[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aquascaping  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.plantedtank.net/gallery.html
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Acvariile din site mi se par foarte inegale ca valoare. Unele chiar mi-au ridicat moralul. Am vazut la noi pe forum acvarii care ar putea oricand sa fie acolo. Dar este adevarat ca sunt si unele superbe.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Postase cineva pe forumul vechi(scuze dar nu mai stiu exact cine) un link catre un articol referitor la aquascaping. Avand in vedere ca forumul vechi nu mai este disponibil cred ca ar fi bine sa fie totusi mentionat si aici. Articolul desi succint cred ca reuseste cu succes sa prezinte principalele reguli ce trebuiesc avute in vedere la realizarea aranjamentului unui bazin.
Poate deasemenea util ar fi si acest tutorial despre aranjamentul unui bazin. Este cel mai complet tutorial pe care l-am gasit.
Si cateva imagini de la aranjarea unui bazin "stancos"

mobile in mobile
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Foarte faine site-uri. Ar trebui chiar puse Sticky, pentru ca cine vrea sa-si faca un acvariu dea din prima peste linkurile astea sa invete cum sa si-l amenajeze.

@ mausmann

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Vai ce-i acolo...mausmann a dat muuuulte clickuri sa dea peste ele cred...m-am simtit asa umilit cand am vazut ce-i acolo :masca: .las ca "o sa cresc eu mare"
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Interesant. Mai intai plantezi si pe urma pui apa in bazin...
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

cartile mai vechi in ale acvaristicii (chiar si autohtone) la fel spun...
[Email] [Yahoo!]
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

Magda wrote:Interesant. Mai intai plantezi si pe urma pui apa in bazin...

Hellooooo, nu toata lumea face asa? Cel putin eu asa am invatat "la scoala"!

era sa uit
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Uite ca nu face toata lumea asa
Eu la "scoala" am invatat ca mai intai se umple bazinul cu apa si apoi se face plantarea. Personal mi se pare mai usor, mai ales daca ai plante inalte.
Hai, la anubias pe care il prinzi de buturugi sau pietre, nu-i bai sa-l pui la inceput, cand nu e inca apa. Dar la pentru cele inalte mi se pare mai complicat.
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

dupa ce amenajezi peste 100 acvarii, vei vedea de ce e mai bine sa plantezi inainte de a umple cu apa. E prea mult de explicat acum, poate pe un nou topic, maine.

era sa uit
[Email]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

100 n-am amenajat, ce-i drept, doar vreo patru
Oricum mi se pare interesant de continuat discutia asta legata de ordinea in care nu amenajam acvariul. Avantajele si dezavantejele unei metode sau ale alteia.
Poate ne mai spun si altii cum procedeaza ei.
robi
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2002 22:27:57
Messages: 101
Location: Manchester, UK
IP:
Offline

Eu personal umplu acvariul pana la jumatate si atunci plantez.E mai usor pentru ca nu te inurci in plante ca si cand e umplut si iti cam dai seama si cum o sa arate acvariul cand e umplut de tot.
[Email] [Yahoo!]
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Personal am incercat ambele variante, si mi se pare - cel putin la bazinele foarte plantate cum este si al meu - dificil sa faci operatiunea cand este gol. Ori plantele nu erau bine fixate de substrat pentru ca nu simteam forta lui Arhimede :-), ori se crea un "ghem de plante" in momentul in care umpleam cu apa. Acum plantez doar cu bazinul plin si mi se pare confortabil sa vad rezultatul muncii mele "online"

believer...
[Yahoo!]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

Cu acvariul plin ? Poate sa mearga daca n-ai un substrat uniform sub pietris . Ca daca ai ... . Si nici daca nu ai ... mi se pare mai comod sa plantez in acvariul fara apa. Asta nu inseamna ca golesc acvariul ca sa plantez un fir, doua . Ma refer la replantari masive sau la amenajarea unui acvariu.
Eu am recurs la alta solutie, mi-am facut niste vase din sticla inalte de aproximativ 4 cm (cat sa intre complet in pietris) si plantele mai mari sau mai pretentioase le-am plantat in asa ceva. In felul asta pot sa variez si substratul in functie de planta, nu dezradacinez toate plantele cand vreau sa scot un echinodorus sau mai stiu eu ce, imi e mult mai usor sa schimb substratul, pot sa le mut prin acvariu mai usor, etc.

Acuma ... fiecare cu metoda lui .
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Romi wrote:Eu am recurs la alta solutie, mi-am facut niste vase din sticla inalte de aproximativ 4 cm (cat sa intre complet in pietris) si plantele mai mari sau mai pretentioase le-am plantat in asa ceva.


Exact in aceasta etapa ma aflu si eu acum . Mi-am facut ghivece de sticla in care am preparat substrat din turba pentru plantele mai dificile. E un pic de lucru dar mi se par destul de estetice in acvariu, dat fiind ca sunt transparente. Am mai si plantat in fata lor pentru un camuflaj mai bun, nemaivorbind ca permit si o mai buna gestionare a plantelor

believer...
[Yahoo!]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Sincer ma asteptam sa apara o polemica mai degraba legata de preparearea substratului recomandata de Luis Navarro decat referitor la plantare care mie mi se pare mult mai usor de realizat fara apa.
Luis este considerat a fi o figura proeminenta a acvaristicii SUA si cu toate acestea are recomdari considerate de unii a fi iesite din tipare(carbune activ in substrat si 10000K lumina sau chiar MH ar fi unele dintre cele remarcate de mine).

mobile in mobile
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

La inceputuri plantam cu el gol, dupa care am fost indrumat sa il umplu cu apa rece si sa fac plantarea dupa ce apa a ajuns la temperatura camerei. Multi ani am plantat acvariul plin care avea ca substrat doar nisip de rau spalat in cateva ape.

Problemele cu plantarea acvariului plin au inceput can am inceput sa folosesc substrat imbogatit, mai exact Happy Grow de la Ytron (Iulian Velcea). Se facea o turbureala de nu se mai vedea nimic. Mal de-adreptul. Am incercat sa plantez gol, dar unele plante pot suferi, echinodorusii cu frunze mari se cam rup, iar cand umplii apa de mai misca.

Concluzia e ca metoda de plantare depinde de ce plantezi si in ce substart.

Varianta care am adoptat-o in final este plantarea cu acvariul patial umplut a plantelor mari, si in ghivece a plantelor mai pretentioase. Plantele lungi, le plantez cu acvariul plin ca sa le pot pozitiona cat mai bine.

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Mai este o problema...am patit-o zilele astea. Cand incerci sa plantezi cu acvariu plin...esti obligat sa fostezi planta sa intre in substrat si este foarte posibil sa le rupi radacinile. cand e gol dai putin din substrat la o parte. Eu zic ca e mai simplu cu acv gol. Si eu prefer sa folosesc ghivece care le ingrop in substrat...mi se pare mai practic
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

un link interesant pt cei interesati de aquascaping:

http://www.kingvinnie.com/aquaria/articles/auralproportions/

Acvariul meu
[Yahoo!]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

in cazul in care amenajez un acvariu nou (star-up) si decid sa pun plantele cand nu este inca apa in bazin, cum ramane mai departe cu ciclarea?
Pot sa las apa la ciclat cand sunt plantele deja in acvariu, sau, cilcez apa, scot apa din acvariu(probabil in cada ca altundeva nu stiu unde imi va incapea 120l ) apoi plantez, apoi pun apa inapoi.

voi ce ziceti?
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com