[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta bolnavior  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Salutare,

Am reusit sa ii fac niste poze in care sa vad cate de cat punctele albe.
Vreau sa va spun ca de ieri de cand i-am pus filtru in acvariu si am crescut temperatura zici ca am alt peste ( apropo in cheama Bulbuc ): e vioi, activ, mananca....asa ca, va multumesc pentru ajutor. Incet incet o sa ii fac casuta mai primitoare, daca o sa reusim sa scapam de grisul asta. Am scos cateva scoici, dar tot am mai lasat cateva in colturi, parca era prea gol acvariul. O sa ii caut ceva gen castel sa poata sa se ascunda pe acolo...

Duminica frumoasa va doresc si pesti sanatosi!
[Thumb - IMG_20130922_141657.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2013 15:10:22

annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

[Thumb - IMG_20130922_141120.jpg]

Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Scoate repede scoicile,iti maresc duritatea apei.Castelul zic sa il lasi deoparte,cauta ceva mai natural,pietre...lemn.

Daca vrei sa scapi de gris,mareste tempertura pe la 29 de grade si acopera acvariul in asa fel incat sa nu patrunda deloc lumina.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte frumos decorul dar ATENTIE! mare grija cu acel termometru daca doamne fereste il atingi cu ceva mai tare si crapa ii spui Te pup pa pa lui Bulbuc si nu cred ca vrei asta
Cat despre scoici eu personal zic sa le scoti mai bine pune niste pietricele cu o forma interesanta
Acvaristica nu inseamna numai pesti in apa si ceva pe ici colo, ea defapt are nevoie si de ceva creativitate.
Parerea mea ar fi sa iei niste pietricele si pur si simplu lasa mintea sa gandeasca ,,joacate" cu acele pietricele pe birou pana cand obti ceva ce iti place peurma spalale bine, fa un test pentru calcar si dupa aseazale in acvariu asa cum erau asezate cand ti-au placut pe birou
Ape limpezi;)

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu pot sa zic 100% ca-i gris, ca nu-i cea mai fericita poza, dar oricum, mareste-i temperatura si tine-o constanta.
N-ai plante asa ca pune si o lingurita varf (lingurita) de sare neiodata, ajuta si in cazul altor paraziti externi.

In cazul grisului acoperitul acvariului nu ajuta, asta ajuta in boala velvet, dar nu pare sa aiba.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut din nou!
Nici mie nu mi se pare ca e gris. Am vazut cum arata cazurile mai serioase de gris. La betta-ul se zaresc (din poze puse) cateva punctulete pierdute. Mentine apa cum ti-au zis colegii de sus si va bine. Momentan, nu gasesc necesar sa bagi tratament mai serios.
Succes!

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
annamaria
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2013 13:44:24
Messages: 12
Location: BISTRITA
IP:
Offline

Baieti.....am scapat de GRIS si am dat de DROPSY... (((
Nu mai pot....cred ca nu imi e dat sa am un pestisor, oricata grija as avea de el.....
De doua zile am observat ca Bulbucul meu este umflat cu solzii departati de corp. Am citit pe net simptomele si e clar. Pofta de mancarea ar avea desi de doua zile nu l-am mai hranit, deci zic eu ca nu e constipat.
Coincidenta sau nu i-am schimbat mancarica. Nu i-am mai dat larve rosii ci i-am dat mancarea de la Serra Bettagran....am citit mai apoi ca nu e cea mai fericita alegere.
Ce am facut pana acum a fost ceea ce am gasit pe site-urile de specialitate din afara. Adica: am pus in acvariu sare amara si am inceput tratament cu antibiotic. Acum astept.....
Ati avut de a face cu boala asta pana acum?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2013 19:24:48

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pune o poza ca sa fim siguri daca e dropsy sau nu.
Din ce am mai citit pe net, nu prea se stiu cauzele, nu prea se stie tratamentul. Am gasit ca se poate trata cu tetraciclina.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zic chiar sa faci un film. Ar fi si mai bun decat niste simple poze.

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
mihutady
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2012 13:16:53
Messages: 83
Location: timisoara
IP:
Offline

in primul rand scoate scoicile si planta aia de plastic.ce ai tu este o aberatie,nu acvariu.plante gasesti in orice magazin de specialitate.

nu cred ca ai idee cat ai NO2 ,NO3?

tratament:
partea1 :EASY LIFE MULTICURA, 3 ZILE
partea2: DOUA TRATAMENTE SUCCESIVE CU EPSOM SALT, O LINGURITA RASA SI SCHIMB 50% DIN APA DUPA PRIMA DOZA



This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2013 07:15:36

cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

in attch gasesti un articol despre cum ar trb sa ai grija de beta

si un articol despre bola puctelor albe

sper sa-ti fie de folos, spor la citit
 Filename Betta splendens - betta.doc [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 228 Kbytes
 Downloaded:  652 time(s)

 Filename Boala Punctelor Albe.doc [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 28 Kbytes
 Downloaded:  562 time(s)

 Filename Sarea in Acvariu.doc [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 38 Kbytes
 Downloaded:  675 time(s)


pestisoru meu de aur
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com