[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
zgomot puternic  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

pesti sunt deranjati de zgomot mai puternic? ma refer la muzica tare, deoarece in apropierea acvariului meu este si un difuzur destul de mare (100w rms) si cateodata dau volumu la maxim . afecteaza sunetu puternic pestilor? cu acvariu inca nu am avut probleme
[Email] [Yahoo!]
gagarici
Junior member

Joined: 01/06/2009 22:39:15
Messages: 21
Location: Bucuresti Giurgiului
IP:
Offline

acum daca tu dai boxa tare si este pe acelasi suport cu acvariul e musai sa vibreze un pic! daca este un subwoofer atunci va vibra mai mult, daca este o incinta audio cu doua sau trei cai va vibra mai putin.
tu nu ai abservat ca fug prin acvariu cand dai drumul la muzica pentru prima oara in ziua respectiva?
daca nu fug atunci nu sunt afectati, poate cel mult intrigati.
daca boxa are picioare care atenueaza vibratiile, se afla pe alt suport ca acvariul sau nu atinge macar standul/acvariul propriu-zis atunci nu e nimic grav.
PAREREA MEA!
animalele au in general o toleranta mare la zgomot, e ca atunci cand iesi dintr-un bar, deodata pare ca e mai liniste pentru ca te obisnuisesi cu zarva din acvariu.
ai oricum posibilitatea sa cauti pe internet despre noise pollution si sa vezi standarde si toate cele.
toate cele bune!

Asa-i la vie!
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

acvariul are masa separata, si boza ii la 40 cm pe parchet, are 1m inaltime, tup turn, cu bass reflex. m-am uitat la ei si nu am observat nimic, se pare ca nu le deranjeaza. deci acvariu nu vibreaza nu este in contact cu boxa.
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Din cate stiam eu sunetul se propaga prin aer si si prin apa. Faptul ca boxa nu e in contact fizic cu acvariul nu inseamna ca vibratiile produse de ea sunt zero in acvariu, mai ales ca e si un difuzor de bas din cate am inteles.

De simtit iti spun sigur ca pestii simt vibratiile produse de difuzor. In ce masura ii deranjaza sau ii streseaza, nu stiu.

gagarici wrote:animalele au in general o toleranta mare la zgomot, e ca atunci cand iesi dintr-un bar, deodata pare ca e mai liniste pentru ca te obisnuisesi cu zarva din acvariu.


Vroiai sa zici " te obisnuiesti cu zarva din bar"? Totusi, tine cont ca animalele nu prea umbla prin baruri si cluburi si ceea ce numim noi muzica, lor li se pare o galagie ca oricare alta care poate provoca stres.

Ca un exemplu, aici cei care au reactoare de co2 JBL stiu, in momentul in care gazul ce se aduna in partea de sus a reactorului scapa din acesta (1-2 bulbuci mai mari) si se produce acel zgomot caracteristic "balbadac" pestii (in special rasborele la mine, neonii mai putin) tresar de frica mai ales noaptea, cand e lumina stinsa. Si e totusi un zgomot care se produce la intervale mai mari sau mai mici de mai bine de jumatate de an si se pare ca nici acuma, mai ales rasborele, nu s-au obisnuit cu el.
alexthe1
Member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 22:38:44
Messages: 131
Location: Constanta
IP:
Offline

Sincer, parerea mea de necunoscator este ca nu aud. Ca de exemplu muzica data tare la piscina ... intrii in apa cu capul => nu auzi nimic. :-)
Langa acvariul meu stau 2 boxe chiar tot turn si vad ca nu sufera nimeni.

Nice one doc'!
[WWW] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Pestii nu aud deloc. Dar se sperie daca cade un ac in apa. Ei simt vibratii ale apei cu senzori aflati in goluri de sub linia mediana. Probabil ca sesizeaza vibratiile difuzoarelor ca pe cele produse de o cadere de apa.
alexthe1
Member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 22:38:44
Messages: 131
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumim de luminare! :-) Inseamna ca un filtru cascada sau cu sprinkler poate sa-i deranjeze pana se obisnuiesc in schimb.

Nice one doc'!
[WWW] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

mai de mult imi era frica ca din cauza vibratiilor o sa am o surpriza neplacuta cu acvariul, dar cand dau volumu mai tare, si pun mana pe acvariu nu simt aproape nici o vibratie, in schimb geamu de la usa de baie, care e pe hol, vibreaza destul de bine. dar pesti n-au nici o treaba.
[Email] [Yahoo!]
gagarici
Junior member

Joined: 01/06/2009 22:39:15
Messages: 21
Location: Bucuresti Giurgiului
IP:
Offline

da m_3, am vrut sa zic bar, ai dreptate, eu mereu uit sa verific mesajul si postez aiurea, ma bucur ca ai inteles perfect ce vroiam sa spun
despre vibratii nu am zis ca nu sunt deloc, si eu ma mai bag sub acvariu ca-mi scapa ceva si in mod inevitabil dau cu capul de blatul de lemn de sub el si aud cum prostii se zmucesc si cat ma frec pe teasta ii vad printre lacrimi si injuraturi cum se agita amaratii deci PESTII SUNT SENSIBILI LA VIBRATIILE MAJORE.
am si eu experiente cu niste boxe inutil de mari desi vecina/baba/bolnava psihica de sus imi bate in teava si apoi vine la usa mea de fiecare data cand am vizite dincolo de 12 noaptea si ne cere sa radem mai incet ca ea nu poate dormi
la fel daca dau brusc tare(spre exemplu cand vin de la servici pun si eu ca omu un Billy Idol care dupa parerea mea BUBUIE) se sperie dar le trece!
apoi ma refeream la faptul ca e stiut ca toate animalele salbatice s-au adaptat perfect vietii langa zone foarte zgomotoase gen aeroporturi pentru ca in general vazul e cea mai importanta cale de informatii la regnul animal ca si la om
E ADEVARAT CA NICI PESTII NU AUD DAR SIMT VIBRATIILE, dar daca amaratii vad ca nu este niciun pericol observ ca se calmeaza treptat.
ma jur ca in forumul asta am vazut numai oameni care sunt FOARTE atenti cu pestii
la mine acasa trec foarte multi parinti cu copii si toti pestii care i-am avut au fost genul de pesti care vin direct la tine la geam sau daca bagi mana in apa te ciugulesc si nu fug(dar in secunda in care bag minciogul in apa ma jur ca parca au turbat, fug prin toate colturile, sunt traumatizati din magazin )
sincer de aceea am vrut pesti nu doar sa ma uit la ei si sa nu stranut langa ei iar problema cu zgomotul cred ca e minora la pestii care ii avem in acvariu
voi nu ati vazut cum vin pestii ambalati in camioane, aia care fac drumuri mari?
daca apa e clara, se inmultesc nu-ti mor de cine stie ce boala sunt sigur ca-i doare in dorsala de zgomot
poate daca le pui muzica ritmata ii inveti sa danseze ca in videoclipul ala SALMON DANCE - CHEMICAL BORTHERS

Asa-i la vie!
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

E tocmai asta ziceam si eu in legatura cu vibratiile (nu cu auzul): de simtit le simt, dar nu stiu in ce masura ii deranjaza. Repet, cu zgomotul de la reactor nu sunt prea obisnuiti nici acuma. Cu alte zgomote, cine stie, probabil ca se obisnuiesc.

PS: "Chemical Brothers - Salmon dance" de cand ma tot chinuiam sa imi aduc aminte numele piesei sa mai vad o data videoclipul ala. "Who's hungry?"
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

Ai grija la vibratiile de joasa frecventa, geamul poate crapa...deja este supus la greutatea apei.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com