[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salutari din arad  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E bine cum l-ai populat .

Poze: smilie ... Poze cu plante
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

update!

pesti: 12 neoni, 1 ancistrus
ce e nou fata de set-upul vechi:
-am mai pus inca o buturuga cu anubias nana, mi s-a zis ca se putrezeste radacina daca ii pus un substrat...
-am dat planta aia uriasa, cred ca era ludwigia ... si am inlocuit cu rotala.
-pe capac am prins un cooler pc, care tine apa la 24 C (revin cu poze mai tarziu)

puteti sa-mi spuneti ce fel de rotala este ?!
inca mai incerc sa il tin in viata firele de lileopsis, dar nu prea avanseaza

to do:
-planuiesc sa schimb substratul, dar necesita un restart si nu am unde sa pun pesti timp de o luna pana cand se cicleaza din nou
-sistem Co2... inca nu am primit butelia desi a fost promis de mult
-2 sae sau 2 oto ; nu se gasesc deloc in arad smilie

image

Full size image
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cine ti-a zis tie ca daca schimbi substratul trebuie neaparat sa se decicleze acvariul ??

Until you find someone worth dying for, you never really live.
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

o mica corectare la ce a scris Radu la inceput
anubiasul nu trebuie plantat, ci trebuie prins pe o piatra sau o buturuga, altfel ii putrezesc radacinile
poate fi plantat insa doar rdacinile, nu si rizomul ( acea tulpina din care cresc frunzele)

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

ReBella wrote:Cine ti-a zis tie ca daca schimbi substratul trebuie neaparat sa se decicleze acvariul ??


scot apa din acvariu; il pun in galeti; schimb substratul; si pun apa veche inapoi in acvariu ???
[Email] [Yahoo!]
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

si eu sunt incepator,dar dupa umila mea parere e bine sa te interesezi cum faci cu filtrele cat timp schimbi substratul. Am inteles ca nu e bine sa le lasi mult timp oprite sau fara apa,ca mor bacteriile.
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pentru a schimba substratul faci asa:
-scoti apa in niste vase, oale , galeti etc
-scoti pestii sii pui in cel mai mare vas care-l ai impreun cu filtrul care trebuie sa functioneze cat timp faci operatiunea
-pui substratul
-plantezi "buruienile"
-pui apa la loc cu mare atentie sa nu deranjezi plantele si substratul
-pui si pestii
-si filtrul
-si gata treaba
Spor la treaba !!!
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

adriancalotescu wrote:
-scoti pestii sii pui in cel mai mare vas care-l ai impreun cu filtrul care trebuie sa functioneze cat timp faci operatiunea


asta este ceva imposibil, am un filtru interior juwel smilie , si pe langa ca este urias mai e si lipit de peretele acvariului. dar se intampla ceva daca scot buretii din filtru o pun intr-o galeata cu apa din acvariu pana cand reusesc sa schimb substratul. in cel mult intr-o ora am schimbat. sau asa poate sa moara bacteriile ??
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

daca te incadrezi in maxim 3 ore, nu este nicio problema daca le ai oprite.
In schimb ai grija si de apa care o scoti sa nu o arunci.
Lasa filtru si buretele acolo neatins
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

am tot studiat pe forum cum e cu substratul, dar nu stiu daca am inteles ordinea corecta. deci prima data pun substrat fertilizant JBL AquaBasis plus, dupa JBL Florapol, si mai vine un strat de pietris oarecare sau este ceva special?

incalzitoru de substrat la ce foloseste mai exact?
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

1* incalzitorul de substrat (care realizeaza o mai buna aerare in substrat cu ajutorul curentilor de convectie)
2*substrat fertilizant
3*pietris (cu o granlatie asemanatoare cu ceea ce recomanda producatorului)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

olinno wrote:incalzitoru de substrat la ce foloseste mai exact?
Vezi aici.

Poze: smilie ... Poze cu plante
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

Porcu wrote:
olinno wrote:incalzitoru de substrat la ce foloseste mai exact?
Vezi aici.


nu merge linkul

update:
1. lileopsis out >> blyxa japonica in
2. am zis ca nu mai astept dupa butelie, imi incerc norocul cu o bomba Co2 cu gelatina... functioneaza am co2 , reactor DIY cu powerhead de la filtru juwel, 1-2 bule la sec

image
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

revin cu o problema la suprafata apei se formeaza un biofilm, pana acuma nu era asa de gros, azi a mers cooleru toata ziua ca sa raceasca apa. vantul bate perpendicular pe luciul apei, si jetul de la pompa paralel cu luciul apei , pentru ca adaug CO2. azi am observat ca biofilmul este mult mai gros decat ieri. care ari fi cauzele, si ce sa fac ca sa dispara ?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

La mine merge linku'.
Io am ignorat pelicula intotdeauna.

Poze: smilie ... Poze cu plante
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

momentan am un filtru interior de juwel, si vreu sa-mi cumpar un filtru exterior. m-am gandit la un JBL cristal profi 700e, ii pana la 160L. eu am 60 net. ii prea mare, sau se imi sfatuiti sa-mi cumpar. azi maine vreau sa comand si substratul fertilizant jbl. si aici am o intrebare, sa iau un sac de 2.5 kg si mai pun peste pietris, sau sa iau un sac mai mare si sa las numa subtratul fertilizant. nu prea imi place culoarea maro care o are, numa nu vreau nici sa se amestec subtraturile cand plantez sau scot o planta din substrat. astept sfaturile voastre, cat mai multe!
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

E ok filtrul ala pentru acvariul tau.
Substrat fertilizant JBL,bun,super!Dar de care anume ?? Aquabasis sau Florapol ?? Pentru ca Florapolul se ameste ca cu pietris si se pune si peste el un strat de pietris,iar Aquabsisul NU se ameste ca pietris,insa se pune un strat de pietris peste el.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

Aquabasis. dar am vazut la unii care nu au pus niciun alt strat de pietris peste el. dar dupa cum am citit si mi sa spus, se pune un strat de pietris pe el, quarz sau ceva de genu. si asa o sa si fac, aquabasis si un strat de pietris (ceva nuanta mai naturala). si fertilizare jbl micro, si macro EI.
[Email] [Yahoo!]
terapie
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2009 13:24:13
Messages: 19
Location: Resita
IP:
Offline

In principiu cam la orice substrat fertil fie ca se pune pe fundul acvariului fie ca se amesteca impreuna cu nisip sau pietris se aseaza un strat de pietris peste, nu ma intreba de ce, probabil stiu ei de ce asa se recomanda, poate pentru evitarea dizolvarii nutrientilor prea rapid sau cine stie, oricum ideea e ca radacinile sa ajunga la el nu sa fie imprastiat la baza plantei.Eu am folosit substrat fertil facut de mine printr-un procedeu relativ lung si "dureros" si l-am acoperit cu f mult pietris(cm buni) ca sa evit problemele cu alge ;)

Bafta!
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

mersi de sfaturi. debitul de la filtru se poate regla, nu? ca totusi nu am un acvariu prea mare si filtru ii pana la 160L. sper ca nu va fi o tornada in acvariu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com