[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
INMULTIRE POMACEA  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Am o intrebare legata de inmultirea acestor melci. Cat de des depun oua?
Si va spun si din ce cauza am aceasta nelamurire.
Am luat acum vreo cinci luni sase melci pomacea pentru ca am citit pe net ca nu se inmultesc foarte mult precum alti melci .
Pana acum vreo doua saptamani au depus de doua ori dar nu s-a ales nimic de oua deoarece au depus in capacul acvariului langa neoane , era cald , ouale nu aveau umezeala si eu nu am observat decat cand a fost prea tarziu .
Acum doua saptamani am observat ca au depus din nou si de data asta au gasit un loc mai bun deoarece au iesit vreo 10 puiuti . Cel putin 10 am vazut eu . Dar surpriza . De vreo 30 de minute a sunat sotia mea sa-mi spuna ca de fapt sunt vreo 40 .
Si pe deasupra de vreo trei zile am observat ca au depus iarasi .
ESTE NORMAL ?

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

AMON_RA wrote: De vreo 30 de minute a sunat sotia mea sa-mi spuna ca de fapt sunt vreo 40 .
Si pe deasupra de vreo trei zile am observat ca au depus iarasi .
ESTE NORMAL ?

da e normal, la tine au gasit conditii foarte bune si atunci au trecut la treaba. In mod normal temperaturile mai scazute, dar cred ca si cele ridicate, si lipsa de hrana le afecteaza rata de reproducere.
Iar 40 de puiuti nu sunt multi, asteapta-te si la 80-100+

Felicitari

...
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AMON_RA wrote:am citit pe net ca nu se inmultesc foarte mult precum alti melci .
Mai exact sint usor de tinut sub control pentru ca depun afara din apa si poti arunca gogoasa daca nu vrei pui. Daca le merge bine pot produce cantitati enorme de pui.
Ciudat mi se pare ca au perioade in care nu se reproduc, cu toate ca nu se schimba conditiile de mediu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Porcu wrote:
Ciudat mi se pare ca au perioade in care nu se reproduc, cu toate ca nu se schimba conditiile de mediu.


Poate ceasul biologic le spune, cat o fi de bine sincronizat asta nu stim, ca afara e iarna si e cazul sa o lase mai moale :-)

...
[Yahoo!] [MSN]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

fipilica
Iar 40 de puiuti nu sunt multi, asteapta-te si la 80-100+


Nu ma asteptam la asa de multi .
Felicitari

Mersi , mersi . Trebuie sa sarbatorim .

FARAONU'
.....si poti arunca gogoasa daca nu vrei pui

Asa o sa fac . O sa arunc gogoasa asta care am gasit-o zilele trecute .
Si 40 sunt prea multi. Cu siguranta ca o sa dau din ei .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AMON_RA wrote:Asa o sa fac . O sa arunc gogoasa asta care am gasit-o zilele trecute .
Si 40 sunt prea multi. Cu siguranta ca o sa dau din ei .
Io am neglijat niste gogoase, am neglijat apoi si melcii care au iesit ....... si cind nu se mai putea i-am dus la Peti un kilogram de melci ....... era sa faca infarct saracu' cind i-a vazut .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Avand in vedere ca nu am amici acvaristi ca sa ii dau lor si eu tot la Peti ma gandeam sa ii duc .
Si inca o intrebare .
In acvariul ala care il tot planuiesc si numai nu reusesc sa il fac ( timpul asta ma omoara ) cam cati melci ar incapea fara sa strice echilibrul acvariului ?

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Poti baga 4-5 melci, nu se poate preciza un numar exact.

AMON_RA wrote:Avand in vedere ca nu am amici acvaristi ca sa ii dau lor si eu tot la Peti ma gandeam sa ii duc .
Io i-am dus in rate ca n-am avut curaj sa ma duc cu toti odata , tinind cont de reactia lui la ultima rata de melci, iti sugerez sa bagi melcii intr-o cutie netransparenta, sa nu vada ce-i in ea, o lasi in magazin si fugi cit te tin picioarele fara sa te uiti inapoi .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

FARAONU'
Io i-am dus in rate ca n-am avut curaj sa ma duc cu toti odata , tinind cont de reactia lui la ultima rata de melci, iti sugerez sa bagi melcii intr-o cutie netransparenta, sa nu vada ce-i in ea, o lasi in magazin si fugi cit te tin picioarele fara sa te uiti inapoi .......


Multumesc fuuuuuuuuuuaaaaarteeeeeeee moooolt de sfat .

Si un mic update al numarului de melci .Sunt peste 60 de puiuti deja .
Unde au stat ascunsi pana acum? In nisip ? In filtru ?

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Cica pentru unii oameni melcii sunt o delicatesa...fierti, pe gratar...ceva restaurante nu ai pe langa tine?

865
[Yahoo!]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Ma gandisem sa o pun pe sotia mea sa-i gateasca dar am renuntat la idee.
Nu vreau sa i se faca rau , sa lesine , sa ...... , sa .........

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Alt update la numarul melcilor .
Numaratoarea a ajuns la 100 si continua .
Prolifici melcii astia .

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

La noi in piata e vreo 10 mii unu .
[Email]
Baldur
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2007 13:27:54
Messages: 38
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu zic sa nu i arunci. Am vazut ieri la televizor ca in unele restaurante melcul e delicatesa si se cumpara cu bani grei.
[Email]
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

De aruncat nu ii arunc , mai degraba o sa-i donez la un pet shop .
Prima data sa vedem cati sunt de toti ca observ ca numarul lor creste de la o zi la alta .
Apropo , intre timp am mai aruncat o gogoasa cu oua.Sotia mea tot insista sa nu o arunc, dar , sunt destui 100 de melcisori pna una alta .
Acum vrea sa fac un acvariu micut in care sa pun doar melci si racusori .
Nici nu vreau sa ma gandesc in ce hal s-ar putea inmulti 50-100 de melci

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

Si ca sa nu mai deschid un alt topic.
Ar putea fi tinuti intrun acvariu niste racusori impreuna cu ceva creveti si cu melci pomacea?
Sa pun racusorii in acvariul cu pesti nu cred ca merge . Am vazut racusorii la petshop , au niste clesti cam mari si numai bine cred ca nu o sa le faca pestilor .
Oare in combinatia amintita mai sus ar merge?

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
AMON_RA
Member
[Avatar]

Joined: 12/06/2008 12:14:49
Messages: 170
Location: BAIA MARE
IP:
Offline

In sfarsit mi-am facut timp si chef sa strang melcii din acvariu .
Dupa lupte seculare care au durat vreo 30 de minute , am adunat vreo 170 ( da , da , a-ti citit bine : o suta saptezeci ) de melci care au fost donati unui petshop . Grea munca asta cu adunatul melcilor . Tare bine ar fi prins o mana de ajutor , dar sotia mea nu a vrut sa participe .
Oricum bine ca am scapat de ei . De acum inainte o sa fiu mai atent la eventuale depuneri si o sa scot la timp gogoasele cu oua din acvariu.

“The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.”
marinica2222
Junior member

Joined: 29/09/2005 07:52:37
Messages: 17
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

si cand te gandesti ca altii dau 3 lei pe melc ca sa-l cumpere de la pet...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

marinica2222 wrote:si cand te gandesti ca altii dau 3 lei pe melc ca sa-l cumpere de la pet...

Logic, petshopu' nu e un loc in care se string donatiile pentru a fi distribuite acvaristilor , loc intretinut doar din pasiune de catre proprietar .

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:
marinica2222 wrote:si cand te gandesti ca altii dau 3 lei pe melc ca sa-l cumpere de la pet...

Logic, petshopu' nu e un loc in care se string donatiile pentru a fi distribuite acvaristilor , loc intretinut doar din pasiune de catre proprietar .

... Si a carui chirie, adunata cu salariile angajatilor si cu restu' de dari catre stat, este o onoare sa fie platite din buzunarul patronului ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com