[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Life is like a box of chocolates  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vineri seara golesc bazinul... sambata (sper) montez noile bucati de furtun... sambata aialalta aduc pestii acasa...

Asa arata bazinul la ora actuala... buturuga pluteste, 'tu-o-n gura de bagaboanta

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ha, eu am crezut ca asa ai prinsu de back ground, ceea ce nu m-ar fi deranjat.
[WWW]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai uite asa mai invatam cate ceva si despre acvaristica marina. Uite, de exemplu, buturuga aia poti sa o consideri salimetrul plutitor Ca de-aia pluteste, apa are mai mult particule solide si impinge buturuga-n sus, mama ei de buturuga... ca frumoasa mai e

Ai putea incerca un biotop cu pesti salmastri, sunt cativa de banc marisori (arcasi si alte alea) care ar da bine la matale. Mai arunci si un puffer mare verde si ai facut ceva cu adevarat curajos.
Partea proasta ar fi ca va trebui sa faci contract cu o firma de acvaristica sa-ti aduca cate un sac de 6 kile saptamanal la schimbu de apa Intrucat nu e nici marin (sa ai filtrare cu piatra vie si sa schimbi la chitroshala 10%) nici dulce sa nu pui sare

Oricum, asteptam urmatoarea miscare!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2012 00:18:31


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PIMP MY PIPES!


Asta e sloganul sub care a debutat dimineata acestei zile de sambata... de fapt, ca sa fiu cinstit, "ostilitatile" au inceput inca de aseara:

- am golit bazinul de "saramura",
- am scos buturuga si am spalat-o... am lasat-o peste noapte, la "inmuiat" (oare se zice inmuit? ) in apa dulce,
- am spalat canistrele,
- am degajat (facut curatenie in) dulapioarele de dedesubtul acvariului.



Azi dimineata, la 11.00, la usa casei mele bateau veseli Lofty si Danutz (ambii, vechi prieteni)... incarcati cu sacose pline de furtune, tevi curbate, soricei, bormasina mare si bormasina mica, carote si burghie, holzsuruburi si fitinguri... ma rog, de-ale tehnicii acareturi.

- au tras masa de sub acvariu,
- au tras bazinul de la perete, mutandu-l in mijlocul camerei,
- au desfiintat vechile trasee de tevi (btw, ne-am uitat si nu prea se justifica scaderea de debit prin colmatarea lor... ce e drept, n-am studiat fiecare cot in parte),
- au dat gauri mai mari in PAL, ca sa faca loc noilor furtune Eheim (mai groase),
- s-au sfatuit intre ei si si-au scarpinat barbile , in cautarea celor mai bune solutii,
- au montat noile tevi tip "carja" (curbate) care au trebuit taiate pe mijlocul curburii si "completate" cu bucatele de furtun... asta ca sa se potriveasca perfect peste streifurile acvariului.
- au prins furtunul de tevi cu soricei (masura de siguranta),


... in putine cuvinte, mi-au facut toata treaba... eu m-am invartit pe langa ei si i-am tinut de vorba.

Multumesc prieteni!

image

image

image

image

image



Acum umplu bazinul cu apa, pentru prima clatire... as vrea ca sambata viitoare sa dau un spritz, in vedea sosirii acasa a "copiilor ratacitori" Rita si Carlos.




PS: Cand v-am zis ca buturuga aia e o zdreanta, v-ati uitat urat la mine... ei bine, PLUTESTE!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2012 16:31:56


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Asta da "curatenie de primavera"! se recomanda din cand in cand poate sa vina Pastele linistit

Asteptam revenirea din voiaj a "proprietarilor"

Bafta!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cum merge flow-ul cu noile racorduri ?

Ce ai observat cu flow-ul are legatura cu coturile de 90 de grade care sunt prea 'drepte' (pe interior par a avea unghi de 90 de grade, coltare)...
N-am mai facut de mult calcule de fluide si viteze si conservari etc, dar sunt aproape convins ca se creeaza turbulente in flow in dreptul coltarelor (pe interiorul cotului); un lichid sub presiune nu prea poate sa faca dreapta instantaneu - din cauza efectului lui Coanda adera la suprafata si in loc sa faca dreapta, are tendinta sa se duca inainte / usor dreapta. Se creeaza vartejuri, turbulente si daca pompa nu e foarte puternica (mai ales ca ai si inaltime mare) se intampla ce-ai observat.
Producatorii de filtre fac acele coate de 90 / 180 de grade pe semirotund si de o raza mai mare caci e important ca lichidul sa adere tot timpul si sa nu se 'rupa/indeparteze' de material - cu cat raza e mai mica, cu atat cresc sansele de 'indepartare' - luand exemplu coatele respective unde in loc sa ramana lipita de conducta si sa curga fara turbulente, lichidul de fapt se rupe si se duce inainte / usor dreapta.

Sper ca am explicat bine ...

Ce e important acum este ca sa nu ai foarte multe imbinari de plastic tare / furtun - caci orice 'denivelare' in conducta rupe acel flow laminar si apar turbulente. Sper sa nu mai fi ramas vreun cot drept pe nicaieri - ar trebui sa fie evident ca e un flow mai bun.

PS: felicitari pentru pesti, nu cred ca o sa merg vreodata la acvarii asa mari - am fost curios sa aflu de Oscari.
Am dat in scurt timp de un filmulet (pe care nu-l postez din motivele pe care le voi descrie) in care un nene tinea cam in 120L 2 oscari si 5 piranha si hrana servita era un soricel viu. Toata lumea spunea individului ca e bolnav - de aceea nu vreau sa postez link-ul - pentru ca nu sustin acel gen de distractie - insa am realizat cat de agresivi pot fi (probabil inghesuiala contribuia o gramada).
Asa ca felicitari ca le oferi spatiul de care au nevoie. Acvarii ca ale tale ar trebui sa fie pe net si nu aberatiile alea sa apara la primele cautari.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@viulian:

- "coturile" de 90gr. sunt "drepte" pe interior, asa cum bine ai presupus,
- am renuntat la toate "coturile", nu mai este niciunul pe tot traseul apei (nici pe tur, nici pe retur),
- debitul pe retur este in mod evident imbunatatit, se observa cu ochiul liber,
- in mod sincer, nu imi dau seama de diferenta dintre debitul de acum (solutia actuala cu furtun & tevi curbate) si debitul asigurat de solutia veche (la momentul "T0") ... tin minte ca, la vremea cand bazinul era proaspat amenajat (martie 2008), eram satisfacut de flow-ul filtrelor... nu pot face o comparatie obiectiva, insa in mod cert solutia adoptata acum este mai buna (chiar si numai dpdv teoretic).


Vis-a-vis de filmuletul de care vorbesti... il stiu si eu smilie ... din pacate, asta-i lumea in care traim, astea-s "personajele" de care ne mai lovim. Nu este singurul filmulet de acest gen de pe net, mai sunt si altele realizate in aceeasi maniera cruda (hrana vie este alcatuita din: pui de gaina sau de rata, pesti vii, etc.). Eu am crescut astronotusi si sunt in masura sa afirm ca ii poti face mari si frumosi fara sa fie nevoie sa le dai de mancare animale vii.


On topic la topic
:

- am umplut bazinul cu apa si i-am facut o prima clatire... l-am golit si apoi l-am reumplut iar.
- buturuga pluteste ca o nesimtita , asa ca am fixat-o de marginea bazinului... pozitia adoptata este "negativul" celei pe care o avea inainte... acum pare ca este o parte din radacina unui copac de pe marginea apei.
- apa este inca tulbure, acvariul s-a deciclat total in decursul celor 2 saptamani de "saramura"... cochetez cu ideea de a folosi produse "din comert", pentru o ciclare mai rapida... inca studiez problema.
- am reamenajat total acvariul, am "permutat" bolovanii si am renuntat cam la 50% din cantitatea initiala de nisip.
- donez (daca este cineva interesat) o cantitate de nisip care incape intr-o galeata de 10 litri... nisip alb, marunt.
- ideea pe care incerc sa merg de data asta (ref. aranjamentul interior) este aceea de a le pune la dispozitie, celor doi pesti, un spatiu cat mai generos cu putinta... un perete de roca, niste aflorismente stancoase, un trunchi uscat de copac, o plaja larga de nisip...


Off topic: Astazi am implinit 10 ani de forum!... acestea sunt cuvintele cu care imi incepeam activitatea pe nou infiintatul forum acvariu.ro ... era 05 martie, 2002:

... se pare ca sunt cel mai nou, de abia ce am descoperit site-ul vostru asa ca as vrea sa spun "salut !" tuturor celor care sunteti pe aici ... ce sa va spun despre mine, am 34 de ani, cresc pesti din '79 [hobby] si am trecut prin mai toate speciile ... am inceput ca toata lumea cu guppy, xifo, molly, platy ... apoi am mai urcat putin pe scara cunoasterii si mi-am permis scalari, betta, conchonius, zebre si jandarmi, etc ... cu ceva ani inainte de revolutie am prins gustul cichlidelor, aparusera pe piata primii Cichlasoma nigrofasciatum si Cichlasoma biocellatum ... ulterior oferta s-a imbogatit si am mai avut si alte specii ... chiar in '89, in piata Berceni, au aparut la vanzare primii discusi bruni [ inainte de asta erau cativa crescatori care aveau discusi adusi de prin fosta germanie democrata, dar era un circuit "inchis", ca sa zic asa ] - evident ca m-au "prins" imediat si am "plecat la drum" cu 5 bucati ... treaba asta m-a tinut pana acum vreo 2 ani ... hehe, am un foarte bun prieten, Cornel, cel care a scris articolul despre discusi de la voi de pe site, care nici acum nu s-a potolit ... sa revin la idee, am crescut de 2 ani incoace cichlide africane ... alaltaieri am renuntat si la astea, le-am facut cuiva cadou si intentionez sa reiau ciclul de la capat ... adica vivipari ... am doua bazine in casa : unul mic, patratos, in care tin de vreo 2 ani patru exemplare de guvid tropical Brachigobius sp., scoici sparte ca substrat, o radacina de vie pe post de buturuga si o gramada de melci ... le dau sa manance libelule odata pe saptamana, nu am schimbat apa de 2 ani in el, doar completez ce se evapora iar melcii au grija de alge, nu am curatat niciodata peretii de alge ... al doilea bazin e ceva mai mare [ 1.5m x 0.45m x 0.6m ], incastrat intr-o mobila facuta la comanda si momentan nu are decat nisip, 4 pietre mari, o radacina si niste plante Anubias sp. ... vor urma probabil vreo 200 de xifo, molly, platy, etc... ma bucur ca v-am gasit ! ...

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2012 10:06:33


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

koala wrote: Off topic: Astazi am implinit 10 ani de forum!... acestea sunt cuvintele cu care imi incepeam activitatea pe nou infiintatul forum acvariu.ro ... era 05 martie, 2002:


Asta da! Frumos de tot ...
La multi ani petrecuti pe forum inca de acum inainte!

Pe vremuri, candva, primeia torturi, tricouri cu acvariu pentru asta ...da' las' ca ne sarbatorim la proxima betivaneala ...ca sa nu mai zic ca tu te-ai scos, macar stii totul: 10 ani data de intrare, ora, totul....la mine stiu doar ca sunt tot 10, clar venit dupa tine, insa nu stiu luna, ziua si restul: au fost sterse la marea hackereala Noi sa fim sanatosi,ca belele curge
Bafta in continuare!

Oare cati ani avem noi de can`ne cunoastem si intalnim in ale hobby-uluiu carari insa va fi un alt mister pe care nu o sa-l putem identifica la fix
Dar daca aveam nevoie de un pretext bahic...l-am gasit!
Multi alesi putin ramasi...

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2012 11:34:58


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Sandu wrote:
Multi alesi putin ramasi...


aici ai dreptate Sandule. Ma uitam acum la cati s-au inscris pe forum :8176. E o cifra impresionanta spun eu, dar daca ii socotim pe cei care au cu adevarat microbul in sange...cati mai raman...?

@koala La Multi Ani! si de 10x10 sa fie!!!

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La Multi Ani, Mister Koala! Felicitari pentru activitatea ta impresionanta. Care-va-sa-zica din `79 o arzi cu pescareala... moamaaa, io abia ma zvarcoleam in scutece p-atunci
Si bafta pe urmatorii 10 ani de forumareala, pescareala si alte activitati interesante! Stiu ca nu vei dezamagi publicul!

This message was edited 2 times. Last update was at 05/03/2012 13:02:48


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:era 05 martie, 2002

Sa traiesti mult si bine Batrine Obosit ....... mult noroc la aventura bahica deja planificata .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca permiti si din partea astora mai mici, la multi ani sa fie

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La Multi Ani, coane Koala si La Multi Ani si pe aici !
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

10 ani ca maine trec, acus acus ajungem si noi acolo. "La Multi Ani", cu stima si respect.
[ICQ]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am auzit eu bine de ceva arome bahice?! Cand si unde ne vedem?!

La multi ani si la cat mai multe posturi pe acest forum koala

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2012 19:06:08


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Zece ani, wow

Tot respectul!

Eu abia am trecut de 3 ani si ma simt batran, deci mai am mult pana sa fiu si obosit

Biotop Malawi || Biotop Amazon
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

La Multi Ani si de la mine si la un Marin la fel de mare (sigur se gaseste undeva un loc si pentru el) pana la anul!

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cu siguranta, fara Koala forumu' ar fi fost altfel azi ....... in nici un caz mai bun.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

koala wrote:
... era 05 martie, 2002 ...

Eu imi doresc ca urmatorii 10 ani sa ne aduca macar atatea bucurii din'astea marunte pentru suflet cum ne-au adus si astia 10 ani. Ne vedem tot aici si in 2022 !

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2012 21:10:56


-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Silvi0
Junior member

Joined: 14/02/2012 19:40:50
Messages: 5
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

- Iti doresc multi ani inainte de activitate pe forum, trebuie sa recunosc, ai avut dreptate ciocolatele mari nu le prea accepta pe cele mici, am lasat doar una drintre ele care pare a fi femela in acelasi acvariu, aceasta din urma fiind mai bataioasa si este lasata in pace.
- Foarte interesant mi se pare la aceasta ciocolata micuta ca sta toata ziua cu fata in sus si priveste la suprafata apei(un comportament specific la Hypselecara Temporalis).
- Pentru cei care nu ma cunosc am ciocolatele care au apartinut lui brutusanf, intre timp au mai crescut, mascul(19cm), femela(17cm).

Toate cele bune !

O poza cu ale mele:
image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2012 14:56:35


540l Ciclide Americane
350l Ciclide Americane
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com