[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O bataie de cap placuta.  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Mie imi place si e mai natural asa! Daca te uiti pe fundul apei la mare, se vede shimmering efect si de la micile valuri - din cauza ca lumina soarelui e foarte puternica.
Si am mai sesizat ceva fata de lampa veche cu neon ... acum, daca trec cu mana prin dreptul lampii cu led-uri, pestii se panicheaza imediat si se ascund. Le e frica de vreo pasare care eclipseaza brusc lumina soarelui ma gandesc eu.
Inainte n-aveau nicio treaba nu fugeau deloc daca ajungeam cu mana in dreptul luminii.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Niro
Member

Joined: 02/09/2012 11:46:25
Messages: 237
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

Pff nu am facut nimic cu ledurile astea atunci..... Ma oboseste foarte tare si ma dor ochii de la "minunatul" efect. Am oprit tot pompa de valuri filtru skimmer iar acvariul a devenit incredibil de frumos
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Esti printre primele persoane pe care le aud ca nu le place shimmering ul . Eu mi am luat lampa cu halide tocmai pt acest efect . Dar gusturile nu se discuta.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
reefer
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/05/2008 01:32:59
Messages: 819
Location: Buzau
IP:
Offline

donpisote wrote:Esti printre primele persoane pe care le aud ca nu le place shimmering ul . Eu mi am luat lampa cu halide tocmai pt acest efect . Dar gusturile nu se discuta.

Corect , dar e putin diferit cel de la halide , fata de cel de la led-uri
[Yahoo!]
AdrianS
Junior member

Joined: 22/02/2010 10:37:40
Messages: 69
Location: Gura-Humorului
IP:
Offline

Salut,
Eu le stiu pe amandoua foarte bine(in ghilimele foarte bine)
Am acvariul cu halide si bazinul de fraguri cu leduri.
Si mie mi se pare cel de leduri putin mai agresiv.
Totusi, cred ca mai degraba de la spectrul luminos provine acea durere de cap.
Sincer si mie imi place efectul de shimmering ce se intalneste si in natura doar ca in natura nu e asa de puternic.
Seara buna,
Adi
[Email] [Yahoo!]
Niro
Member

Joined: 02/09/2012 11:46:25
Messages: 237
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

Momentan mai am doar 3 ledui functionale + cele doua neoane...
Asa este adrian este putin cam agresiv efectul de shimmering pe leduri.Paote ca ma deranjeaza acuma mai mult pt ca toata ziua am stat cu ochii in niste leduri
Niro
Member

Joined: 02/09/2012 11:46:25
Messages: 237
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

Multumesc de ajutor! Cam asa arata.
Sper ca saptamana asta sa schimb si substratul. Ce parere aveti de ce am gasit"Asa ca, la urmatorul acvariu, voi folosi un substrat de 2-4cm grosime format din 50% calcialith si 50% aragonit granulatie 2-3mm


image

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2013 23:14:05

Niro
Member

Joined: 02/09/2012 11:46:25
Messages: 237
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

Am o "problema" cu polipii de Zoanthids. Nu se mai deshide complet.Nu am mai facut teste pentru ca nu am mai cumparat. Sa fie apa lumina?Din cate observ doar polii de Zoanthids au probleme, restul coralilor merg perfect.
Inainte

image

Dupa

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fara teste de apa, e greu de spus ceva...

- aia sunt polipi de Palythoa, nu sunt zoanthus... da' au aceleasi cerinte, deci e "pe-acolo",
- am observat la mine, diferite tulpini de zoa's se comporta diferit... unele "merg", altele nu. Aceleasi conditii, aceeasi lumina!
- daca restul coralilor merg bine, nu prea ai ce face.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Teste
NO3
PO4
kH
salinitate
pH

Ii mai pot deranja
- curenti de apa puternici indreptati spre ei
- o alta vietate din bazin care ii streseaza continuu [vierme, crevete etc]
- NO3 zero cu fosfati crescuti
- lumina prea puternica
- lipsa hranei [palythoa au nevoie de hrana]

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com