[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de... acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cipj wrote:Si oricum nu au cum sa stie ele cand e apus de soare ca nu bate soarele de loc in hol, unde e acvariul.

asta crezi tu, dar defapt nu e asa
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mda,programul de iluminat la acvariile mele se intrerupe la ora 21 in fiecare seara.Insa plantelor le place sa se stranga de pe la 20:30 asa... Oare cum de stiu ele sa se stranga inainte de a se inchide lumina si la aceeasi ora in fiecare seara ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ReBella wrote:Oare cum de stiu ele sa se stranga inainte de a se inchide lumina si la aceeasi ora in fiecare seara ?

ce am observat la mine.
De exemplu iarna se strang cand soarele apune, in jurul orei 18/19 , vara mai tarziu. Oricum eu am experimentat un soc de lumina in intervalul asta cand ele se strang si nu o data, de multe ori, si de fiecare data am prins diferite alge.
Poate ne spune cineva mai batran cum de ele stiu ca soarele apune , chiar daca acvariul e puternic luminat
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

O fi ceva legat de magnetism.
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

wizzard_6 wrote:O fi ceva legat de magnetism.

Detalii , detalii te rugam !

Until you find someone worth dying for, you never really live.
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

Paiii...soarele nu emite numai unde din spectrul luminos ci si unde electromagnetice. Daca la efectul luminii plantele acvatice nu raspund (conform experimentelor lui Radu) desi plantele terestre raspund( floarea soarelui se intoarce dupa soare), singura explicatie logica la plantele acvatice ar fi legata de puterea electromagnetica,nu?

un exemplu de raspuns la efectul magnetic: medicii din spitalele de psihiatrie au constatat ca bolnavii devin mai agitati in serile cu luna plina. Adminii ne pot confirma daca sesiseaza agitatie mai mare pe site cand e luna plina (asta a fost un fel de gluma,desigur)
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Radu.U wrote:Poate ne spune cineva mai batran cum de ele stiu ca soarele apune , chiar daca acvariul e puternic luminat

Pai daca soarele intra-n camera pe geam plantele-l vad .
Am un amic care e pe invers. Nu in sensu' ala . El doarme ziua si e activ noaptea. Motiv pentru care lumina in acvariu lui se aprindea la ora 18 si se stingea dimineata pe la 5-6. Plantele stateau deschise cind era aprinsa lumina in acvariu, fara nici o legatura cu soarele. Precizez ca geamu' camerei lui e spre nord si cred c-are si-un copac sanatos in fata geamului.

Plantele incep sa se stringa cind li se pare lor c-au fost active destul timp. Adica degeaba lasam lumina aprinsa 15 ore, plantele profita doar cit au nevoie, 10-12 ore.

Incercati un acvariu plantat intr-o camera complet intunecata si-o sa vedeti ca plantele actioneaza dupa cum iluminati acvariu, fara legatura cu soarele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine bine , dar eu am program de iluminare de doar 8 ore...cum de li se pare plantelor ca au stat destul deschise si se strang dupa 7 ore jumate ? Intra lumina si de afara in camera...na ce sa zic,cred ca se orienteaza mai mult dupa ea decat dupa neoane In sensul ca neoanele se aprind la ora 10 la mine,insa lumina intra in camera imediat ce rasare soarele...adica mult mai dimineata :-) Si uite asa mai castiga vreo 3 ore de lumina.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Daca interzici soarele-n camera n-o sa se mai stringa dupa sapte ore jumate .

Poze: smilie ... Poze cu plante
cipj
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2009 11:11:53
Messages: 44
Location: Iasi
IP:
Offline

Probabil ca ar trebui deschis un topic pentru subiectul asta... Am micsorat putin timpul de iluminare si intensitatea sa vad ce se intampla cu algele, sper sa nu mai apara...

O alta problema.
Plec acusi in concediu si ma gandesc la modul de hranire. Am vazut ca sunt niste aparate pentru hranire automata. Vreau sa imi cumpar si eu unul, ce trebuie sa urmaresc la el? Nu as vrea sa il cumpar si sa imi dau seama mai apoi ca nu face ce trebuie sau vreau si lucruri mai complexe. Multumesc pentru sfaturi.
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

un asemenea hranitor are circa 10/15 cm inaltime.
Vezi daca iti incape sub capac, sau sa-l asezi cumva deasupra capacului daca ai o portita mai mic pe unde sa curga mancarea.
Eu am avut de la resun, dar l-am vandut, deoarece setat la minim varsa mancarea prea multa pentru pestii mei (orice tip de hrana)
cipj
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2009 11:11:53
Messages: 44
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc, am sa incerc sa fiu atent la acest detaliu.
Intre timp am finalizat decorul, poate o buturuga mai tarziu si inca ceva plante.
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=random&cat=14011&pos=-9421
[WWW]
cipj
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2009 11:11:53
Messages: 44
Location: Iasi
IP:
Offline

Iarasi probleme:
1. Nu stiu ce sunt chestiile alea albicioase de pe frunza vallisneriei, poate stiti voi si imi spuneti si mie? clic AICI

2. Nu am scapat de alge. Am reusit sa fotografiez, cam greu, dar poate va puteti da seama despre ce e vorba: clic AICI
[WWW]
cipj
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2009 11:11:53
Messages: 44
Location: Iasi
IP:
Offline

M-am informat in privinta algelor, ma duc maine sa iau niste black molly.
Nu stiu insa despre ce vorba la punctul unu din postul anterior, ma poate ajuta cineva?
[WWW]
cipj
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/03/2009 11:11:53
Messages: 44
Location: Iasi
IP:
Offline

Am rezolvat problema algelor, semintele alea de pe frunze au disparut dupa putina curatenie in acvariu.
Acum vreo patru zile am cumparat doi molly negri care s-au acomodat foarte bine in noul camin in cateva ore. Inoata tot timpul si sunt vioi. Bravo lor :-P .
Ieri am cumparat inca 6 molly de la alt magazin, dar astia parca sunt salbatici, stau numai ascunsi pe sub pietre si prin plante. Au inotat ieri putin si gata, au disparut. Daca nu i-as fi vazut pe primii doi cum se comporta as fi zis ca e normal pentru inceput, dar nu...
Poate sa imi spuna cineva de ce se comporta asa?
[WWW]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

ai zis ca ai cumparat de la un alt petshop care probabil inseamna si alt producator > alti pesti > cu alte obiceiuri. stai linistit o sa se acomodeze cu timpul. ai rabdare si o sa vezi si pe cei noi innotand
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com