[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme cu Apa...  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Piranha87
Junior member

Joined: 07/01/2009 11:59:29
Messages: 16
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Aseara am inlocuit nisipul din acvariu cu pietris si am schimbat cam o treime din apa, asa cum fac intotdeauna. Am avut mereu apa curata si lipede, inclusiv aseara, dar azi dimineata cand am aprins lumina apa era foarte tulburele, parca se "plimba" prin acvariu un nor de praf... Credeti ca au murit bacteriile din apa? Ma gandesc ca multe dintre ele se aflau in nisip, pe care l-am aruncat. Norul acesta de praf, l-am mai vazut in momentul in care am pus prima oarea nisip, cand am cumparat acvariul, dar atunci stiam macar ca sunt particule de nisip... M-as duce sa cumpar o pastiluta Tetra cu bacterii, voi ce ma sfatuitui?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io cred ca n-ai spalat suficient pietrisu', ar trebui sa se limpezeasca.
La filtru ai umblat? L-ai oprit? Daca nu, e ok .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Piranha87
Junior member

Joined: 07/01/2009 11:59:29
Messages: 16
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cand am schimbat apa, am spalat si filtrul, dar l-am spalat "ca la carte" in apa din acvariu, ca sa nu pierd bacteriile, iar de la pietris nu cred ca e pentru ca ar fi trebuit sa se tulbure de aseara, plus ca l-am spalt inainte sa il pun de aproape ca i-am luat culoarea :-) .
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Probabill norul de praf este format din particule de nisip.Cum ai procedat cand l-ai inlocuit cu pietris ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Piranha87
Junior member

Joined: 07/01/2009 11:59:29
Messages: 16
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu are cum sa fie nisip, pentru ca am scos toata apa din acvariu si am pus-o in alt vas, dupa care am scos nisipul si am spalat acvariul. :-P
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

In timp ce ai scos apa,particulele de nisip foarte fine puteau sa se fi ridicat din substrat.Nu le trebuie decat o miscare foarte lenta a apei pentru a face asta.Daca tu zici ca nici ce spun eu nu s-a intamplat,nici ce zice Porcu...ramane varianta in care ti-ai deciclat acvariul(ceea ce nu cred,insa daca ai teste de apa afli sigur).De undeva a venit 'praful' din apa ta :-)

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Piranha87
Junior member

Joined: 07/01/2009 11:59:29
Messages: 16
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sigur l-am deciclat, pentru ca l-am spalat de nisip in cada...
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com