[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
adeziv  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As dori sa-mi fac un sistem co2 cu sare de lamaie si nu stiu ce adeziv sa folosesc ca sa nu afecteze pestii.Ma puteti indruma ce pot folosi?pot folosi "Picatura"?Multumesc!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

Adeziv pentru ce? Nu iti trebuie nici un fel de adeziv.
[ICQ]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma gindeam la adeziv cu care sa lipesc furtunul de silicon de capacul sticlei pt etansare sau as fi vrut sa-i pun pe dop robinetul.Multumesc!
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Eu am sistemul acesta, costa in jur de 100 lei, iti mai trebuie valva antiretur, numarator de bule si difuzor; ma tine cam 3-4 saptamani. Nu ai scapari, robinetul pt reglaj fin este foarte bun.
Cand mi-am bricolat prima data bomba lipisem cu picatura, fiind casant dupa un timp cedeaza, randamentul bombei este scazut. Mai ales ca nu prea gasesti robinet bun si ieftin, unul de calitate costa cca 50-60 lei. Parca vindea un coleg un sistem complet ca acesta cu 150 lei.
Alegerea iti apartine!
[Thumb - Screenshot_2015-03-21-22-45-18.png]

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2480
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu folosesc de cativa ani dopul cu gaura(de lene sa schimb), am dat gaura in dop cu bormasina si apoi am introdus furtunul si nu am nici o pierdere. Il folosesc la o sticla indicator de bule, pe butelie cu reductor.
Decat sa dai 100-150 le pe un sisteme de genul recomandat mai sus si sa stai la 2-3 saptamani sa tot refaci reteta, mai bine mai pui ceva si te orientezi spre o instalatie de co2, minim butelie +reductor cu reglaj fin.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com