[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
100 l  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline


Bazinul are 100 litri. Aproximativ.
Folosesc :
. Filtru JBL e901 gl
. Ph controller dennerle evolution deluxe cu sonda Hanna
. Pompa valuri Hydor Koralia
. Reactor DYI dintr-un filtru apa
. 2 x 24w Osram 865 cu reflectoare Juwel
. substratul jbl manado + aquabasis



netuns, stiu ....

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2013 14:16:40


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

filmare facuta cu telefonul octombrie 2013

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2013 11:08:47


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Primul filmulet nu mai merge, l-ai scos de pe youtube.
Il pui la loc? Sau stergem postul?

Si daca tot ai deschis un jurnal, da-ne si cateva detalii despre bazin, o mica poveste asa

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Se poate sterge primul post pt ca nu pot sa dau edit sa corectez linkul.
Bazinul are 100 litri. Aproximativ.
Folosesc :
. Filtru JBL e901 gl
. Ph controller dennerle evolution deluxe cu sonda Hanna
. Pompa valuri Hydor Koralia
. Reactor DYI dintr-un filtru apa
. 2 x 24w Osram 865 cu reflectoare Juwel
. substratul jbl manado + aquabasis

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Trimite-mi mie un pm cu link-ul si voi edita postul.
De asemenea voi lua datele din ultimul tau post si le voi pune in primul din topic.


LE: Am editat primul post.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2013 14:17:13


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Am facut niste teste la apa pt ca ceva parca nu merge bine
Acestea sunt rezultatele

KH = 13-14
PH = 7,1
PO4 = 0,5
NO3 = 20

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

corry nu scot plntele ? am si eu manado si ma gindeam la vreo 3 corydoras . dar imi era frica ca scot plantele
dar mie imi place acvariul

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2013 21:54:37

[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ce anume nu merge bine?

La nitratii aia, ai putea sa cresti un pic fosfatii.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

@ simpfzoli .... Nu am problema cu cory, daca ai loc poti pune mai multi
@ stefanp ..... Unele frunze din partea de jos a plantei sunt lipsite de culoare si au niste dungi maro iar la echinodorus varful plantei ''se mananca''. Ma gandesc la o carenta de fier si iluminare slaba, din ceea ce am mai citit pe forum. Oricum ar fi, nu stiu sa interpretez rezultatele testelor



https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Descrierea este prea vaga. Pune niste poze cu detalii ale plantelor afectate.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline


la nucusi mei a mers cu aditie de potasiu de la esi life

pestisoru meu de aur
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

image
image
fertilizez cu ferropol, pps pro si easy co2 2ml/zi, toate odata, dimineata

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Gaurile in frunze pot fi cauzate de o carenta de potasiu.
PPS-ul e cunoscut pentru un neajuns in acest element.

Fa o aditie de potasiu, separat; poti lua Easy Life Kalium.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Mi-am luat concediu si am timp sa ma ocup de acvariu.
In primul rand voi schimba lumina, insuficienta actual.
Testele care le-am facut arata o carenta de potasiu sau nu sunt relevante, nu stiu daca sa folosesc Easy Life Kalium sau nu
Imi voi face timp sa repet si testele la apa. In afara de testele facute de mine la apa, mai sunt relevante si alte teste?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:In primul rand voi schimba lumina, insuficienta actual.

Asta e bine... doar daca actionezi pe toate planurile. Doar lumina nu ajunge.
petrutz2003 wrote:
Testele care le-am facut arata o carenta de potasiu sau nu sunt relevante, nu stiu daca sa folosesc Easy Life Kalium sau nu
Imi voi face timp sa repet si testele la apa. In afara de testele facute de mine la apa, mai sunt relevante si alte teste?

De unde ai tras concluzia din teste ca este o carenta de potasiu? Testele tale sunt:
KH = 13-14
PH = 7,1
PO4 = 0,5
NO3 = 20

Mie testele astea imi arata un dezechilibru fosfati nitrati si atat. Recomandarea mea este sa mai scazi concentratia de nitrati pe la 10-15ppm si sa cresti fosfatii la 1ppm. mai multe detalii despre raportul de aur intre fosfati si nitrati (Redfied ratio) gasesti aici: Redfield ratio
Asta nu o sa o realizezi cu solutii All in One care au un raport standard intre componente... Stefan are dreptate in privinta potasiului referitor strict la fertilizantul utilizat de tine.
Gaura din frunza prezentata in prima poza nu ma convinge ca este o carenta de potasiu. Un simptom al deficientei indelungate la fosfati la plantele cu crestere lenta este aparitia la frunzele batrane a unor gauri putrezite pe margini si pete ingalbenite smilie Tot din aceiasi poza se observa in schimb alge pe marginea frunzelor ceea ce indica in primul rand un dezechilibru in acvariul tau.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Am inteles cum sta treaba
Foarte util calculatorul. Multumesc !
Trebuie sa dozez unul din elementele :
KH2PO4
K2HPO4
K3PO4
NA3PO4

Este una din substantele de mai sus mai raspandita sau se gaseste mai usor ?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:
Mie testele astea imi arata un dezechilibru fosfati nitrati si atat. Recomandarea mea este sa mai scazi concentratia de nitrati pe la 10-15ppm si sa cresti fosfatii la 1ppm. mai multe detalii despre raportul de aur intre fosfati si nitrati (Redfied ratio) gasesti aici: Redfield ratio
Asta nu o sa o realizezi cu solutii All in One care au un raport standard intre componente... Stefan are dreptate in privinta potasiului referitor strict la fertilizantul utilizat de tine.


Avem tabel, avem calculator, avem recomandarile si sfaturile celor mai buni. Dar oare avem teste bune care sa ne indice valori cat mai apropiate? Usor se poate da in bara cu toate ustensilele astea daca valorile masurate sunt "banana kong"
Ce vreau sa subliniez este faptul ca tot efortul e in zadar daca nu avem valori reale...
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cel mai sigur indicator sunt plantele si algele asa ca stati cu ochii mari la acvariu nu doar la peisaj ci si la cele mai mici amanunte - o pata pe geam, un firicel pe o frunza in bataia jetului de apa, un manunchi de puf pe pietre...
Dar si testele ne da o indicatie asupra nivelului sau tendintei (de scadere sau urcare a concentratiei deZZZ)
Fosfatii ii poti mari cu substante de la Easy Life.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
realmode
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/02/2013 10:53:15
Messages: 340
Location: Arad
IP:
Offline

Lucian wrote:Cel mai sigur indicator sunt plantele si algele asa ca stati cu ochii mari la acvariu nu doar la peisaj ci si la cele mai mici amanunte - o pata pe geam, un firicel pe o frunza in bataia jetului de apa, un manunchi de puf pe pietre...
Dar si testele ne da o indicatie asupra nivelului sau tendintei (de scadere sau urcare a concentratiei deZZZ)
Fosfatii ii poti mari cu substante de la Easy Life.


Exact. Din experienta vorbind dupa teste am sarit din put in fantana. Nicidecum nu sunt de etalon, orientativ poate.
Pana nu o sa am abilitatea de a lua 5ml de apa de acvariu in gura si sa spun cu exactitate valorile, raman la singura solutie... "cu ochii ca pe butelie!"

Sa dispara toate algele din bazinele noastre va doresc.
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 741
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Nu prea vezi alge in acvariul meu, alga de pe planta care se vede in poza este tocmai indicatorul meu de alge din acvariu.
Ideea e ca mai am 3-4 puncte de alge dar nu ma deranjeaza, alga parca e muribunda, e "uscata". Pot fi indepartate cu usurinta, dar eu le tin spre observare.
Cert este ca am un dezechilibru, daca e din vina fosfatilor, treaba este ca si rezolvata.



https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com