[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amenajare acvariu 250 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

m_3 wrote:Oricum sunt dispus sa bag si ultima buruiana de pe marginea santului in apa numa' sa scap de nenorocitele alea de alge.
Trebe sa fie plante care se hranesc din masa apei, Vallisneria ma tem ca nu-i printre ele .
De preferat o singura specie , cu cit sint mai multe e mei greu.

Stiu ca-ti cer ceva aproape imposbil.

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Atunci Elodeea ar fi o alternativa? Le ancorez cu ceva, nu le bag in substrat si procedez la fel ca si cu Limophila sessiliflora.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

m_3 wrote:Atunci Elodeea ar fi o alternativa?
Idoobitabil™ da .

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Revin si eu cu un mic update. In afara de niste alge maronii (cianobacteriile s-au dus -ului de mult :bgalben: ) toate au fost bune si frumoase pana azi cand am constatat ca s-a stricat electrovalva... Asa ca azi co2 nema, pana pe la 16 cand am venit de la lucru, ceea s-a vazut pe testul permanent JBL care trage catre culoarea albastra acuma . Momentan am trecut instalatia pe "mod manual" si fac un apel la voi sa imi spuneti unde as putea gasi o electrovalva mai ieftina. Circula un link pe forum dar nu l-am mai gasit. Ce am gasit eu ar fi electrovalva Aquamedic pe la 190 lei. Daca nu stie nimeni un site unde s-ar putea lua mai ieftin o sa o comand pe aceasta.

PS: Am achizitionat ieri o camera foto Sony DSC H50 (de aia caut acuma electrovalva cat mai ieftina ) si am facut o poza, numai ca nu prea le am eu cu setarile astea ISO, timpi de expunere.... etc... Daca are cineva cateva sfaturi de dat sunt tare bine primite.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

m_3 wrote:....numai ca nu prea le am eu cu setarile astea ISO, timpi de expunere.... etc... Daca are cineva cateva sfaturi de dat sunt tare bine primite.
E suficient asa ceva sau mai vrei si alte pareri?

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com