[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
TRANSPORT  XML
Forum Index » General info
Author Message
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mitica wrote:Personal nu mi-e frica de Tarom. De unde sa stie tarom ca eu am in geanta de umar neritine sau creveti. Problema e ce faci cu vamesul care iti face checkin-ul la bagaje, ala e problema

In plus de asta ai senzatia ca vamesul o sa se agate de faptul ca ai niste pesti in traista? "Sunt cadou pentru un prieten", si gata. Hai sa fim seriosi. Sunt convins 100% ca nu poate exista nici un fel de problema.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Asta spun si eu. Nu cred ca o sa te ia cineva la rost ca ai cumparat cativa pesti pe care-i tii in geanta

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

In ultimul timp normele de securitate s-au inasprint (pe buna dreptate in unele cazuri) asa ca poti avea surprize.
Am vazut un documentar la Discovery in care unu incerca sa treaca granita (nu mai stiu in ce tara)cu un obiect decorativ dintr-un ou de strut pictat artizanal. I-au confiscat oul si i-au dat si amenda Pe altul l-au prins cu cateva borcane de miere si...la fel.

image
[Email]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Dar nu se trec toate bagajele pe la raze? Acolo pot vedea ce ai prin geanta. Oare dauneaza rax\zele alea pestilor? Eu am venit o data din Anglia cu o plantuta. Era un puiut de un fel de palmier. S-au uitat ei mai ciudat (la englezi ma refer) dar pana la urma nu au zis nimic.
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

florin0_2001 wrote: Oare dauneaza rax\zele alea pestilor?

dozele de radiatii ionizante absorbite de pestisorii tai la trecerea printr-un asemenea "device" sunt inovensive.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Am auzit ca la unele avioane zona de cargo nu este presurizata si incalzita asa ca singura modalitate este in bagajul de mana.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Kosmo wrote:Am auzit ca la unele avioane zona de cargo nu este presurizata si incalzita asa ca singura modalitate este in bagajul de mana.


Asta este motivul pentru care se folosesc acele cutii de polistiren, de 4 cm grosime...

http://www.seachem.ro
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Kosmo wrote:Am auzit ca la unele avioane zona de cargo nu este presurizata si incalzita...

Nu se poate asa ceva. Gandeste-te ca orice calator are in bagajele de cala flacoane cu produse cosmetice (spray-uri, sticlute cu oja, parfum sau after-shave, sapunuri lichide...). Depresurizate la 10.000 de metri si expuse la frigul de acolo (-25ºC vara) ar exploda toate ca petardele iar rufele ar ingheta ca lemnul. Ti s-a intamplat vreodata ca la sosire sa-ti recuperezi bagajele cu chiciura pe ele? Sau cu toate recipientele cu dop dinauntru distruse!?!?!?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Totusi nu v-as recomada sa va bagati pestisorii la bagajele de la cala. Voi ati vazut vreodata cum manipuleaza cei care incarca si descarca? Si nu vorbesc de ai nostri. Mie mi-au rupt manerul la geanta la englezi. Prietenei mele i-au distrus complet geanta la olandezi (e adevarat ca acestia din urma i-au dat in schimb o geanta Samsonite nou nouta). Saracii pestisori, ce ar mai indura. Cred ca cel mai bine tot in bagajul de mana. Dar cei de la raze ar vedea ce ai in geanta si nu stiu daca te-ar lasa cu ei. Cum zicea cineva mai devreme , legile privind transportul animalelor difera de la tara la tara. De exemplu, la englezi, daca vrei sa iti aduci un animalut din afara trebuie sa stea 6 LUNI in carntina. Daca chiar va intereseaza cunosc pe cineva care ne poate da aceste informatii pentru ce tara doriti. Lucreaza in domeniu.
Toate cele bune!
zooexpert
Junior member

Joined: 07/12/2005 18:24:44
Messages: 5
Location: bucuresti
IP:
Offline

in romania se importa destul de des pesti exotici si nu am auzit sa fie distruse cutiile la manipulare desi accidente se pot intimpla. Pe siturile producatorilor de pesti exotici se specifica din cite stiu eu si costul asigurarii pachetului asta la shipping. pe cutie scrie sigur si clar ce e in ea. .
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

florin0_2001 wrote:Voi ati vazut vreodata cum manipuleaza cei care incarca si descarca? Si nu vorbesc de ai nostri. Mie mi-au rupt manerul la geanta la englezi. Prietenei mele i-au distrus complet geanta la olandezi (e adevarat ca acestia din urma i-au dat in schimb o geanta Samsonite nou nouta).

Stii de ce ?! Pentru ca, dupa socuri mecanice, Semtex-ul devine "vizibil" in raze X....
[Yahoo!]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

florin0_2001 wrote: De exemplu, la englezi, daca vrei sa iti aduci un animalut din afara trebuie sa stea 6 LUNI in carntina.
Parca asta era valabila "pe vremuri"... Din cate stiu, acum functioneaza Pet Travel Scheme, in care este listata si Romania. Sigur, trebuie indeplinite o gramada de conditii, inclusiv microchip implantat in animal, dar se elimina cele 6 luni de carantina... http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/pets/index.htm
[Yahoo!]
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

no... ca aici am si eu ceva experienta...(de doua nopti petrecute la DHL sortand cutii)

toate materialele fragile ,bagaje foarte grele(peste 30Kg) sau voluminoase...sau cutii cu animale vii sunt manipulate manual .deci nu spun ca este in siguranta...asta depinde cat de delicat este manipulatorul...
daca ar fi dupa mine i-as lua in bagajul de mana...

oricum...optimismul e lipsa de informare!
acvariul meu!
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Uitati ce am citit eu pe www.bettatalk.com

"Taking your pet betta(s) with you
If you only have one betta, or just a few, or if you are deranged , you might want to take your bettas with you on vacation. It is doable, but here are a few rules to abide by.

Airline restrictions. Some airlines have strict rules about taking live animals and fish aboard a plane, so call ahead of time and find out. Remember bettas cannot be placed in the unpressurized cargo area of the airplane, because the temperatures will be below freezing and will kill the fish.

Customs restrictions. Some countries are VERY strict about letting live animals in. They may require a quarantine or flat out send them back. So also check with the customs of the country you are going to.

Get a small cooler. For local trips or road trips, I recommend getting a small cooler, which is to be used WITHOUT ice (duh!). Coolers are nice because they are insulated and have a hard shell, thus protecting bettas from impacts, and they also often have a strap, which makes it easy to carry cooler. You can place your bettas, bagged or in sealed jars, inside the cooler and place newspaper or shipping material between bags/jars to keep them in place.
Get jars that can be sealed. Plastic jars are recommended, cause they don’t break. Pick some with a lid you can screw on. You can place a sheet of saran wrap on top of jar opening, and then screw the lid on top of that. The saran wrap will insure the jar is leak proof. Fill water only half way or 35%, enough to cover your bettas bodies, but leaving plenty of AIR in jar so they don’t suffocate.
...
Well, now you are set to go, so all I have left to say is:
Happy road, to yoOOOoooooou…. Until we meet agaiiiIIIIIiiiiiin…"


Cred ca se pricepe caci face comert cu betta.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Sigur ca se pot transporta cu avionul oricve fel de animalute. Dar cu cargo. Unde ai toate actele si se stie exact ce ai in colet, si binenteles se iau masurile specifice pentru transportul lor. De obicei costul transportului de animale este foarte mare. Eu ma refeream ca nu as lasa pestisorii la bagaje. Una e transportul de "marfa" fragila sau animale in conditii speciale, si alta e manipularea bagajelor din cala avionului de pasageri.
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Metoda "practica" de transport pesti prin Posta (cica rezista cateva zile):
http://www.petfish.net/kb/entry/27/198/
Stie cineva ce sunt alea "breather bags"? Se gaseste pe la noi asa ceva? Autorul zice ca lasa sa iasa CO2 si sa intre O2... interesant, nu?
Sa fie oare o metoda-minune care sa ne ajute si pe noi, astia mai izolati, sa vedem in acvariile noastre niscai pesti de prin cea capitala ori de prin cele mari orase ale minunatei noastre patrii? :-P

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com