[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre cichlasoma nigrofasciatum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Astazi m-am intors acasa cu un mascul nigro mai micut, apropiat de talia femelei. Se pare ca am avut in sfarsit noroc Inoata impreuna, se hranesc si nu sunt absolut deloc agresivi unul cu celalat.

image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Vineri si sambata pestii s-au ocupat exclusiv doar de mutatul pietrisului prin acvariu, hranindu-se foarte putin. Ieri seara i-am vazut in timpul unui dans nuptial, pe care am reusit sa-l si filmez . Se prindeau de buze si se invarteau asa bot in bot minute in sir. Am mai vazut faza asta si la sumatrani, doar ca acolo era vorba de 2 mascului, care se jucau astfel pt a-si masura fortele.
image

Aici se poate observa pata galbena de pe abdomenul femelei care apare in timpul perioadei de reproducere:
image



Azi dimineata am observat intr-un ghiveci icre si femela care statea acolo ventilandu-le. Nu-s foarte multe, maxim 150-200 as zice. Masculul nu are nici o treaba, sta retras undeva dupa niste pietre si nici nu baga in seama "cuibul". Ciudat....nu a fost niciodata asa linistit. Sper sa nu fie ceva grav
Poate e doar obosit
image

image

image
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

excelent!!! :bravo2: ce iepuroi sunt ningro astia, cum ai dat de o pereche cat de cat mai potrivita s-au si pus pe treaba!!!
la mine erau foarte multe icre, am incercat sa numar cateva, dar m-am oprit la 20 pt ca as fi murit acolo incet pana le numaram pe toate. banuiesc ca erau peste 300....si totusi numa 13 puiuti traiesc acuma!!!
dar sunt foarte fericit si pentru aia, pentru ca 3-4 zile puteam sa bag mana in foc c-au murit cu totii (cred ca din cauza nitritilor, care au fost pe la 7.5ppm la vremea depunerii, acuma au scaput la 2.5ppm)
arata foarte fain perechea ta de nigro, si acvariu si ghiveciul ala imi place, am cautat si eu unul, dar am gasit numai din alea prea mari si chicioase.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

ai mei au pus stapanire singuri pe o nuca de cocos, care o facusem pentru ancistrusi... baza taiata, si o "fereastra" rotunda. au sapat in jurul ei, au rasturnat-o, astfel incat sa poate intra amandoi prin baza, si fereastra aia sa fie in sus, ca sa se uite femela in jur le-a luat 1 zi asta acu femela sta inauntru ... cred ca au depus ca nu vad nimic. acvariu este mare, iar zona respectiva e chiar in spate... masculul sta si pazeste atent la tot ce e in jur, iar daca femela iese afara, o conduce tandru inapoi

oscarii au fost mutati, tot de mascul (care ar fi cam dublu fata de femela, fara repercusiuni violente). inainte zona respectiva era zona lor, acu s-au mutat in partea cealalta a bazinului.

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

La 4 zile dupa ce au aparut icrele, perechea le-a mutat sub o alta ascunzatoare, pe care au pregatit-o inca din prima zi si pe care probabil o considera mai "safe". Ca fapt divers, le-au mutat noaptea, dupa ce am stins lumina in bazin. Se pare ca s-au descurcat de minune in bezna totala, fara nici un moonlight... Deja incep sa prinda forma, au o mica codita si se misca, cred ca in 2 zile maxim, vor aparea puii care vor putea inota.
Femelei i-a disparut pata galbena de pe abdomen, in schimb masculul a capatat o nuanta f misto de roz-pal pe operculi Este singurul care imi ataca mana daca ating apa sau daca apropii degetul de geamul acvariului Si e destul de convingator cand o face, aproape ca se loveste cu capul de geamul acvariului cand ataca Femela este mai sfioasa, se retrage imediat in ascunzatoarea unde isi tine icrele.
Plini de surprize pestii astia Ca de altfel majoritatea cichlidelor.

Am si eu cateva intrebari:
- exista vreun articol pe forum despre -etapele dezvolatarii icrelor- ? sau vreun link la un site ceva daca are cineva sa mi-l dea si mie : )
- in timp ce perechea are grija de icre, se mai fac schimburi de apa?

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

BLeeD wrote:Am si eu cateva intrebari:
- exista vreun articol pe forum despre -etapele dezvolatarii icrelor- ? sau vreun link la un site ceva daca are cineva sa mi-l dea si mie : )
- in timp ce perechea are grija de icre, se mai fac schimburi de apa?

Poate gasesti aici ceea ce te intereseaza....
http://www.cichlid-forum.com/phpBB/
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Probabil ca as putea gasi raspunsul la intrebari pe forumul acela, dar este atat de multa informatie incat ma pierd p`acolo

Problema este ca am cam exagerat cu iluminatul in ultima perioada, am tinut instalatia aprinsa mai mult timp decat de obicei ca sa urmaresc ce se intampla prin acvariu, si nici n-am schimbat apa de aproape 2 saptamani... (am zis sa nu-i deranjez ) ..... si mi-au aparut alge maronii pe un anubias si pe buturuga (......si nu stiu daca sa actionez cu schimburi de apa dese

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

BLeeD wrote:Probabil ca as putea gasi raspunsul la intrebari pe forumul acela, dar este atat de multa informatie incat ma pierd p`acolo

Problema este ca am cam exagerat cu iluminatul in ultima perioada, am tinut instalatia aprinsa mai mult timp decat de obicei ca sa urmaresc ce se intampla prin acvariu, si nici n-am schimbat apa de aproape 2 saptamani... (am zis sa nu-i deranjez ) ..... si mi-au aparut alge maronii pe un anubias si pe buturuga (......si nu stiu daca sa actionez cu schimburi de apa dese

Sa-i lasam cei cei mai experimentati sa-si spuna parerea... Dupa umila mea opinie, n-ar strica un schimb de apa. In ceea ce priveste algele, asa cum mi-au recomandat si mie altii, ar trebui sa ai niste melci (caci, la temperamentul "puscariasilor", mai ales cu pui, ma indoiesc ca accepta pesti algae-eater).
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Am in acvariu un ancistrus care este ignorat de nigro, dar care la randul lui ignora algele maronii Ori s-a invatat cu spirulina & legume, ori pur si simplu nu-i plac.
Intr-adevar ar fi buni niste melci maronii, am mai avut probleme cu alga asta si stiu ca faceau o treaba fff buna , dar ironia sortii in timp ce altii sunt invadati de ei ... eu n-am de unde sa fac rost de melcii maronii :-)

image
[Email]
Dan_McTudor
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2005 09:55:44
Messages: 264
Location: Finlanda/Helsinki
IP:
Offline

BLeeD wrote:
Intr-adevar ar fi buni niste melci maronii, am mai avut probleme cu alga asta si stiu ca faceau o treaba fff buna , dar ironia sortii in timp ce altii sunt invadati de ei ... eu n-am de unde sa fac rost de melcii maronii :-)

Hai, mai, imposibil... E plin Forumul de bucuresteni care au melci...
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:Am in acvariu un ancistrus care este ignorat de nigro, dar care la randul lui ignora algele maronii Ori s-a invatat cu spirulina & legume, ori pur si simplu nu-i plac.
Intr-adevar ar fi buni niste melci maronii, am mai avut probleme cu alga asta si stiu ca faceau o treaba fff buna , dar ironia sortii in timp ce altii sunt invadati de ei ... eu n-am de unde sa fac rost de melcii maronii :-)

O gramada au melci maronii, asi putea sa te ajut eu cu 4-5 melci maronii ca dupaia se inmultesc ei repede (daca vi duminica la intalnire )

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Merci de oferta ...sper sa fac rost pana duminica, ma gandesc sa ma duc la un pet shop sa iau de acolo, doar ca e cam penal :-)


Pentru cei curiosi aveti aici 2 filmulete facute de mine cu "dansul nuptial" la Cichlasoma Nigrofasciatum :

Dans 1
Dans 2



Sper ca nu mai e nimeni cu dial-up, nu?
:-P

image
[Email]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

Nu aveti voie sa accesati acest fisier in mod direct.


Asigurati-va ca aveti cookies activate.

image
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Nasol cu file hostingul asta
Aici sigur merge :

dans 1
si

dans 2

image
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fr0ggy wrote:Nu aveti voie sa accesati acest fisier in mod direct.


Asigurati-va ca aveti cookies activate.

Aceeasi problema o am si eu , incearca sa le pui la galerie foto>ghid de specii ar fi frumos

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

super fain dansul perechii tale
ai mei cred c-o fii mai ciudati, nu dansau asa bland si elegant....si cumva mai ciobanesc, mai....ca niste ANIMALE !!! de obicei chiar se :scrima: cand le vine a se :18: :18: :18: :18: !!
se umflau unu la altu ca 2 betta, si in general masculu o cam incasa,aripi crapate si buza sparta , pt ca femelele sunt ceva mai agresive, iar a mea e si cu vreo 3 cm mai mare!!!
acuma tocmai am fost martor cum au eclozat icrele din tura a doua.
in prima tura n-am vazut aproape nimica, dar azi a fost spectacol de zile mari. vedem cum fiecare ou incepe sa prinda viata, fiecarei icre ii crestea o coada si incepea sa se zbata in nestire acolo. si parca erau lipiti unii de altii de o panza invizibila, pt ca au ramas cu totii acolo pana au eclozat toate icrele si a inceput mama sa-i care de colo colo!!! saracu mascul...el nu are voie sa participe. !!! pare c-ar vrea, dar nu il lasa sotie'sa!!!
sta in coltul opus, cu o mutra de milog, de cercetor, parca o roaga frumos sa-i dea voie sa se apropie...

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

am pui ! chiar cand mi s-a stricat instalatia de iluminat.. asa ca nu pot sa fac deocamdata poze...

partea proasta e ca i-au mutat din coltul lor, aproape de centru.. pe langa un bolovan. zic din pacate ca este cam teritoriul oscarilor si nu prea ii vad pe nigro sa ii operasca. sper sa ii mute la loc, unde erau in relativa siguranta, in nuca de cocos.

niste poze sper pe deseara.

ai mei nu s-au batut, femela este cam jumatate din mascul, si nu se da la el, dar totusi formeaza un cuplu superb.

image
[Yahoo!]
_Dragos_
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2004 14:04:37
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu am cam 40-50 pui de nigro!Tocmai au iesit la zbor si parintii i-au mutat intr-o groapa din substrat.

Vroiam sa stiu cu ce este bine sa ii hranesc?Acum am niste troco grower premium numarul 0.Se descurca cu asta?

Si mai aveam o intrebare:daca tatal este varietatea neagra iar mama este albino,puii cum vor fi?Banuiesc ca unii negrii si altii albino,nu?
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

daca ai avea niste artemia ar fi excelent. Daca nu, merge s ic uce ai, puii sunt destul de marisori incat sa se descurce.
Si da..in principiu ies jumate de-un fel s ijumate de altfel..sua sar putea sa iasa preponderent albino..asta si in functie de materialul genetic al tatalui.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
_Dragos_
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/09/2004 14:04:37
Messages: 77
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am fost surprins de faptul ca au iesit atat de multi pui pentru ca femela este la prima depunere.

O sa incerc sa gasesc niste artemia.Oare gasesc in Obor si in timpul saptamanii?
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com