rosii care intr-un exces de zel nu si-au manifestat instinctele...

Am peste 30 de RED CHERRY BABY SHRIMP, dimensiunea de 4 mm, culmea chiar cu ceva culoare mai mult decat ma asteptam la un pui
Am sa-i las in continuare in bazin si selectia naturala va fi la ea acasa.
Am pregatite niste poze...sper sa nu va fierb prea mult, doar ca nu functioneaza galeria

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:
Am pregatite niste poze...sper sa nu va fierb prea mult, doar ca nu functioneaza galeria


Hai bre baga pozele alea ca am reparat galeria.

Din pacate eu nu pot sa pun poze cu tigerii ca nu ii vad in java si nici cu red cherry ca sunt inca la mosu.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

g.g wrote:Hai bre baga pozele alea ca am reparat galeria.

Hai sa-mi traiesti
O sa fiu scurt ca ieri am stat mai toata ziuacu ochii beliti in balta
Pui sunt, ba chiar mai am fro` doua mamici pline ochi cum este cea din poza Astia cred ca au fro` saptamana ca prea sunt dezvoltati si iuti...tzusti in boschet. .
Dupa cum spuneam 3-4 mm.
Ca sa va faceti o idee despre cum stau lucrurile am pus poze.
...unii au avut parte de tratament preferential si i-au vazut pe viu ieri

La asa mama:

image

...asa pui:

image


Iar ca venii vorba de tiger shrimp...alminteri tot usor de reprodus uite o poza de la mine din acvariu cu un tiger pe o frunza de red flame:

image

Una peste alta ma bucur ca a inceput sa mai miste si asta cu crevetii. Pe vremea cand scriam primul articol lumea ma privea chioras...constat cu bucurie ca o facuram impreuna si pe asta...deja se poate vorbi de un grup de 3-4 oameni care au reprodus diverse specii de creveti aici in Romania. Eu zic ca este un progres...mic da progres

Un LINK GENERAL cu toate pozele

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am si eu 10 bucati. O intrebare: ce sa le dau sa manance ? pe forumurile de afara am citit ca mananca hrana normala de pesti ( probabil ca graunte de pui ). Deocamdata i-am lasat intr-un acvariu mic, cu o mana de java moss. Par destul de fericiti asa.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Sa-ti traiasca
Ca un supliment alimentar eu dau fulgi Tetra...baza e in curatare de pe java.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sera Micron, Sera Spirulina Tabs

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Am vazut si eu crevetii astia in magazin... si ce mult mi-ar fi placut si mie... dar am optat pentru tetrazone, ca pesti, si nu cred ca astia mici ar rezista cu zgubiliticii de tetrazoni. Sau credeti ca ar rezista?
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Banuiesc ca sunt destul de mici crevetii, probabil la 1 cm ...ca sa zic asa nu m-as juca cu centimetrul pe la gura tetrazonilor

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Banuiam asta. De, asta este. Zapacitii astia ma musca si pe mine de mana cand bag mana in acvariu, asa ca saracii creveti... Merci pentru raspuns!
Jack
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2005 11:16:44
Messages: 171
Location: Com Pantelimon
IP:
Offline

Ash dori shi eu cateva bucati - sunt fan al crevetzilor...Poate cineva sa imi dea nishte puiutzi?

"All that we do is touched with ocean yet we remain on the shore of what we know." Richard Wilbur
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com