[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrul acvariu Aquael FILTER FAN 3, curiozitate  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
4di
Junior member

Joined: 12/05/2009 11:06:54
Messages: 28
Location: Braila
IP:
Offline

Am cumparat ieri un filtru Aquael FILTER FAN 3plus (700l/h pt acvariu 160 l), vanzatorul la probat,mergea, am ajuns acasa , l-am bagat in apa , a mers exact ca si la vanzator , totul a fost bine si frumos pana in momentul in care am inceput sa ma "joc" cu el , nu mai stiu exact ce i-am facut dar la un moment dat in loc sa traga aer pe teava subtire tasnea apa ... l-am scos din priza , demontat, remontat, bagat in apa apoi in priza , bineinteles ca a mers corespunzator... acum insa stau cu teama sa nu mai patesc asa din nou , mai ales ca acum e la maxim si e nu e nimeni acasa ....

Care e explicatia acelui mic incident ? De ce in loc sa traga aer pe teava din plastic el dadea apa pe acolo ?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Obturasei cumva sau cu ceva teava iesire a apei. si atunci, dadea "pe retur" pe unde ar trebui sa intre aer. Sau poate redusesei prea mult debitul la iesire. Oricum, ceva de genul asta

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
4di
Junior member

Joined: 12/05/2009 11:06:54
Messages: 28
Location: Braila
IP:
Offline

Probabil ai dreptate, voi optura intentionat de aceasta data cand ajung acasa si in alt expriment voi reduce la minim presiunea apei la iesire , vreau sa stiu conditiile in care s-a produs evenimentul ca sa nu ma trezesc cu cativa litri de apa pe covor si cu rotorul ars ...(bine ca nu toti 160 l , ar fi interesant .... )
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

4di wrote:Probabil ai dreptate, voi optura intentionat de aceasta data cand ajung acasa si in alt expriment voi reduce la minim presiunea apei la iesire , vreau sa stiu conditiile in care s-a produs evenimentul ca sa nu ma trezesc cu cativa litri de apa pe covor si cu rotorul ars ...(bine ca nu toti 160 l , ar fi interesant .... )


pune si tu furtunul sa "Atarne" deasupra acvariului ....si osa ai oxigenare din caderea apei

acum trecand la lucruri serioase...teoretic nu ar trebui sa iti faca treaba asta, probabil, la fel cum ti-a spus si alber ai obturat cumva iesierea apei si atunci a fost impinsa pe furtunul de aer. Personal nu cred ca este in functie de debitul la care e setat filtrul

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

si daca vrei sa meri pe sigur, poti cumpara o valva de siguranta. este pt CO2 dar n-are importanta
[Email] [Yahoo!]
4di
Junior member

Joined: 12/05/2009 11:06:54
Messages: 28
Location: Braila
IP:
Offline

Nu cred ca am vazut o asa valva la noi in oras, dar ma gandesc la ideea lui pc.ciprian, e prea practica sa nu o pun in aplicare ...
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

chestia cu apa pe furtunasul de aer am patit-o si eu, insa nu stiu cum este la filtrul tau...oricum la mine acel furtunas de aer se termina cu o teava mica de plastic taiata oblic care se "infigea" in teava de retur a filtrului. daca infigeam teava cea mica cu partea taiata oblic catre directia din care venea apa ( sper sa ma intelegeti voi...ca eu nu prea...dar ma straduiesc...) incepea sa tisneasca apa pe furtunas, daca o rasuceam cu taietura catre ...acvariu, adica apa sa bata in partea plina a taieturii arunci era absorbit aerul si aveam bule... :bla: ..
daca ai si la filtrul tau acelasi principiu...mister rezolvat

insa te sfatuiesc sa renunti la acel furtunnas , sa directionezi jetul de apa catre suprafata apei incit sa o agite putin si gata oxigenarea

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
4di
Junior member

Joined: 12/05/2009 11:06:54
Messages: 28
Location: Braila
IP:
Offline

clauss wrote:
daca ai si la filtrul tau acelasi principiu...mister rezolvat

insa te sfatuiesc sa renunti la acel furtunnas , sa directionezi jetul de apa catre suprafata apei incit sa o agite putin si gata oxigenarea


Multumesc clauss si la mine e la fel , e acelasi principiu ...
Intre timp am rezovat prin agatarea furtunasului direct de o lita metalica foarte subtire si abia abia sesizabila (nu am cum sa fac foto , ca nu apare in fotografie ) ... daca e sa se infunde toata apa va curge din nou in bazin asa cum a spus un coleg ... si se va si oxigena :-)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com