[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aloha  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Bine v-am gasit

eu sunt Dan si am pesti si acvariu de cand ma stiu. Din pacate nu pot sa spun ca sunt mare acvarist dar ma straduiesc.

Pe forumurile de acvaristica am inceput sa intru de curand cand am vrut sa reamenajez acvariul meu ptr ciclide. Am activat pana de curand pe un alt forum la care am decis sa renunt din cauza opiniilor si a tratamentelor reci si taioase ale moderatorilor si a unor useri smilie sper ca aici sa fie diferit

Momentan am un acvariu de cca 140-150 l efectiv, dim 100x40x40 cm cu incalzitor Aquael (daca nu ma insel), filtru extern Tetratec EX700 decor si capac home made, un tip de planta care nu o recunosc .
Ca pesti am momentan (cam multi ) 5 Elongatusi Mpanga 5 Melanochromis Auratus si 9 Saulosi Coral red.

Am niste poze aici http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dan+padurariu/DSCF9251.JPG.html

Astepta cu placere critici si sfaturi.

Va multumesc
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salut Dane si bine ai venit pe forum!
Ma bucur ca e inca un ciclidar africanist printre noi.
Acvariul tau e dragut, dar am cateva observatii: e cam mic pentru numarul de pesti care i-ai scris tu. Si, mi-ar place sa vad poze si cu pestii, mai ales cu saulosi red coral.
Backgroundul e frumusel, se vede ca e home made, dar ai cam putine pietre in fata lui.
Iar plantele...sunt ceva Higrophila? Nu prea merg la africani...preferabil un acvariu fara plante sau cu ceva Anubias, Microsorum, cel mult Valisneria.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut,bine ai venit...frumos acvariul....si la"mai mare".....

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Va multumesc de urari!

Minnardy am sa pun poze si cu saulosi dupa ce cresc umpic au cam 1-2.5 cm si nu prea stau la poza .

Legat de pietre am in plan sa fac o reamenajare in sensul de a le oferi cat mai multe ascunzisuri fara a creste inutil volumul de piatra in acvariu.

Decorul e primul facut de mine si acum dupa ce s-au mai pus alge pe el arata mai bine .

Un acvariu mai mare pentru pesti urmeaza dar momentan "ala micu" e prioritatea ca trebuie sa apara.

Planta ai zis ca nu merge la africani e legat de faptul ca nu e din zona de bastina a ciclizilor sau e daunatoare ptr ei??
[WWW]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Legat de pietre am in plan sa fac o reamenajare in sensul de a le oferi cat mai multe ascunzisuri fara a creste inutil volumul de piatra in acvariu.
La cat sunt de multi, se vor intelege mai bine daca nu vor avea teritorii de aparat, adica niciun ascunzis. Dar e pacat fara decor din pietre, asa ca poate mai renunti ulterior la o parte din ei (oricate ascunzisuri vei avea, nu vor fi suficiente la volumul acela - se vor lupta si alerga ca la festival). Deocamdata ii poti tine pe toti fara probleme.
Filtrarea este totusi prea mica.
Nu se vede prea bine din poze, ce granulatie are substratul... Daca are peste 1mm, vei avea probleme in timp cu curatenia. Daca are sub 1mm, e bine.

Dan P wrote:Planta ai zis ca nu merge la africani e legat de faptul ca nu e din zona de bastina a ciclizilor sau e daunatoare ptr ei??
In sensul ca nu va rezista prea mult.

In rest, bine ai venit si succes in continuare!

PS: Nastere usoara!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit! Inarmat cu curaj, de data asta sper... :bravo:
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dan P wrote:Am activat pana de curand pe un alt forum la care am decis sa renunt din cauza opiniilor si a tratamentelor reci si taioase ale moderatorilor si a unor useri smilie sper ca aici sa fie diferit

In atentia ta si a altor noi veniti: Nu va plingeti aici de tratamentele de care aveti parte pe alte forumuri de profil. Acest lucru e interzis. Nu e treaba noastra, nu vrem sa judecam si nici sa impartim dreptatea.

In atentia celor care se pling pe alte forumuri ca-i persecutam noi: n-o mai faceti ca luati ban.

Forumurile sint private si fiecare le conduce cum vrea .

Sa lasam deoparte orgoliile, supararile si sa vorbim despre ale nostre . Tocmai s-au linistit apele si nu vrem sa le tulburam .



Bine ai venit .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Am sa ma conformez
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Am o rugaminte la un moderator sa mute topicul la sectiunea Despre Noi, am postat gresit.

Scuze
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Plantele rezista fara probleme chiar va trebui sa le "coafez" in curand
[WWW]
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Bine ai venit, imi place background-ul, o sa arata frumos dupa ce se acopera cu alge, iar acvariul pare mult mai mare decat este

...
[Yahoo!] [MSN]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Background-ul sa mai acoperit cu alge si momentan arata foarte bine. Pestii au crescut si se simt excelent :p

As vrea sa va intreb cum se ataseaza poza direct in mesaj!
[WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pentru poze gasesti totul aici:
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=206

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

In curand imi soseste acvariul de 240 de l :jumpers:

As dori sa va cer sfaturi legate de transferul pestilor in noua locuinta: M-am gandit sa trag corpul cu acvariul vechi pentru a face loc noului corp de mobila si acvariului. Cedeti ca inafara de dificultatile legate de masa exista vreo un pericol??
Am de gand sa pun in acvariul nou cat mai multa din apa "veche" si sa completez in zilele urmatoare pana la plin.
Am de gand sa renunt la fundal ptr a castiga din spatiu ptr pesti . Vreau sa folosesc o folie neagra sau albastru inchis ptr fundal si sa creez un efect de munte in desert unde muntele sa fie din pietre mari. daca pun pietre mari trebuie sa iau masuri de siguranta ptr fundul acvariului? Sau daca le pun pe nisip (cca 3-4 cm) nu e nici o problema???

La sfatul lui Lofty am sa renunt in curand la cativa pesti mai ales ca la Saulosi se pare ca am vreo 7 masculi si cred ca 2 femele. La elongatusi am trei femele si doi masculi iar la melanochromis am un mascul patru femele si .................. un pui de vreo 1 cm
[WWW]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

uite cum am de gand eu sa fac transfer din 2 acvarii de aprox 200 l
Scoti apa toata, scoti pietrisul/apoi fertilizantul, tragi masa cu tot cu acv, pui la loc noul acv, continui cu fertilizantul/pietrisul, apa veche si gata, te apuci te carat acvariul vechi la depozitat
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Am de gand sa pun in acvariul nou cat mai multa din apa "veche" si sa completez in zilele urmatoare pana la plin.
Sa nu uiti sa pui si filtrul cel vechi si sa-i faci cat mai repede un upgrade.

Dan P wrote:... daca pun pietre mari trebuie sa iau masuri de siguranta ptr fundul acvariului? Sau daca le pun pe nisip (cca 3-4 cm) nu e nici o problema???
Fundul sa fie asezat pe o suprafata perfect plana (cu o bucata de mocheta/izopren/polistiren intre geam si masa). Suprafata de contact a pietrelor cu geamul sa fie cat mai putin colturoasa (deci cat mai mare). In niciun caz nu le pune direct pe nisip, pentru ca s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta si destul de rapida sa ti se darame aranjamentul. S-a mai discutat aici in acest sens.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Radu unde trag toata apa??? ca nu am atatea ligheane Trebuie oricum sa fac loc ptr cel nou si nu as risca sa-l mut pe cel nou cu apa in el

Lofty bineinteles ca pun filtrul vechi pana reusesc sa fac upgrade-ul am uitat sa scriu asta . Probabil il voi scoate la vanzare dupa ce vine acvariul nou, impreuna cu acvariul vechi.
Legat de asezare din cate am vazut acvariul vine cu o tavita speciala ptr fundul acvariului se poate sa aiba si functia de a prelua abaterile mobilei??

Pietrele am sa le caut sa nu fie ascutite la partea inferioara daca nu le cioplesc :-)
[WWW]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Tragi toata apa in cada,dupa ce o stergi cu spirt ca sa nu ramana sapun sau urme de detergenti,apoi o clatesti extrem de bine cu multa apa.Sau,si mai sigur,in butoaie de 100l daca ai

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Varianta cu trasul in cada e exclusa. Poate sa gasesc un butoi pe la cineva.
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Am cateva femele cu gusa e posibil sa "piarda sarcina" in timpul mutarii??

Lofty daca pun mocheta nu se imbacseste daca mai curge apa??
[WWW]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com