[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scalari  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Nu este vorba de o boala dar am nevoie de un sfat sau mai bine zis, ca sa ma incarez la rubrica, ce tratament ar trbui aplicat?
Intr-un acvariu de 140 l, 2 scalari, femela si mascul, impreuna de mici, au depus impreuna de nenumarate ori dar rar cand au reusit sa aiba si copii :-) .
Problema este ca de la o vreme, in special dupa ce dispar icrele de pe frunza, femela il bate pe mascul rau de tot si el nu riposteaza deloc. Are rani pe tot corpul, solzi lipsa, il baga in nisip, in geamuri, sta ascuns de abea il mai vad si cum iese il bate iar si chiar nu stiu daca sa intervin sau sa-i las sa-si vada de treaba. Ea are botul franjuri dar tot il bate.
Ma gandesc ca poate , in mintea ei, crede ca scalarul ii mananca toate icrele pt ca doar pe el il accepta in apropierea icrelor, ceilalti pesti-cativa neoni si hasemania- stau in cealalta parte a acvariului.
In concluzie: o las sa-l bata, dar imi este teama ca intr-un final il omoara, sau intervin si ii separ?
Daca ar fi fost o simpla bataie nu as fi deschis un topic dar chiar imi este mila de scalar si nu cred ca e normal. Cealalta pereche, din celalalt acvariu nu se poarta tot asa.
Astept sugestii.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

S-ar putea sa am vesti proaste pentru tine: exista o ipoteza care spune ca, daca icrele nu sunt viabile (din cauza femelei) sau raman nefecundate (din cauza masculului), deci cand unul dintre parteneri nu are material genetic bun, atunci celalalt il alunga si isi gaseste un partener corespunzator. Usor de facut in natura, in mijlocul stolului, dar imposibil intr-un acvariu izolat. Partenerul inapt e "alungat" pana la anihilare.

Spune-mi, te rog:
- de ce dispar icrele de pe frunza? Si le mananca singuri? Li le mananca alti colocatari?
- cand au avut pui, cati au eclozat si cati au supravietuit pana la maturitate?
- cati ani are perechea si de cate ori a depus pana acum?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Spune-mi, te rog:
- de ce dispar icrele de pe frunza? Si le mananca singuri? Li le mananca alti colocatari?
- cand au avut pui, cati au eclozat si cati au supravietuit pana la maturitate?
- cati ani are perechea si de cate ori a depus pana acum?

In principal icrele nu rezista mai mult de o saptamana, iar principalii vinovati sunt colocatarii si in special melcii.
Nu am avut intentia sa-i cresc, la pui ma refer, asa ca nu i-am separat , i-am lasat cu totii in acvariu ....si cum au depasit perimetrul frunzei au fost vanati de colocatari. La inceput rezistau pana sa ia forma de scalar ( aproximativ 10 zile) dar in ultima perioada au disparut pana sa apuce sa inteleaga ceva din viata.
Perechea are mai putin de 1 an, si au depus de multe ori....nu stiu sa spun o cifra...o data, maxim de doua ori pe luna.

Ce vreau sa subliniez, femela il ataca doar in perioada cand depun, sau mai bine zis dupa ce depun icrele. Daca icrele dipar nu mai are nimic cu el iar ultima oara situatia a fost rezolvata de un ancistrus care a mancat toate icrele.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Monique wrote:femela il ataca doar in perioada cand depun, sau mai bine zis dupa ce depun icrele. Daca icrele dipar nu mai are nimic cu el
Il percepe ca pe un pericol pentru urmasi. Am patit faza din astea la scalari si la discusi. De multe ori dupa ce-au trait in liniste si armonie conjugala mult timp. Din pacate nu s-au "impacat" niciodata.
Probabil ca va tebui sa-i separi dupa depunere. Din ce spui ma tem c-o sa se lase c-o crima acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Ok, merci frumos, o sa va tin la curent cu povestea scalarilor.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com